Bir Sayfa Seçin

By VITTORIO DE SICA

UMBERTO D.

Sinema Filmi – 1952 – İtalya

Yaşlı emekli devlet memuru olan Umberto Ferrari, emekliler tarafından düzenlenen bir politik sokak gösterisine katılıyor. Polis kalabalığı dağıtır ve Umberto, köpeği Flick ile paylaştığı ucuz mobilyalı odasına döner. Umberto’nun yalnız arkadaşı, pansiyonun hizmetkarı Maria’dır. İki askerle ilişkisi vardır, birinden hamile olduğu fakat askerlerden hiç birinin baba olduğunu kabul etmediği basit bir kızdır. Umberto’nun ev sahibesi Antonia, borçlu olduğu kirayı talep ettiğinde ve ödenmezse tahliye tehdidinde bulunduğunda Umberto, kitaplarını ve saatlerini satarak parayı toplamaya çabalar. Sokaklarda dilencilik yapamayacak kadar gururludur ve hiçbir tanıdığından borç alamaz. Boğaz ağrısını bahane ederek hastaneye başvurur. Hastaneye kaldırılmasıyla bir sürede olsa mali sıkıntılarını erteler. Taburcu edildiğinde köpeğinin gitmiş olduğunu fark eder ve çılgınca köpeğini aramaya başlar. Onu şehrin köpek barınağında bulur. Ama kendisi de artık ev sahibesi tarafından odasından atılmış ve evsizdir.

FİLMİN BAŞROL OYUNCUSU PROFESÖR

Carlos Battisti’nin Tek Filmidir

Bu filmde başrolü oynayan, oyuncu olmayan Carlo Battisti’nin ilk ve tek filmidir. Gerçek mesleği Floransa Üniversitesinde bir Dilbilim Profesörü idi. Filmin oyuncu kadrosunun çoğu yeniydi hatta ilk oyunculuk deneyimleriydi. Umberto’nun zalim ev sahibesi Antonia rolünde ki Lina Gennari ve bir kaç profesyonel oyuncu vardı. Dönemin İtalya’sın da ki fakirlik ve sefaleti ortaya koyan bir film. Özellikle büyük şehirlerin o insanı yutan yapısını betimlemesi harika. Bu arada filme geri dönecek olursak uzun uğraşlar sonucu kaybolan köpeğine kavuşan Umberto’nun biraz daha geç kalsa köpeğinin gaz odasını boylayıp itlaf edileceği fikri onu ziyadesiyle karamsarlığa sürüklemiştir. İnsanların nasıl bir yalnızlık içinde olduklarını en yalın bu filmle görüyorsunuz.

rashomon haydut
Rashomon Filminden Bir Sahne

BU FİLMLE SİNEMA HAYATI BAŞLADI.

Maria Pia Casilio’ nun Kariyeri

Filmde ev hizmetçisi rolünü üstlenen oyuncu olmayan Maria Pia Casilio, filmin seçmeleri için yarışan gerçek oyuncuları görmek için bir arkadaşına eşlik ederek rolü aldı. Yönetmen Vittorio De Sica onu balkonda gördü ve rolde tam olarak aradığı kişi olduğunu biliyordu. Maria Casilio, Yönetmen Vittorio De Sica ile üç filmde daha çalışmaya devam etti. 1990’ların sonlarına kadar filmlerde çalışmaya devam etti. Bu film yine aynı yönetmenin Bisiklet Hırsızları adlı filmiyle benzer bir temayı barındırır. Umberto’nun köpeği araması gibi, Bisiklet Hırsızları filminde de posta işi bulmuş başrol karakteri çalınan bisikletinin peşine düşmüştür.

GIAN LORENZO BERNİNİ’NİN SANAT ANITI

Roma’nın Fil Üzerinde Obeliski

Filmden yaklaşık bir saat sonra Gian Lorenzo Bernini’nin anıtsal heykeli “Fil ve Dikilitaş” (1667) öne çıkar. Kasım 2016’da heykel, dünya çapında kınamaya yol açan bir vandalizm eyleminde hasar gördü. Bu dikili taş bizim İstanbul’da Sultan Ahmet Hipodrom Meydanında ki dikili taşın bir benzeri, o da Mısırdan getirilmiş. Bu benzeri dikili taş yani obelisk’lerin  dikildiği bir çok ülke var. Bunlar Mısır, İsrail, Türkiye, Fransa, İtalya, İngiltere, ABD’dir. Bence bu antik dikili taşların özellikle belli şehirlerde olmasının bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Bu arada bu Yönetmen Vittorio De Sica bu filmi babasına ithaf etmiştir.

Rashomon
Rashomon Filminden Bir Sahne

ROMA’NIN GARİP SOSYAL KURALLARI VE

Avrupa’da Garip Hayvan Hakları

Son olarak dönemin İtalya’sından enteresan bilgiler de veriyor film. Mesela Roma’da otobüslere av köpeği haricinde hiç bir köpek alınmıyor. Ayrıca filmde kaybolan köpeğini bulmak için tüm hayvan barınaklarını dolaşan Umberto sonunda köpeğini buluyor. Ama bir gerçeklikle karşılaşıyorum. O dönemde İtalya’da yakalanan başı boş köpekler önce barınaklara toplanıyor. Bir süre sahibi çıkmayan ya da artık sahibi tarafından istenmeyen köpekler itlaf edilmek üzere gaz odasına benzer makinaların içerisinde öldürülüyor. Bu taraftan baktığımızda bu gün Avrupa hayvan hakları ya da hayvan severliğin timsali gibi görünüyor. Aslında bu durum sadece pragmatist ve bencil yapılarından ileri geliyor.

VITTORIO DE SICA

Yönetmen

Vittorio De Sica (d. 7 Temmuz 1902 – ö. 13 Kasım 1974), İtalyan yeni gerçekçi yönetmen ve oyuncudur. Roma ile Napoli’nin tam ortasında yoksul bir yer olan Sora’da doğdu. Yoksul ailesine yardımcı olmak için genç yaşta memur olarak çalışmaya başladı. Roma’daki Yüksek Ticaret Enstitüsü’ne gitti. Daha sonra Roma Üniversitesi’nden muhasebeci olarak mezun oldu. De Sica meslek hayatına 16 yaşındayken Clemenceau Olayı ‘nda (Il processo Clemenceau) Clemenceau’yu oynamaya ikna edilerek oyuncu olarak başladı.

{

Bana yardım edecek hiç kimsem yok, ne bir oğlum, ne de kardeşim. İşe yaramaz ihtiyarın tekiyim.

– UMBERTO D.

{

Herkes cahil kişiyi istismar eder.

– UMBERTO D.

{

Bu filmlerde tüm paramı kaybettim. Ticari değillerdi. Ama bu şekilde kaybettiğim için mutluyum.  Çünkü Umberto D. ve Bisiklet Hırsızı gibi hayatımın filmlerinin hatırasına sahip oldum.

– VITTORIO DE SICA

Alakalı Makaleler

Alakalı Makaler

SİNEMA NEDİR?

SİNEMA NEDİR?

Sinema nedir? Bizim için hayal tozumudur? Bizi bunca zaman etkileyen ışığın dansımıdır.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This