Bir Sayfa Seçin

RIDERS OF JUSTICE

Nis 24, 2021 | Avrupa Sineması

Konusu; Orduda görev yapan Markus trajik bir tren kazasında karısının öldüğü haberini aldığında genç kızı Mathilde’nin yanına gitmek zorunda kalır. Tren kazasının olduğu gün trende Markus’ un karısına yerini veren Otto takıntılı bir matematikçidir. Bu durum Otto ve iki meslektaşı ile ortaya çıkana kadar bu bir kaza gibi görünüyordu. Bundan sonra başlayan hikaye de olasılıklar ve bunların sonuçlarını matematiksel olarak ispat etmeye çalışan Otto ve meslektaşının bunun bir kaza olmadığını ispat etmeye çalışması polis tarafından ciddiye alınmaz. Fakat Otto ve meslektaşı bu işin peşini bırakmak niyetinde değildir. Dolayısıyla bu durumdan en çok acı çeken tren kazasında eşini kaybeden Markus‘ un kapısını çalarlar. Film bol miktarda aksiyon biraz dram hafifte komedi barındırıyor. Tabi ki başrolde Danimarkalı ünlü aktör Mads Mikkelsen oynuyor. Uzun zamandır oynadığı filmleri takip etmekteyim. Malum bu aslında biraz da çalıştığı yönetmenden kaynaklanıyor. Anders Thomas Jensen yine kendisi gibi Danimarkalı oyuncuları aynı ekipte bir araya getiriyor. Yönettiği 3 kısa filmin haricinde tüm filmlerinde aynı aktörleri bir araya getirip, onlarla çalışmış. Zaten toplamda yönettiği 5 uzun metraj filmi var. Hepsinde de Mads Mikkelsen oynuyor. Aksiyon ya da Dram olsun bunu komediyle iyi harmanlayabilen, olmadık yerde insanı dehşetli histerik bir kahkahaya boğan filmlere imza atmış yönetmendir kendisi. 

Filmin aksiyon tarafında bir çok insan ölüyor. Klasik aksiyon filmlerinin bir algısı; askeri eğitim almış kahramanımız her kesi döver, öldürür ama  ona bir şey olmaz temalı filmdir. O klasik durağan İskandinav sanat filmlerinden, popüler hype tarzı gaza getiren Amerikanvari filmlere geçiş gibi olmuş yönetmenin bu filmi. Önceki filmlerinde içinde bir felsefe barındıran diyaloglar vardı. Bunda felsefeden çok toplumsal olaylar, ırkçılık ve terörizme bunun yanısıra aile içi şiddet ve taciz olaylarına da değinmiş. Hayat kimse için göründüğü gibi değildir. Bu arada filmin felsefi yönünü matematiksel istatistik ile açıklamaya çalışmış ve hayattaki olasılıkların bir nevi saçılma gibi ve her bir olayın birden çok sonucu etkilediği mantığına götürmüştür. 

Dolayısıyla milyarlarca kombinasyon ve denklem anlamına gelmektedir. Bu taraftan bakınca aslında hayat bir matematik denklemine indirgenecek kadar basit olamayacağını anlatırken diğer yandan genç kızın babası Markus inanç sistemlerinden de nefret ediyor. Annesini kaybeden genç kızın psikolojik olarak inanma ihtiyacına karşı sert bir duvar ören askeri disiplinle bir hayat geçiren Markus, sadece realiteye ve bilime inanıyor. Bu da Batı’nın ne derece Pragmatist olduğunun bir betimlemesi gibi. Her ne kadar aksiyon filmi de olsa filmin dramatik sahneleri de vardı. Bu sahnelerin kısa tutulması filme yaramış aksi taktirde böylesi bir aksiyon filmini iyice durağanlaştırabilirdi. Dolayısıyla 1 saat 56 dakika süren film 3 saatte bitmeyebilirdi.

Hikayenin yazarı Nikolaj Arcel aynı zamanda Ejderha Dövmeli Kız filminin de yazarı, şimdi anlıyorum bu kadar cinsel taciz ve tecavüzün  aksiyonun aralarına serpiştirildiğini. neden aralara serpiştirildiğini. Bir kaç ufak sahne dışında +18 tarzı bir durum yok. Ama her şeyin içine bir ibnelik katmasalar çok daha iyi olurmuş. 

Filmin repliklerinin birinde  şöyle bir diyalog geçiyor:

Lennart: …You’re not dead inside. But you’re chubby.

Mathilde: What?

Lennart: You’re a chubby little salami

ANDERS THOMAS JENSEN

Yönetmen

Anders Thomas Jensen (d. 6 Nisan 1972), Danimarkalı senarist ve film yönetmenidir. Anders Thomas Jensen Frederiksværk’te doğdu. 1998 yapımı Seçim Gecesi filmiyle En İyi Kısa Konu dalında Oscar kazandı. Ernst & Lyset (1996) ve Wolfgang (1997) filmleri ile canlı aksiyon kısa film kategorisinde Oscar adaylığı aldı. Ayrıca 2007 yılında En İyi Yabancı film dalında Oscar’a aday gösterilen Düğünden Sonra, 2009 yılında En İyi Kısa Aksiyon dalında Oscar’a aday gösterilen Yeni Kiracılar’ı ve 2011 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar ve Altın Küre’yi kazanan Daha İyi Bir Dünyada’yı yazdı.

{

Lennart: …Senin için ölmemiş. Fakat tombulsun.

Mathilde: Ne?

Lennart: Sen tombul küçük bir salamsın

– RIDERS OF JUSTICE

{

Herkes cahil kişiyi istismar eder.

– UMBERTO D.

{

Bu filmlerde tüm paramı kaybettim. Ticari değillerdi. Ama bu şekilde kaybettiğim için mutluyum.  Çünkü Umberto D. ve Bisiklet Hırsızı gibi hayatımın filmlerinin hatırasına sahip oldum.

– VITTORIO DE SICA

Alakalı Makaleler

Alakalı

UMBERTO D.

UMBERTO D.

Yaşlı emekli devlet memuru olan Umberto Ferrari, emekliler tarafından düzenlenen bir politik sokak gösterisine katılıyor.

ANON

ANON

Anon, yakın bir gelecekte gizliliğin, anonim kimliğin kaldırdıldığı bir dünya. Vatandaşların kendi gözünden gördüğü tüm hatıralar kaydedilir ve suç neredeyse ortadan kalkar. Fakat sistem bir anonim yani kimliği bilinmeyen bir kız tarafından hacklenir

Pin It on Pinterest

Shares
Share This