Bir Sayfa Seçin
STALKER

Nisan 19, 2019

 STALKER SIRA DIŞI KONUSUYLA ANDREİ TARKOWSKY’DEN 

UNUTULMAZ KÜLT FİLMLERDEN BİRİ OLDU.

Stalker ’ın konusu: İsimsiz bir ülkede, Sıfır Bölgesi adı verilen bir alan vardır. Görünüşe göre, uzaylılar tarafından iskan edilmiş ve içinde, arzuların gerçeğe dönüştürüldüğüne inanılan bir  oda bulunmaktadır. Hükümet, Sıfır Bölgesini yasak bölge ilan ederek dikenli tel ve sınır muhafızları ile bölgeyi mühürlese de, insanlar bölgeye takipçi yani Stalker denen iz sürücü insanların kılavuzluğunda girmeye devam ettiler.  Bir yazar ve bilim adamı kiraladıkları “stalker” kılavuzla bölgeye girip bu odayı bulabilmek için araştırma yapmaya başlarlar. Bölgeye girmek isteyen yazar, yazmak istediği yazısına yaşayacağı bu tecrübe ile ilham ararken, bilim adamı ise  bölgeyi bilimsel amaçlarla araştırmak istiyordur. Aslında ikisininde aradığı, bu odayı bulduklarında arzu ettikleri şeyleri gerçeğe dönüştürme umududur. “Stalker” Aleksandr Kaydanovskiy’in yolculuğuyla da gizemli bilim kurgu hikayeye dönüşmeye başlar.

FİLM HEM DÖNEMİNE GÖRE HEMDE BU DÖNEME GÖRE UZUNDUR.

UZUN BİR FİLM OLMASINA RAĞMEN PEK FAZLA GÖRSEL EFEKT BARINDIRMAZ.

Filmin ilk 9,5 dakikası diyalogsuzdur. Stalker 1957’de Çelyabinsk yakınlarında meydana gelen bir nükleer kazadan esinlenilmiştir.  “Yasak Bölge” birkaç yüz kilometrekarelik alanın, serpintiyle radyasyona maruz kalarak tamamen terk edildiği yerdir. Bu olaydan resmi kaynaklarda bahsedilmemiştir. Film ilk olarak Kodak 5247 filmle çekildi. Bu film zamanın Sovyet laboratuvarları için çok yeniydi dolayısıyla ilk ve orijinal negatiflerin bir kısmı laboratuvardaki bir işlem hatasından dolayı yandı. Filmin bir kısmı tekrar yeni bir görüntü yönetmeni olan Aleksandr Knyazhinskiy tarafından çekildi. Bu durum filmin iki bölümlü anlatı yapısına sahip olmasını sağladı. Filmin ilk versiyonunun kayıtları, yıllarca editör Lyudmila Feyginova’nın evinde kalmış ve daha sonra editörün hayatını da kaybettiği bir yangında yok olmuşlardır. Ünlü yönetmen bu filmi şair olan babası Arseny Tarkovsky’ in şiirinden ilham alarak çekmiştir.

STALKER BİLGİSAYAR OYUNLARINA DA KONU OLMUŞTUR.

BİRDEN FAZLA KAMERA KULLANMIŞTIR.  BU DA BÜTÇEYİ ZORLAMIŞTIR.

Stalker filmi, bilgisayar oyunu geliştiricisi GSC Game World tarafından  “STALKER: Shadow of Chernobyl” oyununu yaratma konusunda ilham verdi. Oyun oyuncuları, kim olduğunu hatırlamayan ve kendi cevaplarını bulmak için sıfır bölgesinde Oda yı arayan stalker yani kılavuz rolüne sokuyor.

FİLMDEN ZİYADE DAHA DERİN ANLAMLAR İHTİVA EDİYOR.

STALKER MADONNA YA DA İLHAM KAYNAĞI OLDU.

Resimde görülen; filmin sonunda zihniyle masadaki bardakları hareket ettiren kızın sahneleri, aynı zamanda bir dönem subliminal mesaj vermesi sebebiyle hakkında çıkan bir çok sansasyonel haberle gündeme oturan Madonna’nın “Bedtime Story” adlı şarkısının müzik klibinde kullanılmış. Buradan da Andrea Tarkowsky’nin onuruna Stalker filmine bir gönderme yapmıştır. Rusya’nın en iyi yönetmeni derdim ama, O Sovyetler döneminin en  iyi yönetmenlerinden biridir. Andrei Tarkoswky’den görsel şölen, görsel şölen dedim çünkü 1979 yılı sinema teknolojisini düşünürsek Andrei Tarkowsky kesinlikle bize sadece edebi açıdan değil, görsel açıdandan da müthiş bir film sunuyor. Bu dahi yönetmenin içinde bulunduğu şartların olumsuzluğuna rağmen yaptığı bu fantastik film insanı derinden etkiliyor.

STALKER 1979

ANDREI TARKOVSKY

Sovyet yönetmenin bu filmi 2 Saat 47 dakika ile standart bir filmden daha uzun olsa da anlatacaklarınıda ancak sığdırabilirdi. Film hem görsel hemde sanatsal doyuruculuk açısından müthiş kimi yerlerde gizemiyle merak uyandırırken, kimi zaman anlatımıyla insanı derin düşüncelere iten psikolojik ve sosyolojik altyapısı olduğunu her dakika hissettiriyor. Sorguluyor aynı zamanda hayatı sorgulatıyor. Sadece fantastik ya da bilim kurgu ya da dram olarak bakamayacağımız kadar derin bir film ve kendine has kült filmler arasına giriyor. Bir çok filme ya da oyuna konu olmuş bir şekilde yolu bir çok sanatçıyla kesişmiş enfes bir yapıt. Eğer hala izlemediyseniz çok şey kaçırdınız. İyi seyirler…

 

Bir kez olsun aynı şeyleri hissetmeyi başarabilen iki insan birbirini hep anlayacaktır.

Andrei Tarkovsky

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

RED BEARD

RED BEARD

Red Beard Orjinal ismi Akahige, Akira Kurosawa‘ nın 1965 yılında yönettiği, yönetmenin son siyah beyaz filmidir. Yönetmenin eserleri arasındaki zirve noktası sayılan bu film; 19 ncu Yüzyıl Japonya’sındaki bir klinikte geçiyor.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

Zayıflık kutsal, güç ise değersizdir. İnsan doğduğunda zayıf ve esnektir. Öldüğünde güçlü ama çürümüştür. Çürümek ve güç, ölümün yoldaşlarıdır. Esneklik ve zayıflık ise varlığın tazeliğini ifade eder. Bundan ötürü sertleşen kaybediyor demektir. 

Andrei Tarkovsky – Stalker

Pin It on Pinterest

Shares
Share This