Bir Sayfa Seçin
PHILOSOPHY OF A KNIFE

Eylül 20, 2019

PHILOSOPHY OF A KNIFE TARİHİ  BİR HİKAYEDEN ESİNLENDİ.

YÖNETMENLİĞİNİ RUS YÖNETMEN ANDREY ISKANOV YAPTI.

Philosophy of a Knife yönetmeni, aynı zamanda yazarı olan Andrey Iskanov tarafından tarihi bir hikayeden alınmıştır. Konusu: 731. Birim hakkındadır. Birim 731 Japon İmparatorluk Ordusu tarafından Çin – Japon Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında Mançurya halkına biyolojik ve kimyasal savaş uygulayan birliğidir. Bu birim insanlar üzerinde birçok deney yapmıştır. 731. Birim, 1 Mart 1932 ile 18 Ağustos 1945 tarihleri arasında Mançurya’da, Japon İmparatorluğu himayesinde hüküm sürmüş bir kukla devlet olan Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Manchukuo’nun Harbin şehrinin Pingfang bölgesinde faaliyet göstermiştir. Japonya’nın adının karıştığı en çarpıcı ve dehşet verici savaş suçlarından sorumludur. Philosophy of a Knife’ ın konusu tamamen 731. Birimin faaliyetlerini, bir rus kadın mahkuma sempati duyan genç bir Japon subayın perspektifinden anlatmaktadır. Yapılan acımasız, şiddetli ve işkence deneylerinin anlatıldığı en ağır filmdir. Philosophy of a Knife aslında belgesel tadında bir filmdir.

FİLMDE YAKLAŞIK 13000 ÖZEL SES EFEKTİ KULLANILDI.

BU AÇIDAN PHILOSOPHY OF A KNIFE  ZENGİN BİR SES ARŞİVİNE SAHİPTİR.

Film, çoğu hiçbir zaman iki kez bile kullanılmayan yaklaşık 13.000 özel ses efekti içeriyor. Philosophy of a Knife’ın tamamlanması 4 yıl sürmüştür. Tüm dijital görsel efektler Kiev (Ukrayna) ‘da tasarlanmış ancak Khabarovsk (Rusya)’ da renderlenmiştir. Film için anlatımda kullanılan seslendirmeler Birmingham (İngiltere) ve New Rochelle (ABD) ‘de kaydedildi. Bu kadar fazla ses efektinin kullanılmasının sebebi sanırım görsel kısmının bazı boşluklarını tamamlaması açısından yerinde olmuştur.

YÖNETMEN ANDREY ISKANOVUN KISA BİR BİYOGRAFİSİ

FİLM ALMANYA’ DA YASAKLANDI VE TÜM KOPYALAR TOPLATILDI.

Yönetmen Andrey Iskanov 1976’da, Habarovsk, Rusya’da dünyaya geldi. Tıp enstitüsünde okudu, Fakat fotoğrafıçılığa büyük ilgisi vardı ve bu işi ticarete döktü.. 1997 yılında reklam fotoğrafçılığı alanında bir çok ödül aldı. Rusya ve Çin’de kişisel sergilerde fotoğraf çalışmalarını tekrar tekrar ortaya çıkardı. Hem film çekmek hem de reklam yapmak için profesyonel fotoğrafçı ve görüntü yönetmeni aynı zamanda profesyonel makyaj sanatçılığı ve özel efekt tasarımcıılığı konularında çalıştı. Daha sonrasında gazeteler için fotoğrafçı olarak çalıştı. (“Arguments and the Facts”, “The Amur Meridian” gibi) Yerli ve yabancı fotoğraf modelleri için yaratım portföyleri ve fotoğraf eğitimi verdi. 2003 yılında fantazi sürreal yapımlar olan HalluCinoGeNnN – “Nails” and “Visions of Suffering” adında iki film yaptı. Birincisi, Lynch’in “Eraserhead” ve Tsukamoto’nun “Tetsuo” tarzında sosyal korku filmi, ikincisi ise yazarın “film-rüyası” kavramından esinli olan doğaüstü, tuhaf bir dehşet ve korku karışımı. Yönetmen Iskanov 2008 yılında, Japon 731. Birim ve Çin ve Ruslara karşı yaptığı zalim insan deneyleri hakkında, 4 saat süren Philosophy of a Knife “Bir Bıçak Felsefesi”, adındaki çok rahatsız edici tarihi filmi yaptı. Film Almanya’da resmi olarak yasaklandı. Tüm kopyalara el konuldu. Iskanov’un son filmi “Ingression” (2009), Hollanda’da BUT Underground and Trash Film Festivali’nde gösterildi ve Estonya HOFF’da White Lady ödülüne layık görüldü.

MARUTA JAPONCA’DA KÜTÜK ANLAMINA GELMEKTEDİR.

BİRİM 731 BİNASI KERESTE ATÖLYESİ OLARAK GEÇİYORDU.

Maruta: Japonca’da kütük anlamına geliyor. Kod adlı özel bir proje kapsamında çok sayıda canlı insan, acımasız deneylere tabi tutuldu. Deneylerde kullanılacak olan insanlar, savaş esirlerinin yanı sıra tesis çevresindeki nüfus arasından seçiliyordu. Bu insanlara ya da kurbanlara kısaca kütük deniyordu ve bazen 731. Birim’in çalışanları arasında “Kaç tane yeni kütük geldi?” gibi espriler yapılıyordu. Bu durumun sebebi, 731. Birim hakkında yerel yönetimlere bilgi verilirken paravan oluşturmak amacıyla burasının kereste atölyesi olduğunun söylenmesiydi. Ayrıca Dr. Shiro Ishii deneylerden kalan bedenleri deneyleri gizlemek için yaktırıyordu. Aşağı yukarı 3000 kadar Asyalı erkek ve kadın bu deneylerde kullanıldı. Asıl ölümler bu deneylerden sonra kullanılan biyolojik silahların salgınıyla 300 bin -400 bin arasındadır.

FİLMDE GÖSTERİLEN DENEYLER KURGU OLSADA  731 BİRİM GERÇEKTİ

YAPILAN DENEYLERDE HİÇ BİR ŞEKİLDE ANESTEZİ UYGULANMAMIŞTIR.

Esir kamplarında kalan binlerce erkek, kadın ve çocuk, çoğunlukla anestezi bile olmadan canlı canlı kesilerek incelendi ve bu durum, genelde kurbanın ölümüyle sonuçlandı. 731. Birim’de kalan esirlere; İnsan vücudu üzerindeki etkilerini incelemek için çeşitli hastalıklar, zührevi hastalıklarda dahil olmak üzere,  aşılama kisvesi altında bilerek bulaştırıldı. Fizyolog Yoshimura Hisato, mahkumların el, kol, bacak gibi uzuvlarını önce suya batırıp sonra da soğuk havada bekleterek donmasını sağlıyordu. Burada görev yapan bir Japon memur, verdiği ifadede, uzuvlar dondurulduktan sonra bir sopayla bu uzuvlara vurulduğunda, sanki bir tahta parçasına vururmuş gibi bir ses çıktığını belirtmişti. 731. Birim’de tutuklu bulunan kadın mahkumlardan bazıları, deneylerde kullanılmak üzere hamile kalmaya zorlandılar. Bu eylemin temel amacı, özellikle frengi gibi hastalıkların anneden karnındaki bebeğe geçebileceği yönündeki varsayımların incelenmesiydi. El bombasının insan vücudunda bıraktığı tahribatı incelemek için mahkumlara yakın mesafelerde el bombaları patlatıldı. Mahkumun duruş pozisyonu ve el bombasına olan uzaklığının vücuttaki tahribat üzerindeki etkisini görmek içinse deneyler farklı mesafeler ve pozisyonlarda tekrarlandı. Benzer şekilde alev silahları da mahkumlar üzerinde denendi. Ayrıca kimyasal silahlar, çeşitli patlayıcılar ve mikrop yaymaya yarayan bombalar da kazıklara bağlanıp hedef haline getirilmiş mahkumlar üzerinde denendi.

YÖNETMEN ANDREY ISKANOVUN KISA BİR BİYOGRAFİSİ

FİLM ALMANYA’ DA YASAKLANDI VE TÜM KOPYALAR TOPLATILDI.

Diğer deneylere örnek olarak şunlar sıralanabilir: İnsanın açlığa ve susuzluğa ne kadar süreyle dayanabildiğini ölçmek için mahkumların aç ve susuz bırakılması ve bu koşullar altındaki ölçüm sürelerinin ölçülmesi; yüksek basıncın insan vücudu üzerindeki etkilerini incelemek için mahkumların basınçlandırılmış odalara konulması ve mahkum ölene kadar odanın basıncının arttırılması; vücudun maruz kaldığı ortam sıcaklığı ve vücuttaki yanıklarla hayatta kalma süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi; mahkumların santrifüje sokulması, vücutlarının ölene dek burulması ve eklemlerden çekme vasıtasıyla uzatılması; mahkumlara hayvan kanı ya da deniz suyu enjekte edilmesi; ölümcül dozlarda X-ışınlarına ve gaz odalarında çeşitli kimyasal silahlara maruz bırakılması; diri diri yakılması ya da toprağa gömülmesi.

PHILOSOPHY OF A KNIFE 2008

ANDREY ISKANOV

Philosophy Of A Knife Türkçe ismiyle Bir Bıçak Felsefesi, belkide en rahatsız edici filmlerden biridir. Tabi bu tarz filmlere bir kaç örnek olan filmlerde var olsa da bu film birazda tarihten gelme bir hikaye olduğu için yeri ayrıdır. Ürpertici ve vahşeti iliklerinize kadar hissettirecek bu filmin bir çok ülkede gösterime girdiğini sanmıyorum. Tarihe bakılırsa Japonlar, Almanlardan önce başlamış katliam ve deneylere. Film olarak kesinlikle vahşi ve insanın kanını donduracak kadar iyi kurgulanmış. Sesler bile insanın içindeki korkuyu uyandırıyor. Önceden siteler üzerinden izlenebiliyordu, son zamanlarda sanırım aşırı vahşet içerdiği için bir çok site bu filmi artık sitelerinde barındırmıyor. Ya da şöyle bir durum var; yönetmen Rus olunca çoğu film sitelerinin kullandığı Rus bedava barındırma hizmetleri filmi barındırmak istemiyor. İki türlüde olsa Türkçe alt yazılı izlemek istiyorsanız muhtemelen torrent gibi yerlerden indirip alt yazı uydurmanız gerekebilir. İyi seyirler…  

 

Tanrı Cenneti İnsan Cehennemi Yarattı

Andrey Iskanov

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Tanrı Cenneti İnsan Cehennemi Yarattı

Andrey Iskanov – Philosophy Of A Knife

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This