Bir Sayfa Seçin
THE GREATEST SHOWMAN

Mayıs 14, 2018

The Greatest Showman filminin konusu: Amerika’da yaşamış Phineas Taylor Barnum yani filmdeki kısaltması ile P.T. Barnumun biyografisinin müzikal halde anlatımıdır. Kimisine göre dünyanın en iyi gösteri adamı, kimisine göre ise bir sahtekar ve şarlatandan başka bir şey olmayan P.T. Barnum filmde bir terzinin oğludur ve zor bir hayat yaşamıştır. Babasının ölümünden sonra, 12 yaşında askerlere vişne likörü satarak iş hayatına atılan Barnum 21 yaşına geldiğinde bir marketi  ve Herald of Freedom adını verdiği gazetesi vardı. Daha sonrasında eğlence dünyasına giriş yapar ve bir müze ile işe başlayıp ta ki Sirk kurana dek bir çok şov hazırlayıp sunar. Artık eğlence dünyası ondan Greatest Showman olarak bahsetmektedir. Yani Muhteşem Showman. Showları sebebiyle Bir dönem Kraliçe Victoria tarafından dahi kabul edilen “P.T. Barnum’u canlandıran aktör Hugh Jackman’dır. Ayrıca yönetmenlik koltuğunda Avusturalyalı Michael Gracey oturmaktadır. Pek deneyimli ya da eski yönetmenlerden olmasada gayet iyi bir iş çıkarmış.

The Greatest Showman’ de tüm ekip Kraliçe Victoria ile tanıştırıldığı görülsede, Gerçekte Kraliça Victoria ile tanıştırılan sadece parmak çocuk Tom olmuşur. Ayrıca boyu konusunda filmde parmak Tom rolünde oynayan şahıs 127 cm’dir. P.T. Barnum’un gerçekte gösterisine dahil ettiği Parmak Tom’un boyu 103cm’yi geçmemiştir. 

BU MÜZİKAL 2009’DAN BERİ ÜNLÜ OYUNCUNUN HAYALİYDİ

Uzun süredir sinemadan çok müzikale yönelen The Greatest Show filminin başrol oyuncusu Hugh Jackman için bu proje 2009’dan beri hayallerini süslüyordu. Özellikle  müzikal projelere tutkuyla bağlı olan ünlü aktör rolünün hakkını vermiş. Normalde müzikalleri çok banal ve yapmacık bulsamda bu filmden gerçekten hoşlandım. Daha öncede  Victor Hugo’nun “Les Miserables” Sefilller müzikalinde izlediğim Hugh Jackman baya bir yol katetmiş. Sefiller filmindeki performansı ve müzikler benim için pek etkileyici değildi. Ayrıca Hugh Jackman, rolüne hazırlanabilmek için P.T. Barnum hakkında 3 düzine kitap okudu. Hugh Jackman uzundur sinema hayatında Wolverine olarak bilinen Logan rolüne kıyasla bu yaptığı en zor iş olduğunu söylemiştir. Ayrıca Jackman bu müzikal projesi sırasında kanserli doku teşhisiyle burnundan ameliyat olmuş ve 80 dikiş atılmış olması sebebiyle doktoru tarafından kesinlikle şarkı söylememesi, aksi taktirde dikişlerinin açılacağını söylenmesine rağmen filmdeki “From Now On” parçasını söylemiştir.

PHINEAS TAYLOR BARNUM KİMDİR?

Aslında P.T. Barnum denen şahısı araştırdığınızda karşınıza Hugh Jackman gibi yakışıklı bir adam çıkmıyor. Dolayısıyla film ve gerçek hayat birbirinden baya bir uzak kalıyor. Şov dünyasının bu muhteşem insanı olarak lanse edilen şahıs aynı zamanda da bir sahtekâr olarak görülmektedir. İnsanların meraklarının kamçılanmasından yararlanarak bir nevi bu şovlardan para kazanmıştır. Tamamen insanları aldatıcı reklamlarla etkilemeyi başarmış ve hayatımızada yeni bir pazarlama tekniği sokmuş birisidir. İşte günümüzdeki bal reklamları ve antin kuntin saçma sapan alet edevatın satışının reklam ve pazarlama tekniklerinin bir atası sayılır bu adam. Gayette uyanık bir işadamı ve eğlence sektörünün duayenlerinden olması  gayet normaldir. Enteresan sözleride vardır mesela şunun gibi: “-Konfor, ilerlemenin düşmanıdır” der. Kendiside ilerlemesini bu yüzden hiç durdurmamıştır.

HUGH JACKMAN’DAN  NUTULMAZ MÜZİKAL

Müzikal filmde o heyecanlandıran güzel şarkılar aktristin kendi sesinden değildi. Gerçi filmde opera sanatçısı diye tanıtılan Rebecca Ferguson’ın pop şarkı söylemesi de gayet enteresandı. Filmin en etkili sahnelerinden biri olan Jenny Lind’in söylediği Never Been Enough parçasını seslendiren müzisyen aslında Loren Allred’dir. Rebecca Ferguson şarkıları gerçek seyirci karşısında söyleyeceğinden çok heyecanlanmış ve rolü kabul etmek konusunda kararsız kalmıştır. Hugh Jackman’ın kendisini cesaretlendirmesiyle rolü kabul etmiştir.

YÖNETMEN FİLM TEKLİFİNİ ŞAKA SANMIŞTI…

Hugh Jackman yönetmen Michael Gracey ile bir reklam çekimlerinde tanışmışlardı. Hugh Jackman onunla bir film yapmak istediğini söylediğinde Michael Gracey bunun bir şaka olduğunu sandı. Ama daha sonrasında Jackman Yönetmen Gracey’i aradığında The Greatest Showmen filmini yönetmesini istedi. Aslında bu iş tam olarak ona göreydi çünkü genç yönetmen Michael Gracey 20 yıl boyunca animatörlük, dijital komposör ve görsel efekt süpervisor’u olarak çalışmıştı. Carey Mulligan ve Ellen Page aslen Jenny Lind’in rolü için düşünülmüştü, ancak yönetmen Michael Gracey rol için Rebecca Ferguson’u istedi.

HUGH JACKMAN’DAN  UNUTULMAZ MÜZİKAL

Bu zamana kadar hiç hazzetmediğim bir şey varsa, onlarda içi geçmiş müzikallerdir. Ama bu filmi, müzikalle en iyi şekilde  harmanlayan yönetmenle böylesine zor bir işin altından kalkan Hugh Jackman’inide tebrik etmek lazım. Malum ünlü aktör uzun zamandır filmlerde oynamak yerine müzikalleri tercih etmeye başlamıştı. Düşündüğüm kadarıyla, sanıyorum kendi kişisel yeteneklerini daha fazla ortaya çıkarma ihtiyacından kaynaklanan birşeydi bu. Malum sinemada bir şekilde her şey dijital ortamda ayarlanıyor. Her neyse konuyu çok dağıtmadan son söz olarak izlenirmi? Bence izlenir hatta müzikallerin arasında bence tek izlenebilecek müzikal film diyebilirim. Müzikler şovlar danslar oyuncular bence harikaydı. İyi seyirler

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This