Bir Sayfa Seçin

By AKİRA KUROSAWA

RASHOMON

Sinema Filmi – 1950 – Japonya

Rashomon filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme suçundan yargılanan namlı bir haydut hakkında konuşmaya başlarlar ve olaylar geriye dönüşlerle (flashback) anlatılır. Ormanda bir samurayın ölü bedeni bulunur. Aynı zamanda katil olan haydut ölen samurayın karısına tecavüz etmiştir. Olayı gören üç şahit vardır. Bu kişiler teker teker ifadelerinin dinlenmesi için çağrılır. Samurayın karısı da dahil hepsi olayı farklı bir şekilde anlatır. Böylece içinden çıkılması zor bir durumla karşı karşıya kalınır. Acaba olay nasıl olmuştur ve katil kimdir? Tabi bu arada ölen kişinin de ruhu medyum aracılığıyla çağırılıp onada bazı sorular sorulur. Hikaye aslında flashback diye tabir edilen sürekli bir geçmişe dönüşlerle doludur. Hikayedeki tüm karakterler aynı olayı farklı açıdan anlatırlar. Burada bir olayın birden çok açıklaması olduğunu ve hangisinin gerçeği yansıttığını bulmanın da ayrı bir yetenek olduğunu yönetmen gerçekten çok iyi betimliyor.

İSİM KONUSUNDA SIKINTIMIZ YOK: 

Sarı Irkın Şehveti

Ünlü Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın izlediğim ilk siyah beyaz filmidir bu nedenle üzerimde farklı anlamı ve etkileri olmuştur. Bir çok filminde olduğu gibi bu filminde de karakterleri olsun  betimlemeleri olsun oldukça güçlü bir filmdir. Belkide bütçe olarak en düşüğü sayılabilecek ama anlatım olarak en güçlü filmlerinden biridir. Yalnız bir şeye değinmeden geçemeyeceğim bence filmlere isim verme konusunda biz Türkler biraz garibiz. Belki de bu günün “Click Bait” denilen sahte başlıkla sazan avını yapan ilk milletizdir.  Kelime anlamı kale kapısından gelen Rashomon’un, Filmde görünen ufak çaplı bir sevişme yüzünden nasıl oluyor da “Sarı Irkın Şehveti” oluyor, anlamış değilim. Şu ismi gören bir izleyici bu filmin erotik olduğunu düşünecektir. İsmi görünce aklıma Cem Yılmaz’ın bir filminden bir sahne aklıma geldi.

rashomon haydut
Rashomon Filminden Bir Sahne

FİLMİN EN ZORLU YANLARINDAN BİRİ

Salyangozlardı…

Akira Kurosawa’nın Rashomon filmi 88 dakika sürüyor. Diğer filmleri kadar uzun olmasa da ağır ilerleyen  konusuyla, insana sanki süresinden daha uzun bir süredir film izliyor etkisi yaratıyor. Filmin konusunu oluşturan hikayeler Japon kısa hikâyesinin ünlü yazarlarından biri olan  Ryūnosuke Akutagawa ‘nın 1915 tarihinde yazdığı Rashomon ve Korulukta adlı iki kısa hikâyesinden uyarlanmıştır. 1952 yılında Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin onursal ödülüyle ödüllendirilen Rashômon, Japon kanunlarına göre 1953 den önce yapılan her film gibi kamu malı olmuştur. Bu film Akira Kurosawa’nın Oscar ödüllerine aday gösterilen ilk filmidir. Ama Oscar Ödülü almamıştır. Akira Kurosawa otobiyografisinde kendisi ve ekibinin ormandaki çekimleri sırasında karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi, ağaçlardan başlarına düşen salyangozlardır. Oyuncular ve ekip, salyangozlardan kurtulabilmek için sürekli vücutlarını tuzla kaplamak zorunda kalmışlardır. 

BAŞARILI GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ 

Kazuo Miyagawa 

Filmdeki sahneler genelde bir şehir kapısının bulunduğu aynı bölgede ve aynı meskende geçiyor. Dolayısıyla bu kadar düşük bütçeli olduğu halde bu derece güzel insan psikolojisini anlatabilecek iyi hikayelere ve iyi bir kurguya sahip nadir filmlerden biridir. Yönetmen bu filmde elde tutulan kamera teknikleri ile yakın plan çekimlerini sinema tarihinin çok erken bir döneminde kullanmaya başlamıştır. Güneşin en yüksek olduğu öğle saatlerinde bile, ekibin çekmesi gereken, ormanda geçen sahneler hala karanlıktı. Yeterince ışık yansıtmayan normal bir folyo reflektörü kullanmak yerine, Akira Kurosawa ve görüntü yönetmeni Kazuo Miyagawa, Daiei’nin kostüm departmanından ödünç alınmış bir aynayı kullanmayı tercih etti. Film ekibi, ışığı ayna yardımıyla  ağaçların ve yaprakların  arasından yansıtmak suretiyle ışığı yumuşattı böylelikle doğal güneş ışığı gibi görünmesini sağladı. Miyagawa daha sonraları bunun yaptığı en başarılı ışık efekti olduğunu söylemiştir.

Rashomon
Rashomon Filminden Bir Sahne

NEREDEYSE TÜM FİLMLERİNDE OYNAYAN AKTÖR

Toshiro Mifune

Akira Kurosawa bu filminde baş roldeki Toshiro Mifune’den vahşi doğadaki bir aslanı modellemesini ve buna göre oynamasını ister. Batı sinemasında 1964 yılında Paul Newman’ın başrolünde oynadığı Outrage filmi de yine bu filmden esinlenerek yapılmıştır. Akira Kurosawa bu film için hayatın bir yansımasıdır der ve ekler. Ve hayat her zaman net bir anlam ifade etmeyebilir. Akira Kurosawa severlerin bu filmi kesinlikle izlemesi ve hayatın bir çok anlam ifade ettiğini görmesi insan psikolojisinin ne denli yalın olduğunu anlaması açısından şu replikler müthiştir: İnsanoğlu zayıftır, o yüzden yalan söyler. Hatta kendine bile! İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalan da olsa iyi şeylere inanmak ister. Böylesi daha zahmetsizdir. Her kesin hayatında bir kez olsun seyretmesi gereken bir filmdir. İyi seyirler…

AKIRA KUROSAWA

Yönetmen

Akira Kurosava  23 Mart, 1910 – 6 Eylül, 1998 yılları arasında yaşamış Japon film yönetmeni, film yapımcısı, senarist ve kurgucusudur. 57 senelik kariyerinde 30 film yöneten Kurosava, sinema tarihinin en önemli ve etkili yönetmenlerinden biri olarak görülmektedir. Kurosava, 1936 senesinde Japon sinema endüstrisine kısa bir süreliğine ressam olarak girdi. Çeşitli filmlerde yönetmen yardımcısı ve senarist olarak çalıştıktan sonra 1943 senesinde II. Dünya Savaşı sıralarında ilk filmi olan popüler aksiyon filmi Sugata Sanshiro’yu filme aldı. Savaştan sonra 1948 senesinde Drunken Angel filmini çekti. Bu filmde o zamanlar tanınmayan bir aktör olan Toshirō Mifune’yi başrolde oynattı. Ve yine bu filmle Japonya’daki gelecek vadeden genç yönetmenler arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Daha sonra bu iki adam birlikte 15 film daha çektiler.

{

İnsanoğlu zayıftır, o yüzden yalan söyler. Hatta kendine bile! İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalan da olsa iyi şeylere inanmak ister. Böylesi daha zahmetsizdir.

– RASHOMON

{

Bu aslında kurgu bir film olmasına rağmen belgesel gibi çekildi.

– AKIRA KUROSAWA

{

Donec bibendum tortor non vestibulum dapibus. Cras id tempor risus. Curabitur eu dui pellentesque, pharetra purus viverra.

– Extra Times

Pin It on Pinterest

Shares
Share This