Bir Sayfa Seçin
Stalker Filminin Posteri

STALKER

Nis 29, 2021 | Asya Sineması, Sinema

Stalker’ın konusu: İsimsiz bir ülkede, Sıfır Bölgesi adı verilen bir alan vardır. Görünüşe göre, uzaylılar tarafından iskan edilmiş ve içinde, arzuların gerçeğe dönüştürüldüğüne inanılan bir  oda bulunmaktadır. Hükümet, Sıfır Bölgesini yasak bölge ilan ederek dikenli tel ve sınır muhafızları ile bölgeyi mühürlese de, insanlar bölgeye takipçi, yani Stalker denen iz sürücü insanların kılavuzluğunda girmeye devam ederler.  Bir yazar ve bilim adamı kiraladıkları “Stalker” yani iz sürücü ile bölgeye girip bu odayı bulabilmek için araştırma yapmaya başlarlar. Yazarın ve Bilim Adamının bu bölgeye girme amaçları birbirlerinden farklıdır. Yazar, yazmak istediği yazısına, yaşayacağı bu tecrübe ile ilham ararken, bilim adamı ise  bölgeyi bilimsel amaçlarla araştırmak istiyordur. Bu nedenle ikisinin de amacı, aslında bu odayı bulduklarında arzu ettikleri şeyleri gerçeğe dönüştürme umududur. “Stalker” karakterini canlandıran aktör Aleksandr Kaydanovskiy’in yabancıları bölgeye sokmasıyla filmin gizemli hikayesi başlar.

STALKER FRAGMAN

Filmin ilk 9,5 dakikası diyalogsuzdur. Stalker 1957’de Çelyabinsk yakınlarında meydana gelen bir nükleer kazadan esinlenilmiştir.  “Yasak Bölge” birkaç yüz kilometrekarelik alanın, serpintiyle radyasyona maruz kalarak tamamen terk edildiği yerdir. Bu trajik olaydan resmi kaynaklarda bahsedilmemiştir. Film ilk olarak Kodak 5247 filmle çekildi. Bu film zamanın Sovyet laboratuvarları için çok yeniydi. Dolayısıyla ilk ve orijinal negatiflerin bir kısmı laboratuvardaki bir işlem hatasından dolayı yandı. Filmin bir kısmı tekrar yeni bir görüntü yönetmeni olan Aleksandr Knyazhinskiy tarafından çekildi. Bu durum filmin iki bölümlü anlatı yapısına sahip olmasını sağladı. Filmin ilk versiyonunun kayıtları, yıllarca editör Lyudmila Feyginova’ nın evinde kalmıştır. Daha sonra editöründe hayatını kaybettiği bir yangında yok olmuşlardır. Ünlü yönetmen bu filmi şair olan babası Arseny Tarkovsky’ in şiirinden ilham alarak çekmiştir.

Stalker Filminden Esinlenen Stalker Bilgisayar Oyunu

STALKER OYUNU

Stalker filmi, bilgisayar oyunu geliştiricisi GSC Game World tarafından  “STALKER: Shadow of Chernobyl” oyununu yaratma konusunda ilham verdi. Oyun oyuncuları, kim olduğunu hatırlamayan ve kendi cevaplarını bulmak için sıfır bölgesinde o meşhur odayı arayan stalker yani kılavuz rolüne sokuyor. S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl, önceden S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost olarak bilinen Ukraynalı oyun geliştiricisi GSC Game World tarafından 20 Mart 2007’de piyasaya çıkarılmış nişancı video oyunudur. Oyun İz Sürücü filminden ve Uzayda Piknik kitabından esinlenerek yapılmıştır. S.T.A.L.K.E.R. kelimesinin açılımı “Yağmacı, İhlalci, Maceracı, Kendi Başında, Katil, Kaşif, Haydut” Seride oyunun hikâyesinin öncesi anlatan ikinci oyun olan S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky, 5 Eylül 2008’de piyasaya sürülmüştür. Serinin üçüncü ve son oyunu olan S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat ise 2 Ekim 2009’da BDT’de, 2 Şubat 2010’da Kuzey Amerika’da ve 5 Şubat 2010’da Avrupa’da yayınlanmıştır.

 

Stalker Masada Bardağı Hareket Ettiren Kız

MADONNA

Stalker Filminin son sahnesinde zihniyle masadaki bardakları hareket ettiren meşhur kıza gönderme yapan Madonna, bu sahneyi “Bedtime Story” adlı şarkısının video klipinde kullandı. Böylelikle ünlü şarkıcı Madonna, Andrei Tarkovsky’ nin onuruna Stalker filmine bir gönderme yapmış oldu. 

Stalker Filminden Esinlenerek Yapılan Bilgisayar Oyununun Görseli

STALKER NEDİR?

Filmin ilk 9,5 dakikası diyalogsuzdur. Stalker 1957’de Çelyabinsk yakınlarında meydana gelen bir nükleer kazadan esinlenilmiştir.  “Yasak Bölge” birkaç yüz kilometrekarelik alanın, serpintiyle radyasyona maruz kalarak tamamen terk edildiği yerdir. Bu trajik olaydan resmi kaynaklarda bahsedilmemiştir. Filmde, Stalker Bölge için profesyonel bir rehberdir, sınırı belirli bir amaçla tehlikeli ve yasak bir yere geçme yeteneğine ve arzusuna sahip biridir. Daha sonra, turistleri yasa dışı bir şekilde Çernobil faciasının yaşandığı bölgeye sokan rehberler de kendilerini “Stalker” olarak adlandırdılar. Ünlü yönetmen bu filmi şair olan babası Arseny Tarkovsky’ in şiirinden ilham alarak çekmiştir.

Stalker Filminden Bir Sahne İz Sürücü Yazar ve Bilim Adamı

S.S.C.B DÖNEMİNİN FİLMİ

Stalker, 2 Saat 47 dakika ile standart bir filmden daha uzun. Film hem görsel hem de sanatsal olarak doyurucu. Dolayısıyla insanı sıkmıyor. Kimi yerlerde gizemiyle merak uyandırırken, kimi zaman anlatımıyla insanı derin düşüncelere itiyor. Filmin psikolojik ve sosyolojik altyapısı ve olay örgüsü kaliteli. Film sorgularken aynı zamanda izleyiciye de empati kurdurup kendi arayışlarını sorgulatıyor. Alelade fantastik bir bilim kurgu ya da dram olarak bakamayacağımız kadar derinlikte olan bir film. Dolayısıyla, kesinlikle kült filmler arasına girmeyi hakediyor. 

 

Andrei Tarkovsky Stalker Filmini Çekim Anı

TÜM EKİP KANSERDEN ÖLDÜ.

Sovyetler döneminin en  iyi yönetmenlerinden biridir. Malum o dönemde henüz Sovyetler Birliği dağılmamıştı. Andrei Tarkovsky ’den görsel şölen dedim. Çünkü 1979 yılı sinema teknolojisini düşünürsek Andrei Tarkovsky kesinlikle bize sadece edebi açıdan değil, görsel açıdan da müthiş bir film sundu. Bu dahi yönetmenin içinde bulunduğu şartların olumsuzluğuna rağmen yaptığı bu harika film, sayesinde benimde farkındalığım bir nebze olsun  artmıştır. Ayrıca bu filmi çektikten sonra film ekibinin üyeleri kanserden ölmüşlerdir. 

ANDREI ARSENYEVİÇ TARKOVSKY

Yönetmen

Andrei Arsenyeviç Tarkovsky (d. 4 Nisan 1932 – ö. 29 Aralık 1986), Rus film yönetmeni, yazar ve aktör. Sinema tarihinin önemli yönetmenlerinden biridir. Sergei Paradzhanov‘la birlikte Glasnost öncesi kuşağın en iyi yönetmeni olarak kabul edilir. Şiirsel sinemanın önde gelen isimlerindendir.

{

Zayıflık kutsal, güç ise değersizdir. İnsan doğduğunda zayıf ve esnektir. Öldüğünde güçlü ama çürümüştür. Çürümek ve güç, ölümün yoldaşlarıdır. Esneklik ve zayıflık ise varlığın tazeliğini ifade eder. Bundan ötürü sertleşen kaybediyor demektir. 

– STALKER

{

Bir kez olsun aynı şeyleri hissetmeyi başarabilen iki insan birbirini hep anlayacaktır.

– ANDREI TARKOVSKY

{

Başkalarının mutsuzluğu pahasına mutlu olamazsınız.

– STALKER

Alakalı Makaleler

Alakalı

RASHOMON

RASHOMON

Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar.

RED BEARD

RED BEARD

Red Beard Orjinal ismi Akahige, Akira Kurosawa‘ nın 1965 yılında yönettiği, yönetmenin son siyah beyaz filmidir. Yönetmenin eserleri arasındaki zirve noktası sayılan bu film; 19 ncu Yüzyıl Japonya’sındaki bir klinikte geçiyor.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This