Your SEO optimized title page contents
RASHOMON

Ekim 2, 2019

Rashomon Afiş

RASHOMON KONUSUYLA AKİRA KUROSAWA’NIN EN İLGİNÇ FİLMİDİR.

FİLM, BİR OLAYIN BİR ÇOK PERSPEKTİFTEN ANLATIMIDIR.

Rashomon filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme suçundan yargılanan namlı bir haydut hakkında konuşmaya başlarlar ve olaylar geriye dönüşlerle (flashback) anlatılır. Ormanda bir samurayın ölü bedeni bulunur. Aynı zamanda katil olan haydut ölen samurayın karısına tecavüz etmiştir. Olayı gören üç şahit vardır. Bu kişiler teker teker ifadelerinin dinlenmesi için çağrılır. Samurayın karısı da dahil hepsi olayı farklı bir şekilde anlatır. Böylece içinden çıkılması zor bir durumla karşı karşıya kalınır. Acaba olay nasıl olmuştur ve katil kimdir? Tabi bu arada ölen kişinin de ruhu medyum aracılığıyla çağırılıp onada bazı sorular sorulur. Hikaye aslında flashback diye tabir edilen sürekli bir geçmişe dönüşlerle doludur. Hikayedeki tüm karakterler aynı olayı farklı açıdan anlatırlar. Burada bir olayın birden çok açıklaması olduğunu ve hangisinin gerçeği yansıttığını bulmanın da ayrı bir yetenek olduğunu yönetmen gerçekten çok iyi betimliyor.

RASHOMON AKİRA KUROSAWA’NIN İLK SİYAH BEYAZ FİLMİDİR.

TÜRKÇE’YE SARI IRKIN ŞEHVETİ ŞEKLİNDE ÇEVRİLMİŞTİR.

Ünlü Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın izlediğim ilk siyah beyaz filmidir bu nedenle üzerimde farklı anlamı ve etkileri olmuştur. Bir çok filminde olduğu gibi bu filminde de karakterleri olsun  betimlemeleri olsun oldukça güçlü bir filmdir. Belkide bütçe olarak en düşüğü sayılabilecek ama anlatım olarak en güçlü filmlerinden biridir. Yalnız bir şeye değinmeden geçemeyeceğim bence filmlere isim verme konusunda biz Türkler biraz garibiz. Kelime anlamı kale kapısından gelen Rashomon’un filmdeki ufak çaplı bir sevişme yüzünden nasıl oluyor da Sarı Irkın Şehveti oluyor, anlamış değilim. Şu ismi gören bir izleyici bu filmin erotik olduğunu düşünecektir. İsmi görünce aklıma Cem Yılmaz’ın bir filminden bir sahne aklıma geldi.

RASHOMON KAMUYA MÂL OLMUŞ BİR FİLMDİR

OSCAR’A ADAY GÖSTERİLSE DE OSCAR ALMAMIŞTIR.

Akira Kurosawa’nın Rashomon filmi 88 dakika sürüyor. Diğer filmleri kadar uzun olmasa da ağır ilerleyen  konusuyla, insana sanki süresinden daha uzun bir süredir film izliyor etkisi yaratıyor. Filmin konusunu oluşturan hikayeler Japon kısa hikâyesinin ünlü yazarlarından biri olan  Ryūnosuke Akutagawa ‘nın 1915 tarihinde yazdığı Rashomon ve Korulukta adlı iki kısa hikâyesinden uyarlanmıştır. 1952 yılında Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin onursal ödülüyle ödüllendirilen Rashômon, Japon kanunlarına göre 1953 den önce yapılan her film gibi kamu malı olmuştur. Bu film Akira Kurosawa’nın Oscar ödüllerine aday gösterilen ilk filmidir. Ama Oscar Ödülü almamıştır.

ÜNLÜ YÖNETMEN SALYANGOZLARDAN MUZDARİP OLMUŞTUR.

FİLMİN ÖZELLİKLE HAPİSHANE SAHNELERİ KARADAĞ’DA ÇEKİLMİŞTİR.

Akira Kurosawa otobiyografisinde kendisi ve ekibinin ormandaki çekimleri sırasında karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi, ağaçlardan başlarına düşen salyangozlardır. Oyuncular ve ekip, salyangozlardan kurtulabilmek için sürekli vücutlarını tuzla kaplamak zorunda kalmışlardır.

AKIRA KUROSAWA YAKIN PLAN ÇEKİMLERİNİ, KENDİ TEKNİĞİ İLE ÇEKMİŞTİR.

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ KAZUO MIYAGAWA IŞIK İÇİN FOLYO YERİNE AYNA KULLANDI.

Filmdeki sahneler genelde bir şehir kapısının bulunduğu aynı bölgede ve aynı meskende geçiyor. Dolayısıyla bu kadar düşük bütçeli olduğu halde bu derece güzel insan psikolojisini anlatabilecek iyi hikayelere ve iyi bir kurguya sahip nadir filmlerden biridir. Yönetmen bu filmde elde tutulan kamera teknikleri ile yakın plan çekimlerini sinema tarihinin çok erken bir döneminde kullanmaya başlamıştır. Güneşin en yüksek olduğu öğle saatlerinde bile, ekibin çekmesi gereken, ormanda geçen sahneler hala karanlıktı. Yeterince ışık yansıtmayan normal bir folyo reflektörü kullanmak yerine, Akira Kurosawa ve görüntü yönetmeni Kazuo Miyagawa, Daiei’nin kostüm departmanından ödünç alınmış bir aynayı kullanmayı tercih etti. Film ekibi, ışığı ayna yardımıyla  ağaçların ve yaprakların  arasından yansıtmak suretiyle ışığı yumuşattı böylelikle doğal güneş ışığı gibi görünmesini sağladı. Miyagawa daha sonraları bunun yaptığı en başarılı ışık efekti olduğunu söylemiştir.

RASHOMON 1950

AKİRA KUROSAWA

Akira Kurosawa bu filminde baş roldeki Toshiro Mifune’den vahşi doğadaki bir aslanı modellemesini ve buna göre oynamasını ister. Batı sinemasında 1964 yılında Paul Newman’ın başrolünde oynadığı Outrage filmi de yine bu filmden esinlenerek yapılmıştır. Akira Kurosawa bu film için hayatın bir yansımasıdır der ve ekler. Ve hayat her zaman net bir anlam ifade etmeyebilir. Akira Kurosawa severlerin bu filmi kesinlikle izlemesi ve hayatın bir çok anlam ifade ettiğini görmesi insan psikolojisinin ne denli yalın olduğunu anlaması açısından şu replikler müthiştir: İnsanoğlu zayıftır, o yüzden yalan söyler. Hatta kendine bile! İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalan da olsa iyi şeylere inanmak ister. Böylesi daha zahmetsizdir. İyi seyirler…

 

Bu aslında kurgu bir film olmasına rağmen belgesel gibi çekildi.

Akira Kurosawa

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

ANON

ANON

Anon, yakın bir gelecekte gizliliğin, anonim kimliğin kaldırdıldığı bir dünya. Vatandaşların kendi gözünden gördüğü tüm hatıralar kaydedilir ve suç neredeyse ortadan kalkar. Fakat sistem bir anonim yani kimliği bilinmeyen bir kız tarafından hacklenir

İnsanoğlu zayıftır, o yüzden yalan söyler. Hatta kendine bile! İnsanlar kötü şeyleri unutmak ve yalan da olsa iyi şeylere inanmak ister. Böylesi daha zahmetsizdir.

Akira Kurosawa – Rashomon

İlginizi Çekebilir.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

İnternet ilk olarak Türkiye’ ye 12 Nisan 1993 tarihinde geldi. ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye’de ilk İnternet

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This