Bir Sayfa Seçin
THE SHAPE OF WATER

Mart 25, 2018

Orjinal adıyla The Shape Of Water Türkçe’ye Suyun Sesi diye çevrilmiştir. Yönetmenlik koltuğunda Guillermo Del Toro başrollerde ise Sally Hawkins “Elisa Esposito” karakteriyle ve Michael Shannon “Richard Strickland” karakterini canlandırmıştır. Kısaca konusuna gelirsek 1963 yılında Soğuk Savaş döneminde Amerikan hükümeti tarafından yüksek güvenlikli bir tesiste tutulan gizemli bir yaratığın şans eseri, tesiste dilsiz sıradan bir temizlikçi kadın “Elisa Esposito” ile iletişime geçmesiyle hikaye başlıyor. Sally Hawkins “Elisa Esposito” kendi küçük dairesinde yalnız yaşayan ve dilsiz orta yaşını biraz geçmiş bir kadındır. Bu durumu onu  gizemli yaratığa daha fazla yaklaştırır. Tabi aynı zamanda soğuk savaş dönemi olması sebebiyle aynı gizemli yaratığın peşine Amerikalıların yanısıra Ruslarda düşmüştür. Biraz bilimkurgu biraz fantazi ve bir tutamda dram katılmış bir film olmuş.

Yönetmen Guillermo del Toro, başrolde oynattığı Sally Hawkins için o benim seçimlerimden biri değil tek seçimimdi. Bu filmi onun için yaptım. Bu rol için büyük markaların reklam yüzü olan güzel kadınlara değil, Daha sıradan sanki bir otobüste yakınınızda oturan ama kendine has güzelliği olan bir kadın arıyordum. Yani yönetmen nasıl bir heyecan yapmışsa bu konuşmaları Oscar Ödüllerinin verdiği heyecanla oyuncularının gazını alma seremonisi olarak görüyorum. Malum düşünsenize siz ödülleri toplarken hiç bir oyuncu Oscar alamıyor çok enteresan. Eğer yılın en iyi filmiyse oyuncularının en iyi olmadığı ama yönetmenin en iyi olduğu boş bir filme mi oscar verildi?

AÇLIK İNSANLARA NELER YAPTIRMIYORKİ

Bu arada senarist Paul Zindel’in oğlu, bu filmin babasına ait bir TV filmi olan Let Me Hear You Whisper (1969) adlı filmden araklanmış olduğunu iddia ederek intihal davası açtı. Fakat yönetmen  Guillermo Del Toro, filmi hiç görmediğini ve bu iddiaları kesinlikle reddediyor. Bu iddialardan sonra o filmide seyrettiğimi söylemeliyim, ama acınası derecede komik geldi. Ufak bir akvaryumda ördek gagasına benzeyen ağzıyla hilkat garibesi bir yunus balığı ile yaşlı bir temizlikçi teyzenin  garip iletişimi. Hem işi daha ileriye taşıyıp cinsel fetişede girmiyorlar. 

EVRİMİNİ TAMAMLA GEL EVLENELİM GİBİ BİR ŞEY

Filmin ana temasındaki sevginin evrenselliği üzerine biraz fantastik görsel efekt giydirmek suretiyle romantizmin doruklarına çıkarılmış bu filmi kesinlikle doyurucu bulmadım. Bir filmin gerçek anlamda bu kadar fazla ödüle layık görülmesi ayrıca bu ödüllerin haricinde bir çok dalda oyuncularınn aday gösterilip hiç birinin ödül alamaması gerçekten ayrı bir film konusu olurdu. Zira bu gizemli amfibi yaratığın pek te yakışıklı olduğu söylenemez ön taraf tamamen yassı bir şekilde lanse edilen yaratığın birazda evrim konusuna da, sudan geldik mevzusuna gönderme yapılmış gibi duruyor.

SUYUN SESİ UZAKTAN HOŞ GELİR

Son olarak benim için çok müthiş bir film değildi tabi kesinlikle bu filmi seyredip bir anda sanatsal akımlarının fışkırdığı bir sürü insanda olabilir. Yani filmin konusunun ya da hikayesinin ya da filmin kendisinin iyi olmasından bahsedilmeyecek, görüntü yönetmenliğinde renklerin ışığın ne kadar da harika olduğundan dem vurulup aynı zamanda antin kuntin ses  zımbırtılarına Oscar verilecek. Yani Oscar aldı diye izleyecekseniz gerçi bu Oscar’ın da verilmesi filmlere ne fayda sağlıyorsa artık bilemiyorum. Yani IMDB de en üst sıralarda olan bir çok filmin bu tip özdülleri yokken böylesine garip filmlere verilmesi bana hep enteresan gelmiştir. Her neyse biz son söz olarak; en azından değişik bir amfibi kostumü giymiş makyajlı fantastik yaratık görmek isteyenler izleyebilir. Beklentilerinizi çok yukarda tutmayın. İyi seyirler…

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This