Bir Sayfa Seçin

Ukrayna Odessa'da Kış Ve Gece Hayatı

Süresi: 6 Gün, 5 Gece
Ukrayna Odessa
Bütçem: 400 USD
Mesafe: uzak

Öncelikle gezi notlarımı anlatmaya başlamadan sizlere yolculuk hakkında bir kaç ipucu vereceğim. Türk Hava Yollarının zaman zaman yapmış olduğu Balkanlar ve Doğu Avrupa için yaptığı kampanyasından yararlanarak 01.01.2015 – 06.01.2015 tarihleri arasında olan biletimi 99 USD gibi bir ücrete satın aldım. Yeni yılın ilk günü Atatürk Havalimanı Yurtdışı çıkış pulumu alarak tatlı bir bekleyişe başladım. Uçağım akşam saati ile 19:20’de kalktı ve rötarsız bir şekilde 1 saat 40 dakika sonra Odessa havalimanına iniş yaptım. Odessa havalimanında klasik pasaport kontrol sırasına girdim yalnız şunu belirtmek istiyorum Pasaport Kontrol’e girmeden önce sizden bir form doldurulmasını istiyorlar. Burada dikkat etmeniz gereken tek husus belirteceğiniz para miktarının 10.000€ ‘u geçmemesi olacaktır. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra artık Otelimize doğru yol almak için havalimanından çıkarken heryerde olduğu gibi buradada taksiciler üzerime doğru gelmeye başladı. Havalimanından Otelime olan mesafe 9 km olmasına rağmen benden 50$ gibi fahiş bir fiyat talep ettiler. Havanında soğuk olmasını avantaja çevirmek istediler. Fakat bu ücretin çok fazla olduğunu düşündüğüm için pazarlık yapmaya çalıştım. Büyük uğraşlarım sonucu ancak 30$’a düşürebildim. Dışarda kar olduğu için ve artık çokta fazla taksi bulunmadığı için bu fiyatı kabul etmek zorunda kaldım. Otele doğru yola çıktık.

Kanatna Caddesi

Apollo Hotel 4 yıldızlı Kanatnaya Caddesinde lokasyonu güzel alışveriş yerlerine yakın ve odaları gayet iyi döşenmiş bir oteldi.  lokasyonu güzel alışveriş yerlerine yakın ayrıca Odessa’nın en işlek caddesi olan Deribasovska caddesine 3 dakika yürüme mesafesindeydi. Ben otelden ve çalışanlarından memnun kaldım. Kış mevsimi olması sebebiyle fiyatlar gayet makuldü, Booking.com’dan 5 gece 6 gün için 100 USD ödedim. Bu fiyata kahvaltı dahildi .

Potemkin Merdiveni

Ertesi gün şehri keşfetmek için otelimden ayrıldım hava -8 derece olmasına rağmen nem oranı düşük ve rüzgar olmadığı için çok fazla üşümesenizde yinede kalın kıyafetler götürerek tedbirinizi alın. Deribasovskaya caddesine paralel olarak limana doğru yürüdüğünüzde Potemkin merdivenlerini göreceksiniz turistlerin en fazla rağbet ettiği bu merdivenler heykel ve liman arasını birleştiren noktadır. Heykelin olduğu yerde kolunda Atmacalarla gezen ve ücret karşılığında atmacalarla fotoğraf çektiren insanlar göreceksiniz.

Deribasovska Caddesi

Deribasovskaya caddesinde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Burası Odessalılar için aynı zamanda buluşma noktası olup ayrıca bir çok irili ufaklı restoran ve barların bulunduğu yerlerden biridir. Size tavsiyem, garip gelsede ananaslı pizza yemeniz. Irish Pub’da bir şeyler içmeniz olacaktır. Bu caddenin etrafında Türk Restoranları bulmanızda mümkün. Eğer riske girip bir şeyler denemek istemiyorsanız Türk Restıranlarında da yemek yiyebilirsiniz.

Odessa Mimarisi

Odessa’da evlerden bahsetmek istiyorum eski evlerin mimarisi geniş ve iç dekarasyonu oldukça lüks bina giriş kapılarında sokak ile bina girişini göremeyeceğiniz şekilde kapalı demir kapılar bulunmaktadır ve bazı binalarda manyetik anahtar ya da şifre ile giriş yapmak zorundasınızdır.  Yassı ev denilen bir  

Odessa’ya Gidilir mi?

Sizlere Odessa’yı kesinlikle tavsiye ederim ama geziniz kültürel bir gezi olacaksa Odessa yerine Kiev veya Lviv daha uygun olacaktır. Ben sadece eğlenmek istiyorum ya da kafamı dinlerim  diyorsanız Türk Havayolları ve Ukraine International Airlines ‘ in direkt olarak uçuşları ile Odessa’ya gidebilirsiniz. Tabi yazın giderseniz çok daha fazla seçeneğiniz olabilir.

Taksi & Döviz Büroları

Şehir içinde taksi fiyatları gayet makul ve döviz bürolarını gündüz hemen hemen heryerde ve özellikle marketlerin içinde bulabilirsiniz. Genel olarak sizlere Odessa ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Dikkatli olmanız gereken en önemli husus taksiciler olacaktır. Çünkü havalimanına dönüşte taksiye aynı mesafede 10$ verdiğimi belirtmek isterim. Eğer Kış mevsiminde Odessa’ya gidiyor iseniz uçağınızın rötar yapmasına hazırlıklı olun 4 saatlik bir rötar sonucunda 06.01.2015’de Atatürk Hava limanında olmam gerekirken 07.01.2015 tarihinde İstanbula giriş yaptım.

Sizlere Odessa’nın gece hayatından bahsetmek istiyorum. Öncelikle Odessa’nın sezonu Haziran ve Ağustos olduğu için sahil bölgesindeki discoları kışın kullanamıyorsunuz fakat yazın giderseniz oranın yerlilerinin tavsiyesi sizlere Ibiza ve Aura Beach olacaktır. Eğer benim gibi kış sezonunda giderseniz size önerim şöyleki; fiyat olarak sizi zorlamayacak ve eğlence olarak çok güzel vakit geçirebileceğiniz Captain Morgan yanısıra Palladium olacaktır. Diskolara girişte 4$ giriş ücreti istiyorlar girişte ücretinizi ödedikten sonra Vestiyere mont , palto gibi. eşyalarınızı bırakmak zorundasınız ücretinizi ödediğiniz anda sizlere disconun amblemi olan bileklik takıyorlar. Artık içerdesiniz, bileklik olayı Captain Morgan’a ait Palladium’da ise Face Control yapılmaktadır. Palladium’da kapıdaki güvenlik sizi beğenmezse içerisi dolu deyip almayabilir buna hazırlıklı olmalısınız. Genel olarak ücretler Türkiye ‘de ki mekanlarla kıyasladığımızdada Türkiye’nin altında fiyatlarla karşılaşacaksınız dışarıda alkol alıp konaklayacağınız yerlerde içmek isterseniz Türkiye’ye göre çok daha ucuz fiyatlara alkol çeşitleri bulabilirsiniz. Palladium biraz daha elit bir mekandır. Uyarmam gerekirse, Captain Morgan’da içkiniz biraz sulandırılmış ve ya sahte gibi olabilir. Barmenler ısmarladığınız Chivas’ın en düşük 18 yıllık olduğunu söyleyeselerde tabiki o fiyatlara ancak o kadar yahni durumu vardır. Dolayısıyla içkiyi çok kaçırmamanızı öneririm. Gitmeden önce konakladığınız yerde içkinizi içip gittiğiniz yerde devam etmek daha mantıklı olacaktır. Şunu belirtmek istiyorum bizim ülkemizden giden bir çok insan buradaki gece hayatı gibi düşünüyor fakat oraya inanın gelen herkes sadece eğlenmek için geliyor. Yılbaşından sonra gitmiş olmama ve Ukrayna’da siyasi ve ekonomik krizin olmasına rağmen insanlar yinede eğlenmek için bir çok gece klüplerine akın ediyorlardı. Burada eğer azda olsa Rusça bilmiyorsanız, karşı cinsle iletişim kurmanız zor olacaktır. 

Odessa

Odessa’dan ufak bir tur..

Yeme & İçme

1. Grechka

Odessa mutfağı deniz ürünlerine yakın ve bazı yemek isimlerimiz aynı ayrıca yemek dışında da bir çok kelime aynı bir Balkan Köftesi olan Cevapcici yemenizi öneririm.

2. Kvas

Kvass Doğu Avrupa’da antik çağlardan bu yana yaygın bir içecektir. Antik Sümer ve Mısır’da arpadan mayalanarak üretilen Bira, Afrika’da “Millet” adı verilen tahıl grubundan mayalanan “Millet Birası”, Asya’nın pirinç şarapları, manyok ve mısır bitkileri ile mayalanan (Cassava ve Chicha) Amerika içecekleri ve Türklerin at sütünden mayaladıkları Kımız ve bulgurdan mayalanan Boza ile kıyaslanabilir.

Ukrayna

Odessa
Book This Activity

Son Seyahatler

Son zamanlarda yapmış olduğum seyahatlerdir.

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This