Bir Sayfa Seçin
THE SHAWSHANK REDEMPTION

Nisan 19, 2018

STEPHEN KING’IN KUŞKU MEVSİMİ ROMANINDAN BEYAZ PERDEYE

AKTARALIN THE SHAWSANK REDEDEMPTION EN ETKİLEYİCİ FİLM

Filmin konusu genç ve başarılı bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins) işlemediği bir suçtan hüküm giyerek meşhur hapishane Shawshanka düşer ve hikaye başlar. Düştüğü hapishane müdürü, gardiyan ve diğer hükümlülerle aynı ortamı paylaşmak zorunda kalacak olan Andy Dufresne bir yandan yeni arkadaşlar edinirken diğer yandan işlemediği bir suçtan hayatını çekilmez hale getiren bu zindandan kaçmanın planlarını yapmaya başlar. Filmin hikayesi meşhur gerilim romanları yazarı Stephen King’in Different Season “Kuşku Mevsimi” romanındaki dört öykünün birinden alınmıştır. Kitabı filmin çıkmasından 2 yıl önce okuduğumda bunun kesinlikle filminin olmasını arzu etmiştim ve 1994 te filmi izlediğimde ilk sahneden sonra filmin senaryosunun kitaptan olduğunu anlamış ve gayet keyif alarak izlemiştim.

FİLM TÜRKÇEYE ESARETİN BEDELİ OLARAK ÇEVRİLMİŞTİR.

IMDB LİSTESİNDE UZUN SÜREDİR TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FİLMİDİR.

Orjinal ismi Shawshank Redemption olan filmin Türkçe karşılığı Esaretin Bedeli olmasada o şekilde verilmiştir en azından biraz yol katetmişiz. Yönetmen koltuğunda Frank Darabont başrolde Tim Robbins’in olduğu 1994 yapımı film IMDB de tüm zamanların en iyi 100 filmi arasına girmiştir. Hatta listede 1nci sıraya kadar yükseldiysede daha sonrası “The Gotdfather” filmiyle çekişmeli bir sıra kapmaca oynamaktadır. Kişisel fikrimce gelmiş geçmiş en iyi film sayılabilir. Çünkü oyuncuların rollerine uyum sağlaması olsun, mekanın ve kurgunun harika olduğu izleyiciye verdiği heyecanı bitimsiz yaşatan başka bir film izlediğimi hatırlamıyorum. Diğer bir noktaya gelirsek yönetmenin bu filmde çalıştığı Andy Dufresne karakterini canlandıran Tim Robbins’in bundan sonraki filmlerinde çok başarılı olduğunu göremedim. Ama aynı filmde başrolü paylaşan duayen aktör Morgan Freeman adından hep bahsettirmeyi başarmışken. Böyle bir şaheserde oynayıp bu kadar yüksek bir şöhret yakalayıp bunuda heder eden enteresan bir aktördür Tim Robbins.

FİLM AYNI ZAMANDA OPERAYIDA SEVDİRİYOR.

MAHKUMLARA KLASİK MÜZİK ZİYAFETİ ÇEKİYOR.

“Tim Robbins” Andy Dufresne karakterinin hapishanedeki kapalı devre ses  odasını ele geçirip  yüksek sesle çaldığı müzik eseri “Canzonetta sull’aria” Wolfgang Amadeus Mozart’ ın “Marriage of Figaro.” sundandır. Bu  sahneyi Tim Robbins doğaçlama bulmuştur. Esaretin Bedeli filminde jenerikte de gösterilen filmin adandığı kişiyi merak edeniniz varsa, Frank Darabont tarafından yakın arkadaşı ve aynı zamanda menajeri olan Allen Greene’e adanmıştır. Allen Greene AIDS’den dolayı filmin tamamlanmasından hemen önce öldü. Yani filmi görme şansını bulamadıysada arkadaşı olan yönetmen Darabont tarafından kendisine itaf edildi.

FİLMDİ BAZI BİLİNMEYEN DETAYLARIN ANLAŞILMASI İÇİN

BROOKS ASLINDA KİMDİ VE MORGAN NEDEN RED OLDU?

Filmde hiçbir zaman doğrudan belirtilmese de, Brooks, karısını ve kızını pokerde kaybettikten sonra öldürdüğü iddiasıyla cezaevindedir. Filmdeki lakabı “Red” olan Morgan Freeman kitapta aslında irlandalı orta yaşlı bir beyazdır dolayısıyla bu rol için aslında başkalarına teklif gitmiştir ama derin sesinden dolayı Morgan Freeman bu role layık görülmüştür. Filmde bunuda esprili bir dille işlemişlerdir. Andy Dufresne Morgan Freeman’a neden Red ismini aldığını sorduğunda kitaptaki karaktere gönderme yaparak; -Belkide İrlanda’lı olduğum içindir, der. 

MORGAN FREEMAN’IN EN SEVDİĞİ PROJE OLDU.

STEPHEN KING’ IN EN İYİ BEYAZ PERDEYE AKTARILAN KİTABI

Morgan Freeman Esaretin Bedeli filmini yaptığı en iyi film olarak görür. Aynı zamanda Stephen King’ de sinemaya aktarılan en iyi kitabı olarak görür. Bu film 1995’de en fazla kiralanan film olmuştur. Rolüne adapte olabilmek için Tim Robbins bir süre tek başına bir hücrede kalmıştır. Bu arada filmin başındaki sahnedeki silahı dolduran eller Andy Dufresne’e değil, yönetmen Frank Darabont’a ait aynı zamanda hücre duvarındaki ismini okurkende aynı eller kullanılıyor. Çünkü yönetmen istediğini sadece yakın plan çekimlerde yapabildiğini söylüyor. Andy Dufrense rolü daha önce Tom Hanks’e öneriliyor. O sırada Forrest Gump çekimleriyle meşgul olduğu için kabul edemiyor. Ama sonrasında yine Stephen King romanından beyaz perdeye aktarılan The Green Mile “Yeşil Yol” filminde Tom Hanks rol alıyor.

THE SHAWSANK REDEMPTION 1994

FRANK DARABONT

Stephen King bu romanı yazarken çocukluğundan beri izlediği tüm hapishane filmlerinden aklında kalanlarından esinlendiğini söyler. Bence de çünkü Andy Dufresne’nin hücresindeki duvarını delerek  tünel açma sahnesi kesinlikle Clint Eastwood’un oynadığı meşhur Escape From Alcatraz “Alkadrazdan Kaçış” filminde  hapishane hücresinden tünel açma sahnesine benzerlik göstermesi, bu filmlerden esinlendiğini gösteriyor yazarın. Eğer bu güne kadar Esaretin Bedeli’ni seyretmediyseniz kesinlikle çok  şey kaçırmışsınızdır. Çoğu film kitabının verdiği lezzeti vermezken yönetmen bu filmle gerçekten kitabı çok iyi şekilde beyaz perdeye aktarmıştır. Eğer hapishane filmlerine özel bir ilginiz varsa bu film kesinlikle sizin içindir. İyi Seyirler…

 

Yönetmen filmin önüne geçmemeli, bunu hikaye yapmalı.

Frank Darabont

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi. Ve iyi şeyler asla ölmez.

Frank Darabont – The Shawsank Redemption

Pin It on Pinterest

Shares
Share This