Bir Sayfa Seçin
STEPHEN KING’IN YAZDIĞI

STANLEY KUBRİCK’ İN YÖNETTİĞİ GERİLİM

Psikolojik gerilim filmleri arasında sayılacak iyi bir film incelemesi yapma zamanı gelmişti. Ünlü İngiliz yönetmen Stanley Kubrick’in yönettiği film StepHen King’in romanından uyarlanmış hikayesi ve başrolünde oynayan Jack Nicholson’la gerçekten etkileyici bir filmdir. Filmin konusu kış boyunca kapalı ve şehirden uzak bir otele ailesiyle beraber yerleşen eski öğretmen ve yeni  yazar Jack Torrance “Jack Nicholson” bir yandan otelin kapalı kalacağı kış sezonu için bekçilik yaparken diğer yandan yazacağı kitap için şehirden uzak izole edilmiş bir çalışma ortamı hayal etmektedir. Fakat otele yerleştikten bir süre sonra metafizik sezgilere sahip oğlunun hayali arkadaşı sayesinde otelin tamamının şeytani bir varlığın kontrolünde olduğunu ve Jack Nicholson’u tehlikeli bir cinnet noktasına sürükleyeceğini anlaması uzun sürmeyecektir.

 

DANNY LLOYDUN İLK FİLM DENEYİMİNDE

STaNLEY TARAFINDAN KORUNUYORDU.

Bu filmin en enteresan tarafı Jack Nicholson’un oğlu rolündeki Danny Lloyd çok küçük ve  ilk oyunculuk deneyimi olduğu için yönetmen Stanley Kubrick tarafından özenle korunuyordu. Hatta filmin çekimi sırasında Danny, oynadığı filmin bir korku filmi değil, aslında bir dram filmi olduğunu sanıyordu. Öyleki annesi rolündeki Wendy Torrance’ın oğlunu kucağında taşıdığı tüm sahnelerde çocuğa benzer bir manken taşıyordu, dolayısıyla Danny Lloyd’un bu ürkütücü sahnelerde olması gerekmiyordu. Filmin orjinalını tam 11 yıl sonra yani 17 yaşında seyredebilmiştir.

 

JACK NİCHOLSON HAZIRLANIRKEN AJİTE OLMAK İÇİN

SÜREKLİ PEYNİRLİ SANDVİÇ YEDİ.

Jack Nicholson bu filmde kendini ajite edip daha yüksek bir psikotik motivasyon sağlamak için 2 hafta boyunca yalnızca nefret ettiği peynirli sandviçlerden yemiştir. Filmde Jack Nicholson’un baltayla parçaladığı ilk kapı aslında film ekibi tarafından hazırlanmış çabuk kırılabilen kapıydı. Bu kapıyı bir itfaiye eri gibi gereğinden hızlı parçalayan Jack Nicholson için çabuk kırılmayacak sağlam bir kapı yapmak zorunda kaldılar. Sahneyi bitirebilmek için 60 adet kapı harcandı.  Bu filmde Wendy Torrance rolündeki  Shelley Duvall bu film için tüm hayatı boyunca oynadığı en zor rol olduğunu söyler. Shelley Duvall bu film yüzünden yaşadığı sinirsel yorgunluk ve depresyon sonucu saçlarını kaybetti ve hasta oldu.

STANLEY KUBRİCK’ BU CİNNET İÇİN ASLINDA

FARKLI AKTÖRLER DÜŞÜNMÜŞTÜ.

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick, Robert De Niro ve Robin Williams’ı filmindeki Jack Torrance rolüyle değerlendirir, fakat onları uygun bulmaz. Robert De Niro’nun Taxi Driver (1976) ‘da gösterdiği performansı izledikten sonra  rolüne yetecek kadar psikotik olmadığını düşünür.  Robin Williams’ın, ise Mork ve Mindy (1978) filminde gösterdiği performansı izledikten sonra çok fazla psikotik olduğu için bu role uygun bulmaz. Stephen King’e göre Stanley Kubrick kısaca bu rol için Harrison Ford’u düşünüyordu .

STANLEY KUBRİCK’ BU CİNNET İÇİN ASLINDA

FARKLI AKTÖRLER DÜŞÜNMÜŞTÜ.

Jack Nicholson’un başrolünü oynadığı psikolojik gerilim biraz dramatik ve aynı zamanda gizem konulu bir filmdir. Filmin süresi 2 saat 26 dakika olması fantastik gerilim türünde filmlere göre biraz uzun sayılsada aktörün psikotik rollerdeki başarısı göz ardı edilemeyecek kadar sağlamdır. Bilgi vermek gerekirse Psikotik durum kişinin hayal ile gerçeklik arasında gidip gelme durumudur. Filmdeki bir çok sahnede bu durum vardır. İnsanın cinnet geçirmesi halinde nasıl bir duygusal duruma girdiğine görsel olarak verilecek en güzel filmlerden biridir. Ayrıca kitabın yazarı Stephen King bu filmde de saplantılı sayısı olan 237 yi kullanıyor. 237 Nolu otel odasıyla subliminal bir gönderme yaptığını izlediğinizde anlayacaksınız.

STEPHEN KİNG’İN HAYAL KIRIKLIĞI

BELKİ DE FARKLI BİR FİNAL BEKLİYORDU.

Stephen King bu filmin finalini gördüğünde hayal kırıklığına uğrar. Stanley Kubrick’in görsel olarak nefes kestiğini ama çok yüzeysel kaldığını söylerken. Kendi deyimiyle çok güzel kaportası olan motorsuz bir otomobile benzetir bu filmi.Söylemeden geçemeyeceğim 1980 yapımı film olması tabi ki dönemin şartlarını düşündüğümüzde gerçekten insanları psikolojik gerilimin doruklarına çıkarması ayrı bir durum ama Shalley Duwal bu gün aynı görünümde olsa Tim Burton’un Corpse Bride animasyonunda makyajsız oynarmış. Bence filmdeki korku öğeleri arasında sayabilirim en az film kadar korkunç bir tip. Ayrıca sonu tabi ki gizemli bir şekilde bitiyor olması bazılarımızı hayal kırıklığına uğratsada film gerçekten psikolojik gerilim türünde kült filmler arasına girecek niteliktedir. Stanley Kubrick’in gizem korku türündeki filmleri kesinlikle kaçmaz diyorum. İyi seyirler…

Pin It on Pinterest

Shares
Share This