Bir Sayfa Seçin

SEYAHATE ÇIKARKEN

Nis 25, 2021 | Seyahat

“GİDİLMEYENE GİDEN OL, ARADIĞINI BULAN OL, CANIN SIKILDIKÇA YOK OL, BAZEN, BİRAZ; GEZ!

-PİRİ REİS

Kırım’da zengin bir tüccar cami yaptırmaya başlar. Binlerce kişi toplanır, yardım eder. O sırada inşaatın yanından bir ticaret kervanı geçer. Kervan on katar deve, misk ve amber yüklüdür. Kervan sahibi selam vermez.
– Ey kervan sahibi, nereden gelip nereye gidersiniz? Yükünüz nedir? Diye sorarlar. Ama kervan sahibi oralı değildir. Kasıla kasıla geçer gider.
Cami yaptıran tüccar kızar. Adamlarıyla kervanı çevirir. Adamları, develerin üzerindeki bütün yükü indirirler. Yükte ne kadar misk ve amber varsa, sahibinin gözünün önünde, hepsini çamura katarlar. İnşaatın harcını, su ile değil de misk ve amberle kararlar.
Kervancı ne yapacağını bilemez. Hayret içinde oradan oraya koşuşturmaya başlar. Konuşur ama kimseye dinletemez. Tüccar onu alıp evine götürür. Büyük bir ziyafet verir. Yemekten sonra develerine altın yükleyip:
– Var şimdi git can kardeşim. Ama selamı unutma! Der. Kendini de bir şey sanma.
Cami tamamlanır, ismini Amber-i Çin Camii koyarlar. Ne zaman ki yağmur yağsa, cami duvarları pek güzel kokar. Hatta ben, denemek için toprağından bir parça alıp ateşe koydum, hakikaten amber koktu. “Seyahatname” -Evliya Çelebi

Kimileri için seyahat: A noktasından B noktasına gitmek olsada, aslında gidilen yerlere selam götürmek olmalıdır…

vize şirketleri

Vize denilen evrak her kesinde bir şekilde yurt dışına çıkan insanların karşısına çıkan gideceğiniz ülkeye girmenizi yada o ülkenin topraklarına ayak basmanızı  sağladığı bir nevi damga ya da pul tarzı bir belgedir. Ya pasaportunuza damga olarak ya da bir stiker olarak yapıştırılır. Turistik olarak ziyaret etmeyi düşündüğünüz ülkelerin vize rejimlerini bilmiyorsanız, en yetkili makam olan Dışişleri Bakanlığının web sayfasından kontrol etmelisiniz. Eğer vize almanız gerekiyorsa, öncelikle ziyaret edeceğiniz ülkelerin konsolosluklarını ya da konsolosluklarının yetki verdiği aracı kurumlarının web sayfalarından, randevu tarihi alıp, vize istek formunu hatasız doldurup, istenilen evrakları eksiksiz ve özellikle bazı evraklar ıslak imzalı olacak şekilde getirmelisiniz. Eğer formunuz hatasız ve istenilen evraklarınız vize alma şartlarına uygunsa vizeniz onaylanır ve pasaportunuzun boş bir sayfasına yapıştırılır. Bir de kötü senaryoya hazırlıklı olmak adına eğer evraklarınız baştan savma ve eksikse bu durumun şüphe uyandırması sebebiyle vize reddi alırsınız. Olaylar buradan sonra çirkinleşebilir zira vize ücretiniz yanar ki şu an ki döviz kurlarına göre ocağınıza incir ağacı değil çınar ağacı diker. Şengen vizesi nasıl alınır mevzusunda bir yazı yazdım biraz yüzeysel ama aşağı yukarı yapacaklarınız aynıdır. Özellikle konsolosluk ya da vize aracı kurumlarının web sayfalarından daha iyi bir yardım alabilirsiniz. 

Seyahatin en önemli kısımlarından biri valiz hazırlama kısmıdır. Bir çok kıyafet almak isteriz ama neredeyse bir çoğunu giymeye vakit bulamadan geri getiririz. O yüzden kesinlikle tavsiyem iyi bir liste yapıp en çok ihtiyaç duyacağınız kıyafet ve gerekli gördüğünüz elektronik cihazlarınızı yanınıza alın. Eğer bavula saç kurutma makinesi sıkıştırmaya çalışıyorsanız kesinlikle bundan sonrasını okumayın. Erkeklerin makyaj ve moda gibi her güne ayrı kıyafet, ayrı ayakkabı kafasında olmadıkları için onlar bu tip bir yolculuğa uygundur. Kısa zamanlı seyahat ediyorsanız kesinlikle kabin boy bir valizle seyahat etmek hem zamandan tasarruf ettiriyor, hem de hareket hızınızı artırabiliyor. Hatta bazı uçuşlarda çok daha ucuz uçmanızı sağlayabiliyor. Ben genelde gittiğim ülkelerde 10-12 günü pek aşmadığımdan, ekseriyetle kabin bagajı dediğimiz en ufak boyuttaki valizlerle yolculuk ediyorum. Dolayısıyla valizi uçağın kargo bölümüne vermiyorum. Çıkışta yolcular valiz beklerken ben çoktan işimi bitirmiş çıkmış oluyorum. Eğer kısa süreli ve iş için uçuyorsanız bence çok bir şey almayın yanınıza gerek bile kalmadan geri dönüyorsunuz.

Bitcoins Ethereum Ripple

Seyahatin en can alıcı ve gideceğiniz bölgeye göre en pahalı kısmıda ulaşımdır. Tabiki turistik seyahatlerin genelde tatil zamanlarına denk getirdiğimiz için muhtemelen hava yolu ulaşımı epey bir meşgul olacaktır. Bu durumda mümkün mertebe en ucuz bileti yakalamak için efor sarfetmemiz gerekecektir. Kimi zaman biletleri önceden almaya çalışırız. Kimi zaman uçak firmalarının kampanyalarına bakarız. Google’da ucuz uçak bileti bulmak için çırpınırız. Bu her seyahat eden insan için yolculuk öncesi çilesidir. Malum ülke ekonomisinin durumu ortada olduğu için gelirimizin döviz karşısında da dayak yemesi sonucunda; gelişmiş ülkelerdeki vatandaşların gelirinin 15 te 1 ine bilet alabilirken, biz aynı ülkelere, gelirimizin yarısıyla bilet alabiliyoruz. Dolayısıyla seyahatin en önemli kısmını bu uçak bileti dediğimiz ulaşım bedeli oluşturuyor. Bir de diğer yandan bakarsak; hava yolu şirketlerinin kendi aralarında danışıklı dövüş olması sebebiyle asıl rekabeti bilet satan aracı kurumlar yapmaktadır ki, bu da gayet komik bir durumdur. Sonuçta alınacak son fiyatı belirleyen hava yolu şirketleri olduğu için aracı kurumların tek rekabeti; biletin son kullanıcıya kesilirken aldıkları komisyon oranlarının düşüklüğüdür. Ama yinede daha ucuza uçmak için yazıma göz atabilirsiniz.

Son Olarak Konaklama Rehberi…

Tüm hazırlığınız tamam şimdi sıra geldi konaklamak için otel rezervasyonu yapmaya. Seçenekleriniz nelerdir? Hangi rezervasyon uygulamalarını kullanabilirsiniz? Bütçeniz hangi konaklama tipine göre uygun; oteldemi hosteldemi yoksa dairedemi kalmak istersiniz? Bütün bu sorular bir hayli kafa karıştırıyor. Seyahat ederken konaklama durumu tamamen kişinin tek, grup, aile olmasıyla bir hayli farklı şekilleniyor. Bir aileniz olduğunda doğal olarak çocukluysanız her yerde kalmak sizin için uygun olmayabiliyor. Bir de buna gideceğiniz ülkenin ekonomik durumu ve kur farkını eklediğimizde işin içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Yazacağım yazıda bir çok farklı uygulama ve yöntemden bahsedeceğim ve hangisinin uygun olduğuna kişinin içinde bulunduğu duruma göre kendisi karar vermelidir. Bu arada kimilerimiz eğlence için seyahat ederken kimilerimiz iş için seyahat ediyor. Bu durum bile otel rezervasyonunda karakteristik olarak bizi farklı seçeneklere itiyor. Ucuz otel rehberi yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Hayat kısa ve dünya geniş.

-Anonim

Alakalı Makaleler

Alakalı

AIRBNB

AIRBNB

Airbnb seyahatinizde otellere alternatif bir konaklama hizmetidir.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This