Bir Sayfa Seçin
SEVEN SAMURAI

Mart 17, 2019

DÜNYADA SEVEN SAMURAI OLARAK BİLİNEN FİLM 

TÜRKİYE’DE KANLI PİRİNÇ OLARAK ÇEVRİLMİŞTİR.

Türkçe isminin neden kanlı pirinç şeklinde çevrildiğini anlayamadağım Seven Samurai filminin, aslında 7 samurayın hayatını konu etmesi açısından bence yedi samuray olması daha isabetli olurmuş. Belki de zamanın Türk filmlerindeki ağır dram içeren isimlerin filme daha bir sansasyon kazandıracağınımı düşünmüşler bilemiyorum ama kısaca biraz yeşilçam vari  bir isim olmuş. Kısaca filmin konusuna gelirsek fakir bir köye dadanan ve ürünlerini talan eden gangasterlerden kendilerini ve ürünlerini korumak isteyen fakat savaştan anlamayan köylülerin kendileri için samuray tutmak istemesiyle başlar hikaye. 16ncı yüzyıl japonyasında geçen hikayede yardım almak için bir ronin kiralarlar. Ronin efendisi olmayan samuraylara verilen bir lakaptır. Yine yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Akira Kurosawa ve başrol de uzun bir süre beraber çalıştığı Toshirô Mifune vardır.

FİLM HEM DÖNEMİNE GÖRE HEMDE BU DÖNEME GÖRE UZUNDUR.

UZUN BİR FİLM OLMASINA RAĞMEN PEK FAZLA GÖRSEL EFEKT BARINDIRMAZ.

Filmin uzunluğu 3 Saat 27 dakikadır yani eğer bu filmi izlemek istiyorsanız  gününüzün yada gecenizden bir parça fedakârlık etmeniz gerekebilir. Döneminin teknolojisine göre ve çok az bir efektle Akira Kurosawa’nın iyi işler yaptığı dönemlerin başlangıcı sayılabilecek işlerden biridir bu film. Senaryosunu kendisi yazıp kurgusunu da bizzat kendisi yapmıştır. Ayrıca bu film son dönemlerde çıkan bir çok filmede ilham kaynağı olmuştur. Bunlardan birisi Muhteşem Yedili – Magnificent Seven gibi tek fark birisi doğu kültüründen diğer batı kültüründen beslenerek yapılan filmler.

JAPON YÖNETMEN KUROSAWA KURGUYU HIZLANDIRMAK AMACIYLA

BİRDEN FAZLA KAMERA KULLANMIŞTIR.  BU DA BÜTÇEYİ ZORLAMIŞTIR.

Akira Kurosawa “Seven Samurai” da ilk kez olarak Japon sinemasında pek alışık olunmayan kısa planların birbirine bağlandığı çok hızlı bir kurgu kullanmıştı. Olayların akışını bozmamak için de ilk kez olarak sahnelerde birden fazla kamera kullanmıştır. Bu yenilikçi tarz Yedi Samuray’ı ağır tempolu geleneksel Japon dönem filmlerinden daha akıcı hale getirmiş  ve filmin batı dünyasında daha fazla beğenilmesini sağlamıştır. Yapımcı firma Toho bir kaç defa bütçeyi aştığı gerekçesiyle projeyi bir kaç defa kesintiye uğratması  yüzünden Yönetmen Akira Kurosawa ile münakaşa yaşamıştır. Ama en nihayetinde film tamamlanmış ve gösterime girebilmiştir. Yoksa böylesi bir sinema şaheserinden muzdarip olan dünya ve ondan esinlenecek bir çok film piyasaya çıkamayacaktı.

OYUNCULAR TAMAMEN YÖNETMENİN KİŞİSEL İSTEĞİNE GÖRE SEÇİLMİŞTİR.

AYRICA FİLM BİR ÇOK FİLME KONU OLMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YERİ VARDIR.

Filmde kullanılan tüm aktörler çok ince detaylarla Akira Kurosawa tarafından seçilmiş olup,  böylelikle yönetmen istenilen karakter derinliğini yakalanmış bu da filme ayrı bir lezzet katmıştır. Konu bakımından da ilham alınabilecek her bölgeye uyarlanabilecek yapısı vardır. Fakir ve güçsüz çiftçileri koruyan iyi yürekli güçlü savaşçılar gibi bir konu dünyada üretim ve ordunun olduğu her ülkeye uyarlanabilirdi. Sanat yönetimi, dekor ve kostüm dallarında 2 Oscar ödülüne, en iyi film ve en iyi erkek oyuncu dallarında da BAFTA ödüllerine aday gösterilen Seven Samurai, Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan ödülü ile ödüllendirilmiştir.

SEVEN SAMURAI 1954

AKİRA KUROSAWA

Sıkı bir film takipçisi iseniz bir çok filme ilham kaynağı olmuş bu Akira Kurosawa klasiğini  kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Evet dönemin teknik şartlarına baktığımızda siyah beyaz bir film olabilir ama temelinde ve oyuncuların sergiledikleri performans gerçekten izlemeye değer.  Spoiler vermemek açısından bazı sahnelerin gerçekten sizi tebessüm ettireceği gerçeğini de gördüğünüzde bu filme bayılacaksınız. Seven Samurai Japonya’nın film endüstrisini altın devrine sokmuş ve Batıda da Toshirō Mifune isminden söz edilmesine sebep olmuş hatta 1980’de Amerikan Japon ortak yapımı Shogun filminde Toshirō Mifune, Toronaga karakterini canlandırmıştır. Tabi klasik japon sinemasının o ağır ve dingin yapısı bu filmde yok. Malum aksiyon filmi olması açısından.

 

İnsan, düşlediği zaman, bir  dahidir.

Akira Kurosawa

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Eğer kafan kesilecekse, sakalın için üzülmene gerek yoktur. 

Akira Kurosawa – Seven Samurai

Pin It on Pinterest

Shares
Share This