Bir Sayfa Seçin

WHATSAPP MESSENGER

Akıllı telefonların çıkmasıyla android ve ioslardaki yazılımlar arttı aslında ilk whatsapp türevi ve atası blackberry telefonlarındaki  BBM dediğimiz BlackPerry Messenger üzerinden kullanılan bir sohbet programıydı tabi Blackberry bu uygulamayı sadece kendi telefonları için üretmişti dolayısıyla kendi serverinde barındırıyor ve sadece BlackBerry’ lerde çalışması için her kullanıcısı bir PIN koduna ihtiyaç duyuyordu. Bu da eğer bu mesajlaşma programını kullanmak istiyorsanız sizinde bir BlackBerry telefona ihtiyacınız var demek oluyordu. Daha sonraları insanlar bu pahalı telefonları satın almadan yine internet üzerinden başka marka ve model telefonlarlada üzerinden aynı mantıkla çalışan mesajlaşma programı ihtiyacını farkeden whatsapp uygulamasının yazılımcıarı tarafından 2008 de üretildi. Program ortak bir platformda tüm marka model akıllı telefonlarla kullanılabiliyordu.  Böylelikle şu an kullandığımız whatsapp doğmuş oldu. Şu an 1 milyar kullanıcıya ulaşmış bu uygulama Facebook tarafından 19 Milyar dolara satın alınmıştır.

WHATSAPP’Da UFAK BİR AÇIK

Whats app messengerda hepimizin bildiği gibi mesajların okunup okunmadığını anladığımız o mavi centik ve son görülme durumunu istersek gizlilikten ayarlayıp böylelikle mesajı okuduğumuz an cevap verme zorunluluğunu ya da en son saa kaçta uygulamada görüldüğümüzü ortadan bir nebze kaldırıyorduk. Ayrıca bu durum aslında birçok insanın ilişkilerine ve psikolojik durumlarınıda yansıyordu. Saatlerce attığı mesajın okunup okunmadığına ya da en son saat kaçta görüldüğüne dair paronayaklaşma eğilimi gösteren insanlardan bir rahat nefes almak gibi. Ama bu durum ufak bir numarayla değişiyor.  Şöyle anlatalım; kişinin mesajınızı okuyup okumadığını ve ya telefonu kullanıp kullanmadığını ortaya çıkarmak için kişiye sesli mesaj gönderiyoruz eğer kişi bu mesajı dinlerse karşıya tekrar mesajı dinlediğine ve gördüğüne dair mavi çek gidiyor. Mesajın uzunluğu ya da kısalığı önemli değil 1 saniyelik bir ses kaydı bile olsa eğer kişi sesli mesajı açıp dinlemişse telefonu kullandığı anlaşılıyor.

WHATSAPP’ IN TEHLİKELİ GÜVENLİK AÇIKLARI

Medyada çıkan ve saçma sapan şeylerden bile güvenlik açığı uyduran kişiler olsada. Gayet güvenli zaten sizi de CIA takip etmiyor. Takip edecek olsaydı dahi böyle uygulamaların açıklarına ihtiyaç duymazdı. Biz buna bir şeylerden nem kapmak diyoruz. Şahsi fikrimce uygulamaların güvenli oluşundan değil ilişki içinde olduğunuz insanların güvenli olup olmadıklarına önem vermelisiniz. O zaman bu açıkları aramak ya da kapamak zorunda kalmazsınız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This