Bir Sayfa Seçin

MISS DAISY DRIVING

PAPILLON

HOW TO GET AWAY WITH A MURDERER

RASHOMON

PHILOSOPHY OF A KNIFE

UMBERTO D.

ANON

Filmler

Sine

AMERİKAN SİNEMASI
AVRUPA SİNEMASI
ASYA SİNEMASI
UMBERTO D.

UMBERTO D.

Yaşlı emekli devlet memuru olan Umberto Ferrari, emekliler tarafından düzenlenen bir politik sokak gösterisine katılıyor.

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

RASHOMON

RASHOMON

Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar.

Sinema Nedir?

“SİNEMA GELECEĞİ OLMAYAN BİR İCAT” – LOUIS LUMIERE.

Sinema veya Sinema sanatı, kamera aracılığı ile elde edilmiş görüntülerin bir ışık aracılığı ile beyaz renkte bir perdeye yansıtılarak film adı verilen sesli veya sessiz hareketli görüntüler elde edilmesi işidir. Üretilen bu filmler, sinema salonu adı verilen özel binalarda gösterilmektedir. Sinema sanatı genel olarak diyalog, kurgu, sahnenin düzeni, ışık, ses ve dekor gibi şeyleri yapılan filme uygun olarak kullanımı olarak bilinmektedir. Bu işlemlerin tamamına ise sinema endüstrisi adı verilmektedir. İtalyan asıllı Fransız film kuramcısı Ricciotto Canudo sinemayı, “yedinci sanat” olarak tanımlamış ve günümüzde de bu şekilde kabul edilmektedir. Sinema diğer sanat türlerinde de olduğu gibi kişiden kişiye göre beğenme algısının farklı olmasıyla cazip bulunması ya da nefret edilmesi gayet normal görünen bir sanat türüdür. Birileri aksiyondan ve adrenalin veren filmlerden hoşlanırken, birileri de salya sümük depresyonun tavan yaptığı dram filmlerinden hoşlanabiliyor. Ben bir nevi önceden izleyip iyi bulduğum ya da bulamadığım filmler hakkında yazmayı deneyeceğim. Tabi ki önceliği biraz daha sanatsal olan henüz pop kültür klişelerinden beslenmemiş olanlara vermek istiyorum. 

Kendimden Mesaj

İzlediğim filmler hakkında sayıklamalar yaptığım bir bölüm olacak. Her ne kadar 

Semih Kemik

Yazar

Pin It on Pinterest

Shares
Share This