Bir Sayfa Seçin
SOSYAL MEDYA NEREYE GİDİYOR

Nisan 17, 2018

SOSYAL MEDYANIN İNSANIMSILARI: FENOMENLER

YA DA “FENAMEN”LER VE “FENAWOMEN”LER

İnsan saatlerce internet başında zaman öldürünce, ister istemez bir çok şey görüyor bir çok şey işitiyor. İnsanların uzun saatler geçirdiği sosyal medya, dolayısıyla internette bir bağımlılık halini haliyor. Kişiler kendilerini o kadar kaptırıyorki sabah kalkıyor bu gün nasılızlar, günaydınlar, akşam yatana akadar bir sürü kopyala yapıştırlar takip etmeler yatarkende bir diyeceğiniz var mı? iyi geceler, diyor. Sanki takipçilerin senin 10:35 de tuvalete girdiğini 10:38 de ellerini yıkadığını 10:43 de karnını kaşıdığını bilmese hayatlarında büyük bir eksiklik yaşayacaklarmış gibi, bir egoizmle bezeli “fena menler” ve “fena womenlerle” tabi onlara bu alemde fenomen diyorlar. Twitter’in Fenaları: “FENA” MENLER ve “FENA” WOMENLER’in, son zamanlarda en çok kullandığı sosyal medyalardan biri twitter‘dır. Kaynayan bir kazana dönüşen internet ve özellikle sosyal medyanin artık iyice antisosyal yaptığı bireyler haline geldik. Nedir bu kadar bizi bu ortama bağlayan şeyler bilgiye olan açlığımız mı? Yoksa ulaşamadığımız hayallerimize karşı oluşturduğumuz bir başka kimliğimiz mi? 

SOSYAL MEDYANIN İSYANKAR ROMANTİKLERİ

FACEBOOK ERGENLİĞİNDEN TWİTTER YETİŞKİNLİĞİNE GEÇİŞ

Toplumun eğitim düzeyinin de yerlerde olması yanında kaotik aile ve arkadaşlık ilişkilerinin hayata yansıttığı bir şekilde hayata tutunmak adına, bokunu çıkardığımız sanal alem ve  hayatımız arasında sanırmakla ve sıyırmakla geçiyor. Facebook ‘un pabucu dama atıldı. Ergenlikten kendini yeni yeni kurtaran ya da kurtardığını sanan bir kitlede fenomen olmak için kollarını, paçalarını sıvayabilecekleri  her yerini sıvamış bir şekilde bu mecranında bokunu çıkarmak için amiyane tabirle, Karadeniz’den Marmara’ya akan hamsi gibi akmıştır. Twitter, Facebook’a oranla daha ciddi görülmektedir. Çünkü anlık haber akışı sağlamakta facebook’taki gibi haber almak için kişilerin birbirlerini eklemesine ihtiyaç yoktur. Bilgi kirliliğinden bir nebze daha uzak, aklı başında gibi gözükür. Ama liseli isyankarlar burayıda parsellemiştir. Bilimum esprileri paleontolojik dönemden kalma ya da çoğunlukla yazdıkları cümleler kendilerine ait olmayıp sağdan soldan kopyala yapıştır, tarzda araklama yarı arabesk yarı bonzai hezeyanı yanısıra bilimum biraz marjinallikle harmanlanmış isyanları her bir twitte tribünlere oynayan oyuncu edasıyla, “-lan bir dişi yaşam formu da biz düşürebilir miyiz?” şeklinde kendinden geçen bir güruh görüyorum ben kendilerinde.

SOSYAL OLAYIM DERKEN ASOSYAL OLANLAR

KISA YOLDAN REKLAM SEKTÖRÜNE GİRENLER

Bakıyorsun ordan burdan araklayarak, ona buna salça olarak, her türlü hashtaga yamanarak, biraz  da üçüncü parti yazılım kullanarak, takipçi yapmış. 20bini devirdimi, adam “reklam alınır” diye profilden haykırıyor. Bir de bir havalar görende CNN medya direktörü oldu sanır. Birde milyoncular var. Onlarda Türkiye’de milyon shoplar gibi şişirme takipçiyle, bir yerden sonra mabadı himalayalara çıkmış; Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim 1 milyon takipçili olan hesabım var. Bir esiyor bir kükrüyor bir isyanlarda. Ama uzaktan bir sesle irkiliyor. -Oğlum git bakkaldan 2 Ekmek 1 Süt al. İşin bütün heyecanı gizemi kayboluyor. Ama bununda kolayı var nasılsa akıllı telefondan girebildiği için en azından market yolunda bile takipçilerinden ayrılması gerekmez. Bildiğiniz kişisel canlı yayın ama yayının kendisi zaten kendi. Tamam kardeşim bir şey demiyoruz çok çalışmış yapmıştır. Bir yerden sonrada o gazla devam etmiştir. Ya hu adamın twitterda 1 milyon takipçisi var mahallede 5 tane arkadaşı yok böylede bir realite var. Bunu da düşünmek lazım. Sonrası birde adam o bir milyonun komutanı gibi edalarda onu spamlayın buna sövün bunu yaftalayın gibi; tutmayın bizim küçük enişteyi.

TAKİPÇİLERE ABZÜRD SORULAR SORMA 

SORULARIN CEVAPLARIDA BİR GARİP

Sonra yeni trend olan takipçilere abzürd sorular sor saçma sapan anket yap gibi embesillikler çıktı. Asıl tehlikeli olan kısmı bu; soruyor eleman takipçilerine: -Aya gitsen yanına alacağın ilk üç şey ne olurdu: Cevap geliyor: -Vibrator, strap on, yangın söndürme tüpü! ya arkadaşım anladık takipçin çok ama işi iyice boka saracak kadar laçkalaştırmanın ne manası var? Birde bunlara ciddi ciddi cevap veren tipler var o daha enteresan bir durum. Sorsan bir tane kitap okumuşmudur? Sanatın her hangi bir dalından haberi varmıdır? Her hangi bir zanaatı varmıdır? Bir dil öğrenmeye çalışmışmıdır? Seyahat etmiş bir şeyler araştırmışmıdır? Adamın bilgisi olmadığı her türlü ota boka fikir beyan etmesi yanında birde ukalalıkla bezenmesi gibi bir durumda var ortada.

SEVEN SAMURAI

SEVEN SAMURAI

Üretim alanı beyin olması gereken yerin beslendiği alan neresidir? Facebook’dan isyankar sözler, insanlara kapak cümleler kısmı mı? Ya da Google’dan aratıp kimsenin bir işine yaramayan bilgileri satırlarına yapıştırıp nasılsa takipçiler sığır anlamazlar jargonumu; bir tek kendisi düşünebiliyor ya bu işleri. Bu işler öyle her gün bir ayet sallamaya benzemiyor bir gün gelir tıkanıyor insan. Hepsinden sonra birde bunların şakşakçı bir güruhu vardır. Kraldan çok kralcı birbirlerini yalayan tayfa, birileri az biraz eleştirel yaklaştımı heleki birazda donanımlıysa; Bu tipler çıkarırlar palaları kahvede diriliş izleyen masum köylü gibi; -Sen nasıl eleştirirsin bizi! Gerçi elinde kılıçla unikorna bineni bile gördü ya bu gözler. Bunları gördükçe Türkiye’nin enteresan halleri bitmeyecek gibi geliyor insana…

SANAL ALEMİN KILÇIKLARI TROLLER

HER ZAMAN HER YERDELER…

Geldik işin en janjanlı ve kımıl kımıl kısmına sosyal medyanın sosyal mühendisliğe evrildiği noktada bir de algı operasyonu için kimi zaman ise toplumun yönlendirilmesi için ihtiyaç duyulan önceden şişirilmiş ve maddi kaynak ayırılmış minnoş trollere. Bu arkadaşların fabrika ayarlarında denk gelindiği zamanlar beyinler tertemizdir. Enjeksiyonla bunlara savunmaları istenen fikriyat zerkedilir. Ama zaman içinde konjuktörün değişmesi ya da siyasi söylemlerin her değişmesinde yine bu arkadaşlara fabrika ayarlarına çevirilip yeni bir düşünce tarzı ve savunmaları gereken yeni fikirler zerk edilir. Yani dün küfür ettiğini bu gün yalayabilir, yarın yaladığına her türlü küfürü edebilir. Bunda bir beis görmezsin. Önemli olan tasmasını elinde bulundurduğu sahibine iyi hizmet etmesi yeterlidir. Bu arkadaşların her kese söyleyecek cümleleri yani kimilerine göre kapak niteliğinde hazır cevapları vardır. Tabii kendi zekasının yetmediği durumlarda imdadına kendisi gibi olan diğer troller yetişir. Bu durum biraz belgesellerdeki çakallara benzetiyorum tek başlarına sümsük ve sönük grup halinde son derece kendinden emin. 

SANAL ALEMİN KILÇIKLARI TROLLER

HER ZAMAN HER YERDELER…

Genel özellikleri kendilerinden olmayan ya da kendileri gibi koşullu düşünmeyen, herkese karşı agresif ve bir kindarlıkla saldırırlar. Küfrettiği insan başına primini alır. Her türlü ajitasyonu ve demogojiyi yapar sonra diğerlerine bunu yapmayı yasaklar. Bir yerden sonra bakarsınız ki twitterde totaliter rejim kurmak üzere olan bu beyin fesatı geçirmiş diktatör kırıntıları amip gibi çoğalmış. Bunların tabuları vardır mesela onların kutsalı her kesin kutsalıdır. Ama başkalarının kutsalı daha önce kendi kutsalıda olsa, kendileri dil uzatırlar ama başkalarna dil uzattırmazlar. Yani bunu şuna benzetebiliriz: Tecavüz suçtur biz işlemedikçe. Kafalar böyle olunca suç ve ceza kavramları birbiri içinde paradoksal sevişme reaksiyonuna giriyorlar. Bunlardan olacak çocuk da ancak akraba evliliğine radyasyon serpintisi kıvamında kolu bacağı yanlış yerelere kaynamış hilkat garibeleri olur.

 

İnsan, düşlediği zaman, bir  dahidir.

Akira Kurosawa

INSTAGRAM’ DA TİCARET DÖNEMİ BAŞLIYOR.

INSTAGRAM’ DA TİCARET DÖNEMİ BAŞLIYOR.

Instagram bir dönem sadece fotoğraf paylaşım üzerine sosyal medya uygulamasıydı daha sonra kullanıcılarının üzerinden amatör ya da profesyonel olarak ürünlerinin resimlerini ekleyerek e-ticaret yapmaya başladığı bir mecra olmaya başlayınca

PATREON

PATREON

Patreon içerik üreticilerinin takipçileri tarafından fonlandığı bir dijital yayın portalıdır. Yayın sahibi içerik üretirken beğenen okuyucuları yani takipçileride onu desteklemek için bağışta bulunur. İçerikler bir çok konuda olabilir hatta öyleki yetişkin içeriklerin bile barındırıldığı bir platformdur.

PALTALK

PALTALK

Paltalk bloguma eklemek istediğim olmazsa, olmazlardan biri sosyal medyamı dersiniz çöp çatanlıkmı dersiniz ne derseniz deyin ama Paltalk gerçekten eğer dil öğrenmek istiyorsanız tabi özellikle ingilizceyi, gerçekten çok işe yarayan bir program aslında işe yarayan Paltalk’ın kendisi değil oluşturduğu

TAGGED

TAGGED

2004 Yılında kurulmuş Amerikan menşeili arkadaş edinmek üzerine olan sosyal bir ağdır. Daha sonrası Hi5 ‘i de satın alarak Güney Amerika, Güneydoğu Asya ve bazı Avrupa ülkelerindeki kullanıcı sayısını önemli oranda arttırarak neredeyse 300 bin den fazla kullanıcı sayısıyla yerini dahada

Eğer kafan kesilecekse, sakalın için üzülmene gerek yoktur. 

Seven Samurai – Akira Kurosawa

Pin It on Pinterest

Shares
Share This