Bir Sayfa Seçin
Vietnamda Bir İş Hanı

YENİ BİR İŞ KURMAK

Nis 28, 2021 | Gündem

İş kurmak deyince: Bizim ülkenin en iyi iş fikirleri; hali hazırda işleyen, kazancı iyi dükkânların yakınlarına aynı sektörde yada benzerini açmaktan öteye gidememiş, hal böyle olunca bir dönem sucular, internet kafeler, çiğ köfteciler, biftekçiler, hamburgerciler akabinde lokmacılar birbiri ardına açıldılar. Özellikle İstanbul gibi nüfusu yoğun bir şehirde binlerce dükkân aslında o sektörlerden hiç anlamayan insanlar tarafından bir heyecan uğruna açılıp kapandı. Tabi ülkenin ekonomik şartlarında bir çok kişi açacağı işten çok paralar kazanıp, bir çok hayalini gerçekleştireceğini sanıyorken, birden kendilerini daha büyük borç batağında buldu. Tabi istisnalar kaideyi bozmuyor. Bu şekilde yatırım yapanlar genelde hüsrana uğruyor ve uğramaya da devam edecek gibiler. Kolay para kazanma hırsıyla yanıp tutuşan bir çok insanın hemen hemen yaptığı yegane işlerden biride, hali hazırda kazanan bir işletmenin kazancını hesaplamak için ellerinde hesap makineleri ile hayallere dalmak. Zira bunun yanında verilen emek, o sektörde o işletmenin kaç yıl boyunca hangi şartlar altında hizmet verip kendini idame ettirdiği ve kaç yıl sebat ettikten sonra o kazançlara ulaştığını elindeki hesap makinesinin bile hesaplamaktan aciz olduğunun farkında değiller. Emek vermeden yemek isteyen insanlar olmasaydı, bu gün binlerce insanı dolandıran tosunlar gibi tipler türemezdi sanıyorum. Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar güzelse o şey gerçek değildir. Boş yere hayallere kapılıp heder olmaya gerek yoktur.

Medium

SEKTÖR SEÇİMİ

Genelde karar verme mekanizmasında en ağır basan taraf etrafınızdaki birilerinin size önerdiği işlerdir. Bir dostunuzun ya da bir akrabanızın size bir sektörün çok kârlı olduğunu, kesinlikle o işten çok kazanacağınızı söylemesiyle sizi heyecana gark eder. Bunun yanısıra bir de sizin kendi iç sesiniz vardır. Başkalarının yapıp başarılı olduğu sektörlerde kolaylıkla başarılı olacağınızı söyler. Ama mantıklı düşünmezseniz kolaylıkla elinizde ki sermayenizi kaybetmeniz yanısıra, üstüne bir de borç içinde yüzeceğiniz işten bile değildir. 

YER SEÇİMİ

Gelelim yer seçimi konusuna; açacağınız sektörün lokasyon belirlemenizde bir kaç önemli etken vardır. Bunlardan ilki olarak kira bedeli ve konum olarak da banka, okul, hastane veya ibadethane gibi kurumlara yakınlığıdır. Sonrasında bulunduğu lokasyonda cadde ve ya sokakların işlekliği, bunların akabinde açacağınız konumda sizinle aynı sektörde ya da benzer ticaretleri yapan dükkânların sayısı gibi kriterlere bakmalısınız. Bunların hepsini aklınızda süzerken özellikle dikkat etmeniz gereken kısım açmayı düşündüğünüz sektörün o konumda ihtiyaç olup olmamasıdır. Yani örnek vermek gerekirse bir konumda aynı yerde bir kaç kırtasiye ve ya bir kaç giyim mağazası olması o konumda o işin tutacağı anlamına gelmeyebilir. 

İŞ PLANI

Yeri tuttuk iş artık dekorasyonu yapıp hizmet ve ya ürün satmaya geldi. En iyisini isterken aynı zamanda en düşük maliyet ile işi oldu bittiye getirmeye uğraşsanız da, iş sizi o noktadan çok uzaklaştıracaktır. Biz şimdilik açılış planlamasını konuşalım. Bir iş yerinin ilk olarak, tabi sektöre göre değişiklik gösterebilir. Elektrik su telefon internet ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçları vardır. Bunların akabinde iç dekorasyon ve dışarısı için peyzaj ve güvenlik ihtiyaçları vardır. Bunları da hallettiğinizde artık ürün ya da hizmet satmaya hazırsınızdır. 

YAPTIĞINIZ İŞİ BİLMEK

Öncelikle şu soruları kendize sormalısınız: O sektörde açacağınız işletmenin mutfağını biliyor musunuz? Sermayeniz bu iş için yeterlimi? Yani hiç bir bilginizin ve tecrübenizin olmadığı bir sektörde, bağımsız bir şekilde iş yapacağınıza inanıyor musunuz? Böyle bir durumda başarı oranınız oldukça düşüktür. O işin mutfağından gelmiyorsanız, ürün ve hizmetlerden anlamadığınız için bu işlerden anladığınızı düşündüğünüz personeliniz tarafından keten pereye getirilme riskinizde oldukça yüksektir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, bir restoran açmaya karar verdiniz. Her şeyi planladınız. Yeri tuttunuz tüm dekorasyon ve ürünlerin hazırlıkları yapıldı. Personeliniz de işe hazır. İş başladı. Fenada gitmiyor hani kıvıracak gibi duruyorsunuz. Ama siz yemek yapmaktan anlamayan biri olarak hayatınızda çorba bile yapmamışsınız. Aşçınız bir gün gelmemeye karar verdiğinde, mutfağa girip müşterileriniz için hazırlık yapamayacaksınız. Böylesi bir durumda işletmeniz zarar görecek aynı zamanda uzun soluklu bir iş olmayacaktır.

Boş Kağıt Tutan Adam

PROFESYONELLERLE ÇALIŞIN

Ortalama iş açacak her kes kendini bu konuda duayen sanır. “Ya da benim aklım var. başkasından akıl almaya ne gerek var.” der. Hatta bunun için para ödemenin enayilik olduğunu düşünür. Ama bazı durumlarda işler hiç te öyle yürümüyor. Yeni bir iş açmaya karar verdiniz ve sektörü belirlediniz. Bunun için planlar ve hesaplamalar yapıyorsunuz. Şunu unutmayın ki kesinlikle düşündüğünüzden daha fazla maliyetler çıkacaktır. Yani sizin kafanızda yaptığınız hesaplarla reel maliyetlerin alakası olmayacaktır. Bunun ilk kısmı yapacağınız sektör için uygun bir dükkân tutmalısınız. Bunun için de yapmak istediğiniz iş sahasının hangi mekanlarda ve nasıl bir tasarıma ihtiyacı olduğunu iyi etüt etmelisiniz. Bunun için profesyonel hizmet veren kişi ya da kurumlar var olsa da, Türk tipi mantıkta bunun yeri yoktur.

KAPANIŞ MALİYETİ

Gelelim planlamanın en önemli noktasına, bizler iş kurma konusunda hep olumlu düşünerek sanki kesinlikle kurduğumuz her işte tam bir başarıya ulaşacağımızı düşünürüz. Dolayısıyla kurduğumuz ticarethanenin, iş yapmaması ya da kâr etmemesi durumunda o işi sonlandırma esnasındaki maliyetlerini hiç bir zaman hesaba katmayız. Aslında tam da bu noktada kişiler açtığı ve iş yapamayıp kapattığı ticarethaneler beraberinde bir çok borçlanma ile noktalanır. Satılamayan mallar yanı sıra ticarethanede bulunan demirbaşlar ve sonrasında söküp götüremeyeceğiniz dekorasyon masrafları ile birikmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon, vergi, personel alacakları yanısıra kira borçları da cabası. Yani maliyet hesapları yaparken sadece işin kuruluş maliyetleri değil bunun yanında kapanış maliyetleri içinde bir miktar nakit paraya ihtiyaç duyarsınız. Yani bir iş yerinin açılış planlarını yaparken diğer yandan en kötü senaryoyu da hazırlıklı olmalısınız. Zarar ettiğiniz bu işten en az zararla kurtulmanın da maliyetlerini çıkarmalısınız. 

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri memnuniyeti için yerlere kadar eğilmenize gerek yok. Biraz gülümseme ile işinizi doğru yaptığınızda ürününüzün kalitesini de çok düşürmemek kaydıyla her malın bir alıcısı olacaktır. Tabi doğru fiyat / performans dengesini bilmeniz gerekir. Bazı sektörlerde sunum üründen daha önemlidir. Bazı sektörlerde ürün kendini sattıracak kadar çok popülerdir ya da popüler bir ürünün taklididir. Sizin müşteri memnuniyetiniz konusunda kendinizi kaptırıp, herkesi memnun etmek gibi bir gayeniz olmamalıdır. Çünkü her müşterinin memnuniyet derecesi farklıdır. Bu nedenle suiistimallerin önüne geçmek amacıyla bu müşteri memnuniyetine bir standart getirmeniz gerekmektedir. Her ne kadar istemeseniz de bu durumu suiistimal edecek insanlarla da karşılaşacak ve sabrınızı da sınayacaklardır. Eğer sosyal bir insansanız bunu da kolaylıkla aşarsınız. İyi şanslar…

Alakalı Makaleler

Alakalı

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This