Bir Sayfa Seçin
{

Ars Artis Gratia

“Sanat, Sanat içindir.”

MISS DAISY DRIVING

PAPILLON

AVENGERS: INFINITY WAR

THE MATRIX

SCHINDLER’S LIST

THE SHAWSHANK REDEMPTION

HOW TO GET AWAY WITH A MURDERER

STALKER

RASHOMON

PHILOSOPHY OF A KNIFE

RED BEARD

SEVEN SAMURAI

RIDERS OF JUSTICE

UMBERTO D.

ANON

AMERİKAN SİNEMASI
AVRUPA SİNEMASI
ASYA SİNEMASI
SİNEMA NEDİR?

SİNEMA NEDİR?

Sinema nedir? Bizim için hayal tozumudur? Bizi bunca zaman etkileyen ışığın dansımıdır.

UMBERTO D.

UMBERTO D.

Yaşlı emekli devlet memuru olan Umberto Ferrari, emekliler tarafından düzenlenen bir politik sokak gösterisine katılıyor.

SİNEMA NEDİR?

“SİNEMA GELECEĞİ OLMAYAN BİR İCAT” -LOUIS LUMIERE Sinema veya Sinema sanatı,...

Sinema Nedir?

“SİNEMA GELECEĞİ OLMAYAN BİR İCAT” – LOUIS LUMIERE.

Sinema veya Sinema sanatı, kamera aracılığı ile elde edilmiş görüntülerin bir ışık aracılığı ile beyaz renkte bir perdeye yansıtılarak film adı verilen sesli veya sessiz hareketli görüntüler elde edilmesi işidir. Üretilen bu filmler, sinema salonu adı verilen özel binalarda gösterilmektedir. Sinema sanatı genel olarak diyalog, kurgu, sahnenin düzeni, ışık, ses ve dekor gibi şeyleri yapılan filme uygun olarak kullanımı olarak bilinmektedir. Bu işlemlerin tamamına ise sinema endüstrisi adı verilmektedir. İtalyan asıllı Fransız film kuramcısı Ricciotto Canudo sinemayı, “yedinci sanat” olarak tanımlamış ve günümüzde de bu şekilde kabul edilmektedir. Sinema diğer sanat türlerinde de olduğu gibi kişiden kişiye göre beğenme algısının farklı olmasıyla cazip bulunması ya da nefret edilmesi gayet normal görünen bir sanat türüdür. Birileri aksiyondan ve adrenalin veren filmlerden hoşlanırken, birileri de salya sümük depresyonun tavan yaptığı dram filmlerinden hoşlanabiliyor. Ben bir nevi önceden izleyip iyi bulduğum ya da bulamadığım filmler hakkında yazmayı deneyeceğim. Tabi ki önceliği biraz daha sanatsal olan henüz pop kültür klişelerinden beslenmemiş olanlara vermek istiyorum. 

Kendimden Mesaj

İzlediğim filmler hakkında sayıklamalar yaptığım bir bölüm olacak. Her ne kadar arada spoiler çaksamda çoğu filmler zaten eski olduğu için sorun teşkil etmeyecektir.

Kendimle Yazar Resmi

KendimLe

Yazar

Pin It on Pinterest

Shares
Share This