Bir Sayfa Seçin
Ölüler Günü Makyajı

YÜRÜYEN ÖLÜLER

May 17, 2021 | Gündem, Politik

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş.
Hastanın bu kararından vazgeçmeyeceğini anlayan ve tedavisini üstlenen psikiyatristlerden biri, sonunda hastaya, ölülerin kanayıp kanamayacağına dair bir soru yöneltmiş.
Hasta:
“Tabii ki kanamaz. Çünkü, ölülerin tüm hayat fonksiyonları durmuştur” demiş. Bunun üzerine psikiyatrist, küçük bir iğne alıp hastanın parmağına batırmış.
Bir müddet şaşkınlıkla parmağına bakan ve kanadığını gören hastanın tepkisi ilginç olmuş:
“Lânet olsun! Ölüler de kanarmış”
Bu Facebook Filozoflarının ya da Twitter entellerinin orada burada paylaştığı yazı aslında ne bir fıkra ne de kendilerinin bulduğu bir kurgu. Aslında, Tamer Demirdelen‘e ait İkna: Oyun Şimdi Başlıyor kitabından alıntı.

Her neyse aslında ben de tutup aynı tutup konuyu ikna mevzusuna sürüklemeyeceğim. Aslında bu kurgunun bir de gerçeklik tarafı olduğunu anlatmak istiyorum.

Yürüyen Ölüler! Bu durumun tıp literatüründe ki ismi Cotard Sendromu Yaşayan Ölü Sendromu imiş. Yani gerçekten nadir de olsa böyle bir rahatsızlık var.

Cotard Sendromu

COTARD SENDROMU

Cotard Sendromu, yani ‘yaşayan ölü sendromu’, 1880 yılında Fransız nörolog Jules Cotard tarafından bulunan nöropsikiyatrik bir rahatsızlık olup ismini de hastalığı teşhis eden doktorun soyadından almıştır. Cotard Sendromuna yakalanan insanlar ölü olduklarına, organlarının yok olduğuna ya da çürüdüğüne inanıyor. Cotard sendromu beyin tümörleri, depresyon, panik atak, şizofreni veya paranoyalarla ortaya çıkıyor. Ne yazık ki kesinleşmiş bir tedavi yöntemi yok. Ağır vakalar gözlem altında tutulurken diğerlerine ilaç ve beyne elektrik şoku uygulanıyor. Dünyada yaklaşık 100 kişiyi etkileyen bu hastalığın belirtileri biraz korkunç. Hastalar vücutlarında kan olmadığını iddia ediyor, bedeninden çürümüş et kokusu geldiğini söylüyor, hatta teninde gezinen kurtları görüp görmediğinizi soruyor. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin ruhsal bozukluklar listesine giren bu hastalık neyse ki sık görülmüyor. Hastalığın ortaya çıkma yaşı ortalama 52 ve kadınlarda daha sık görülüyor.

YAŞAYAN ÖLÜLER

Bizim memleketin de büyük bir oranda kendini bilmeyen ama Cotard Sendromundan mustarip bir kitlesi var. Mesela bunlara örnek olarak, işine yarasın yaramasın, her şeyi satın alma eğiliminde olanlar. Yaşamak için yemeyen aslında yemek için yaşayan bir kitleden bahsediyorum. Burada anlatmak istediğimse mecazi olarak yemek; her şeyi tüketmek isteyen toplumlardan bahsediyorum. Bu tüm dünyada olduğu gibi bizim toplumumuza da sirayet etmiştir. Tek fark bizimkiler henüz içlerinin öldüğünü anlamamışlar. Tabi bu sürekli yeme arzusunun bir doyum noktasının olmaması işte insanı, yürüyen ölülere çeviriyor. Bu durum sadece toplumu değil siyasi grupları ve onları takip eden müptezelleri bile içine almış durumda. Sürekli bir biriktirme sürekli bir nemalanma telaşı içindeler. Bu konuda hoşuma giden bir videoyu yukarıya bırakıyorum. Eğer zombi filmlerinin kültür okumalarını izlemek hoşunuza giderse buradan izleyebilirsiniz.

 

Deniz Simidiyle Yürüyen Aptal

YÜRÜYEN APTALLAR

Yaşayan ölülerin yanısıra bir de yürüyen aptallar var. Sürekli her şeyi tehir edip duran. Tembellikte çığır açan. Yaşıyormuş gibi yapan ama beyin ölümü gerçekleşmiş fişi çekilse o anda hareketsiz kalacak bir güruhtan bahsediyoruz. Okumayan, üretmeyen sadece çılgınlar gibi üretilenleri tüketmek için kuyruğa eklemlenen canlı türleri. Hayatta bir amaçları varsa o da kuyruğun içinde olma ve kendini o kuyruk üzerinden anlamlandırıp işte bende hayattayım çünkü bende sıradayım demesi gibi bir şeydir. Nereye kadar yaşıyormuş taklidi yapabilir? Bunu ancak zaman gösterecektir. Ancak bildiğim bir şey var ki artık bireysel akıllardan ziyade kolektif bir akla eklemlenmiş ben bilmem reisim bilir diyen insanımsılar yaşıyor aramızda. Bu denli bir bildiği vardır kafasıyla bir şekilde kendini rahatlatan arkadaşlar bunun aslında çok sağlıklı olmadığını ne zaman anlayacağını çok merak etmekteyim.

{

Aptala akıllıca konuşun, size aptal diyecektir. 

– EURIPIDES

{

Ölüm her şeyi eşit yapar.

– SENECA

{

Dikkat etmen gereken ölüler değil… Asıl dirilere dikkat et.

– ROBERT KIRKMAN

Alakalı Makaleler

Alakalı

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This