Bir Sayfa Seçin
THE MATRIX

Nisan 30, 2018

The Matrix: Thomas A. Anderson, “Keanu Reeves” iki farklı hayat yaşayan gün içinde ortalama bir bilgisayar programcısı olan ve gece Neo olarak bilinen bir bilgisayar korsanıdır. Neo her zaman kendi gerçekliğini sorgulardı, ama gerçek onun hayal gücünün çok ötesindeydi. Neo, kendisini hükümet tarafından terörist ilan eden efsanevi bir bilgisayar korsanı olan Morpheus ile temas kurduğu sırada, polis tarafından hedef alındığını farkeder. İnsanın vücut ısısı ve elektro kimyasal enerjisinden uzak kalabilen ve zihinlerini Matrix olarak bilinen yapay bir gerçeklik içinde hapseden makinelerden oluşan bir ırk insanlığı ele geçirmiştir. Makinelere karşı bir isyancı olarak Neo, Matrix’e geri dönmeli ve ajanlarla savaşmalıdır. Neo’yu ve tüm insani isyanı bastırmaya adamış süper güçlü bilgisayar programlarını yoketmelidir. Bu arada sanal gerçekliğin içinde yani buna Matrix diyorlar. Ona yardım etmeye calışacak olan dostlar bulacaktır. Matrix filmi sanal gerçeklik ve gerçek sanallık arasında psikotik bir şekilde gidip gelen NEO ve Arkadaşlarının macerası hakkında bir bilim kurgu filmdir. 

Efsanevi Hong Kong dublör koordinatörü Woo-Ping Yuen başlangıçta filmde çalışmayı reddetti. Beğendiği matrix senaryosunu okuduktan sonra bile, aşırı bir ücret talep ederek Wachowski kardeşlerin bunu kabul etmeyeceğini düşünmüştü. Ancak öyle olmadı. Akabinde başka kabul edilmesi bir şart sundu. Tüm dövüş sahnelerindeki kontrol kendisine ait olacaktı. Oyuncuları çekimlerden önce 4 ay boyunca eğitmesi gerektiğini söyledi. Wachowski kardeşler tüm şartlarını kabul etti.  The Matrix açılıştaki aksiyon sahnesi aktörlerin 6 Ay eğitim almasından sonra  4 günde çekildi.

SUUDİ ARABİSTA’NIN, AUDREY HEPBURN’U

VATANDAŞLIK ALAN İLK ROBOT SOPHIA

1999 Yılında yapılmış milenyuma hazırlık tadında bir film olmuştur. Neredeyse filmin üzerinden 20 yıla yakın bir süre geçmiş ve artık yapay zekada baya bir ilerleme kaydedilmiş. Dünya da çıkan haberlere ve yeni teknolojilere baktığımızda en son Suudi Arabistan’da görücüye çıkan yapay zekaya sahip Sofiya’nın bir insan gibi vatandaşlık alması çok enteresandır. Malum umre ve hac harici turistik vizesinin olmadığı bir ülkede dişi görünümlü bir robotun vatandaşlık alması gerçekten takdire şayan. Düşününce dişi olan her şeye farklı gözle bakıyorlar sanırım bunda da aklıma Cem Yılmaz’ın Gora’sından bir sahne geldi aklıma.

PLANLANMAMIŞ BAZI GÖRÜNTÜLER EKLENDİ

SÜTUNLARIN ÇATIŞMADAN SONRA DÜŞMESİ.

Lobide silahlı çatışmanın olduğu sahnenin bitiminde sütunlardan birinin parçaları düşer. Bu durum, çekim sırasında tesadüfen gerçekleşmiştir  ve planlanmış bir görüntü değildi, ancak filme ygun göründüğü için kaldı.

KEANU REEVES MATRIX İÇİN DUBLÖR KULLANMADI.

NEO’NUN DAĞINIK KIYAFETLERİ

MetaCortex bürosunda Neo ve Morpheus arasındaki cep telefonu konuşma sahnesi için Keanu Reeves, binada 34ncü katta bulunan pencereye bir dublör kullanma ihtiyacı hissetmeden kendisi tırmandı. Keanu Reeves’in filmin başlangıcında gerçek dünyada yer alan sahneleri için, onun kostümleri kasıtlı olarak perişan ve dağılmıştı, Thomas Anderson’ın yani NEO’nun dünyaya pek uymayan hissini vermesi amacıyla böyle birşey yapılmıştı. Filmin final sahnesi önce, Keanu Reeves’in diyaloglarında üst üste beşten fazla cümlesi yoktur.

FİLM ÜÇ RENK TONU ÜZERİNE KURULDU.

MATRIX RENKLERİ YEŞİL, MAVİ, SARI

Matrix içinde yani sanal gerçeklik içinde yer alan tüm sahneler, bilgisayar monitörü üzerinden izliyormuş gibi yeşil renk tonuna sahipken, gerçek dünyadaki sahneler mavi renk tonuna sahipti, mavi de matris sahnelerinde mavi olarak kullanılıyordu. ironik olarak, mavi doğada en az sıklıkla meydana gelen renk olmasına rağmen gerçek bir dünya renginden daha fazlaydı. Ne gerçek dünyada ne de Matrix’te olmayan Morpheus ve Neo arasındaki savaş sahnelerinde  de sarı ton kullanıldı.

TIRINITY AYAĞINI BURKTU AMA BELLİ ETMEDİ.

CASTA GİREMEM KORKUSUYLA SÖYLEMEDİ.

The Matrix’ de Trinitiy rolüyle  bulunan aktrist Carrie-Anne Moss, aksiyon sahnelerinden birini çekerken bileğini burktu, ancak film çekimlerine kadar kimseye söylememeye karar verdi,  Sinema kariyerinde tekrar The Matrix filminin oyuncu ekibine dahil edilmeme riskini göze alamazdı.

NEO’DAN 45 DAKİKADA 44 SORU GELİYOR.

VE KEANU REEVES BRUCE LEE OLUYOR.

Filmin ilk 45 dakikasında Neo’nun seksen kadar cümlesi vardır.  Bu cümlelerin 44’ü toplam diyalogun yarısından biraz daha fazlası anlamına gelirki, sadece soru cümlesiydi. Ortalama olarak dakikada bir soruya tekabül eder. Şimdi anlıyorum neden bu kadar çok dublaj konusunda dalga geçildiğini. O kadar çok soru varki filmde, her türlü dublaja uyuyor. Neo’nun Morpheus’a karşı öfkeli saldırılarına başlamadan önceki dövüş eğitim programında, rakibine saldırmadan önce Bruce Lee’nin tavırlarına benzer şekilde burnunu parmağıyla ovuşturdu. Hareket Reeves tarafından doğaçlama yapıldı.

SENARYOYU STÜDYONUN KENDİSİ BİLE ANLAMADI.

AÇIKLAYICI DİYALOG KONUSUNDA ISRAR ETTİLER

Stüdyo, senaryoyu “hiç kimsenin anlayamadığı senaryo” olarak tanımladıkları için çok iyi bir açıklayıcı diyalogda ısrar ettiler. Yıl 1999 daha yeni filizlenen bir sanal gerçeklik mevzusu ile bilimkurgu alanında film yapıyorken, stüdyonun en aptal insanın bile anlaması gerektiğinde ısrarcı olmaları doğal. Sonuçta bu filmi matematik ve ya fizik profesörleri izlemeyecek sıradan insanlar izleyecek. Kaldıki stüdyonun umrunda olan tek şey hasılattır. Sonuçta yatırılan paraya değecekmi değil mi ama?

POLYESTERDEN STREÇE SARILMIŞ TRINITI İLE

3 DOLARLIK PAZAR MALI CEKET GİYDİRİLMİŞ NEO

Kostüm Tasarımcısı Kym Barrett’a göre, Trinity’nin kostümü, film bütçesinin dar boğaza girmesi nedeniyle ucuz PVC ile yapıldı. Yani bildiğiniz polyesterden yapılmış bir kıyafet. Benzer şekilde Neo’nun ceketi aslında çok pahalı bir kumaş değildi. Bir bahçe satışında 3 dolara satılan yün karışımı bir ceketti. Hayal satmak için çok pahalı kostüm kullanmaya gerek olmadığını bize gösterircesine. Ama o dönemin kılık kıyafetlerine nasıl bir etki ettiğini hatırlamasamda, güneş gözlüklerini gayet iyi hatırlıyorum matrix güneş gözlükleri moda olmuştu. Matrix karakterleri tarafından giyilen ikon haline gelen güneş gözlükleri, el yapımı gözlüklerin üretiminde gurur duyan kült ismiyle bilinen Blinde markasından geliyor. Şirketin kurucusu Richard Walker, filmin güneş gözlüğü sözleşmesini kazanmak için Ray-Ban ve Arnette gibi büyük şirketlere karşı ihale yapmak zorunda kaldı. Karakterlerin sıradışı isimlerine dayanarak bir çift  güneş gözlüğü tasarlayan Richard Walkers, ihaleyi kazandığında, Sydney’e uçtu ve Matrix filmi için Oxford Street optometristinin’de yardımıyla  oyuncular için özel tasarımlı güneş gözlüklerini imal etti.

BİLİN BAKALIM MATRİXDE OYNATILMASI DÜŞÜNÜLEN AKTÖR KİMDİ?

ASLINDA NEO ROLÜ İÇİN KEANU REEVES İLK SEÇİM DEĞİLDİ…

Matrix’ de Neo rolü için ünlü aktör Will  Smith düşünülmüştü, ancak Vahsi Vahsi Bati (1999) filminde oynamak için teklifi reddetti. Daha sonrası için, o zamanlar “bir aktör kadar yeteri kadar olgun” olmadığını ve rol verildiğinde, onu mahvederim diye kabul etmediğini itiraf etti. “Keanu’ nun Neo rolü için etkileyici bir seçim olduğunu söyleyerek pişmanlığının olmadığını belirtti. Zaten pişman olsa da olmasa da artık iş işten geçmişti.

MEŞHUR MATRİX JENERİĞİ NE ANLAMA GELİYOR.

THE MATRIX’DE EKRANDA AKAN KARAKTERLER

Bilgisayar ekranlarındaki yeşil renkli aşağı doğru akan yazılar, çağrı izleri haricinde, tersine çevrilmiş harfler, sayılar ve Japonca katakana karakterlerinden oluşur.

YUNAN TANRISI MORPHEUS UYANDIRIYOR.

RÜYA TANRISININ ROLÜ UYUTMAK DEĞİLMİDİR?

Yunan Mitolojisinde Morpheus, rüyaların tanrısıdır. Biraz ironik, Morpheus’un buradaki rolü, insanları rüya hallerinden gerçekliğe uyandırmaktır.

MATRIX’IN ANAHTARI ANDROJEN OLMALIYDI

SONUÇTA HER İKİ ROLÜN ÜSTESİNDEN GELDİ.

Belinda McClory “Switch” yani anahtar anlamına gelen rolünü seçtiğinde, o sadece rolün yarısını oynayacaktı. Karakter başlangıçta androjen aktörler tarafından oynanması planlandı. Gerçek dünyada, bir erkek oyuncu tarafından oynanacak ve Matrix’te bir kadın formunda temsil edilecekti, dolayısıyla “Anahtar” olacaktı. Warner Brothers fikri geliştirdi ve McClory her iki ortamda da kadın rolünü üstlendi.

MORPHEUS’UN GEMİSİ İNCİLDEN ALINTI

FİLMDE İSRAİL’İN FETHİNE BİR GÖNDERME VAR.

Morpheus’un gemisinin adı; Nebuchadnezzar, İncil’in Daniel Kitabından Babil Kralı Nebukadnetsar’ın İncil’e referansıdır. Kral Nebuchadnezzar, İncil’de (özellikle Yahuda ve Kudüs) İsrail’in fethi ile meşhurdur. Ayrıca karısı için Babil’in Asma Bahçeleri’ni yani Eski Dünya’nın Kayıp Yedi Harikasından birini kurdu. Hatırlayamadığı bir hayali var ama Daniel 2: 1-49’da bir cevap aramaya devam ediyor.

AJAN SMITH’İN BACAĞINDA ÇIKAN POLİP

HUGO WEAVİNG YİNE DE ROLÜ ALDI.

Ekimin ilk gününde, Hugo Weaving “Ajan Smith” bacağındaki bir yaradan dolayı doktoru ziyaret edince. Cerrahi olarak çıkarılması gereken bir polip olduğu ortaya çıktı. Bir süre için, aktörün yeniden kasta girebileceğine dair bir öneri vardı. Ancak takvimini ayarlayarak operasyonunu çekimlerin sonunda gerçekleşek şekilde ayarladı. Programını böylelikle uygun hale getirererek yılların unutulmayacak Ajan Smith’i olarak Hugo Weaving, bu rolü üstlenmeyi başardı.

NEO’NUN ÇALIŞTIĞI ŞİRKETİN ADI

ŞİRKETİN İSMİ NEDEN METACORTEX?

Neo yani Keanu Reeves’in çalıştığı şirketin adı Metacortex. Bu kelimenin kökenleri meta, Webster’e göre “ötesinde ya da dışında gibi” anlamlara gelir. Korteks “beyni çevreleyen gri cevherin dış tabakası sınırı” olan kısım anlamına gelir. Böylece, Metakorteks “beynin sınırlarını aşmak anlamında kullanılmış”, ki bu tam olarak Neo’nun Matrix’ de yapmaya çalıştığı olaya bir göndermedir.

NEO’YA DÖVÜŞ SANATLARI YÜKLENDİ.

CHAKİE CHAN’IN SARHOŞ TEKNİĞİ BİLE VAR.

Tank, Dövüş Sanatları eğitimini Neo’a yüklediğinde, bilgisayar ekranının çeşitli dövüş sanatları stilleri boyunca kaydırdığı bir görüntüsü var. Grafikler bir kişinin bilgisayar görüntüsüne ve aşağıdaki stilin başlığına sahiptir. Ekrandaki beşinci teknik “Sarhoş Boks” başlıklı. Bu filmin dövüş koreografı Woo-Ping Yuen, Jackie Chan’ın karakterinin Zui Chuan ya da Sarhoş Boks tarzını üstlendiği Jackie Chan’ın ilk hit Küçük Dev Adam (1978) filminden esinlenmiştir. İndirilen diğer dövüş sanatlarından bazıları Jiu-jitsu, Savate, Kempo, Tae Kwon Do ve elbette Kung Fu’dur.

The Matrix’ de Trinitiy rolüyle  bulunan aktrist Carrie-Anne Moss, aksiyon sahnelerinden birini çekerken bileğini burktu, ancak film çekimlerine kadar kimseye söylememeye karar verdi,  Sinema kariyerinde tekrar The Matrix filminin oyuncu ekibine dahil edilmeme riskini göze alamazdı.

NEO’NUN PASAPORTUNUN BİTİŞ TARİHİ

11 EYLÜL SALDIRILARINA SUBLİMİNAL MESAJMI?

Bazı kişisel bilgiler, Ajan Smith’in Neo’yu sorguladığında incelediği Thomas Anderson’ın sabıka kaydında görülebilir: Dosyanın son güncellemesi 22 Temmuz 1998 idi. Neo’nun doğum tarihi “11 Mart 1962″ Neo’nun doğduğu yer Lover Downtown Şehri, Başkent” Neo’nun annesinin kızlık soyadı “Michelle McGahey” Neo’nun babasının adı “John Anderson” Neo “Central West Junior High” ve “Owen Paterson High”‘a katıldı. Bu isimleri filmin Yapım Tasarımcısı filmden sonra verdi. Birkaç saniye sonra pasaportunun fotokopisi görülüyor. Orada doğduğu yer CAPITAL CITY USA, doğum tarihi 13 Eylül 1971, pasaport 12 Eylül 1991’de verilmiş ve 11 Eylül 2001’de sona erecek şekildedir.  Burada 11 Eylül 2001 tarihine subliminal bir gönderme yapılıyor. Yani Amerika’daki 11 Eylül saldırılarına. tesadüf olmayacak kadar…

ORTA DÜNYANIN LORD OF THE RİNGİ VARSA

BİLİMKURGU DÜNYASININ MATRİXİ VAR

Bu yıla kadar izlememişseniz zaten bu saatten sonrada izlemeyin muhtemelen makaraya bağlarsınız. Şaka bir yana belli bir zaman geçince üzerinden filmlerdeki o büyülü kısım ortadan kalkıyor yavanlaşıyor. Gerçi eski yönetmenlerden bazı bilimkurgular hala gizemlerini koruyor ve gayet iyi iş çıkartıyor. Bunlardan birisi ünlü İngiliz Yönetmen Stanley Kubrick’ten 2001 a Space Odyssey kesinlikle bilimkurgu filimlerin arasında ayrı bir yeri vardır. Her neyse biz yine filmimize dönersek Bilim Kurguya ve sanal gerçekliğin neredeyse atası ve en güzel örneklerinden biri olan Matrix serisi bence her sinema severin arşivinde bulunması gerekli filmlerin arasında gelir. Konu bakımından ve görsellik açısından bir çok bilim kurgu filmin üstündedir. İyi Seyirler…

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This