Your SEO optimized title page contents
YENGEÇ SEPETİ

Mart 22, 2019

SEPETTEKİ YENGEÇ SENDROMU YA DA YENGEÇ MENTALİTESİ

BİZİ DE KENDİLERİ GİBİ DİBE ÇEKENLERDEN UZAK DURMALIYIZ.

Yengeç Sepeti olarak da bilinen Yengeç zihniyeti, “Eğer ben yapamıyorsam, sen de yapamassın” ifadesiyle en yalın şekilde tanımlanmış bir düşünce şeklidir. Aslında bu metafor, yengeçlerin bir kovaya sıkışıp kaldıklarında belirtilen bir davranış biçimini ifade eder. Herhangi bir yengeç tek başına kolayca kaçabilse de, toplu olduklarında kaçma teşebbüsleri diğer yengeçler tarafından kovanın içine çekilmek suretiyle engelleniyor ve bu da grubun toplu ölümünü sağlıyor. Buna Yengeç Sepeti Sendromu deniyor.

YENGEÇ SEPETİ METAFORU NASIL İŞLİYOR?

PESSİMİSTLERİN DİĞERLERİNİN MORALLERİNİ AŞAĞI ÇEKMESİ

Toplum hayatıda aynı bu şekilde işliyor. Eğer yakınımızda bir şeyleri başarmak üzere bir bireye yakınsak o nu hayatın o en derin bataklığına çekmek suretiyle başarısızlığından gizli bir zevk alıyoruz. Sanıyorum bu durumu en iyi açıklayan duygu durumu kıskançlık oluyor. Ne hikmetse tesadüfün iğne deliği yengeç burcu da sanıyorum bu kovadaki yengeç sendromdan en fazla etkilenen burç olmuşa benziyor. Mutluluğun paylaşıldıkça arttığı aynı zamnada mutsuzluğunda paylaşıldıkça bir şekilde arttığı ve bir yerden sonra agresifleştiği bir gerçektir. Pessimist insanların sürekli karalar bağlaması ve bir şeylerin iyi yanlarını göremeyen ya da görmek istemeyenler diğerlerinin mutsuzluğundan mı haz alıyor?

İNSAN PSİKOLOJİSİNİN; MUTSUZLUĞUN BULAŞICI OLMASI GİBİ

YENGEÇ SEPETİ ZİHNİYETİDE BULAŞICI BİR HASTALIKTIR.

Aslında, kovadaki yengeç sendromunu sadece iş dünyasında değil, bireysel ve sosyal hayatta da etkilerini görüyoruz; mesela evlilik hayatında sorunları olan birinin etrafında ki bekar bireyleri evlenmesi için ikna etmeye çalışması. Ya da asosyal birinin diğer insanları yalnız olmaya itecek davranışta bulunmaları ya da onlarında mutsuz oluşlarıyla kendilerinin mutsuzluklarını azalttığını, sanıyor olmaları psikolojik olarak rahatlamalarını sağlıyor, sanırım.

BAY YENGEÇ BU SENDROMU GERÇEKTEN YANSITIYOR.

GEÇİÇİ KAZANIMLARIN VERDİĞİ HIRSIN SONU YOK.

Bu Sendromu ilk okuduğumda aklıma bir dönem çocukların hatta yetişkinlerin bile izlediği Sünger Bob çizgi dizisinde ki Bay Yengeç karakterini hatırlattı. Sürekli çok para kazanma hırsıyla başkasının başarısızlıkları üzerine kurduğu iş hayatı ve sonunda her hüsrana uğradığında yine başkasının kaybıyla kendini rahatlatan ve aynı zamanda son derece bir cimri çizgi karakter. Çocuklara nasıl bir örnek teşkil ettiği konusunda geyiklere sarmayacağım. Çocukların ahlaklarını ya da psikolojilerini bozan sürüyle sebep varken.

İnsan, en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır.

Jim Rohn

ads

Sonuç Bulunamadı

İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya mesajın üzerindeki gezintiyi kullanın.

Crab Mentality: If I can not have it; neither can you

İngilizce Yengeç Mentalitesi olarak geçen  bu durum: Eğer ben sahip olamıyorsam sende sahip olmassın, şeklindedir.

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This