Your SEO optimized title page contents
PATREON

Mayıs 2, 2018

PATREON NEDİR?

SİSTEM NASIL ÇALIŞIR

Patreon içerik üreticilerinin takipçileri tarafından fonlandığı bir dijital yayın portalıdır. Yayın sahibi içerik üretirken beğenen okuyucuları yani takipçileride onu desteklemek için bağışta bulunur. İçerikler bir çok konuda olabilir hatta öyleki yetişkin içeriklerin bile barındırıldığı bir platformdur. Patreon daha çok blog ya da wordpress tabanlı uygulamalara bulaşmadan ve yazılım bilgisi olmadan her şeyin hazır sunulduğu bir ortamda hiç bir ücret ödemeden içeriklerinizi yayınlamanızı ve aynı zamanda bundan maddi kazanç elde etmenize yarayan bir mecradır. Tabi bazı içerikler takipçilerine özel olduğundan görüntülenmesi için bağışta bulunulmalıdır.

PATREON’A NASIL ÜYE OLUNUR?

ÜYE OLDUKTAN SONRA Kİ AYARLAR

Patreona üye olmak için öncelikle PATREON sayfasına girip facebook ya da eposta adresiniz üzerinden üye olabilirsiniz. Sonrasında hesabınızı ayarlıyorsunuz. Üst kısımda görünen yerlerden Settings Ayarlar kısmından Name kısmına içerik sayfanızın ya da kendi adınız. What are you creating?: Ne üretiyorsunuz? Neyin hakkında içerik hazırlayacağınızı sorduğu bölüm. Which sounds more correct: ilk seçenek (is) tekil şahıs ikinci seçenek (are) yani çoğul yani birden fazla yazar tarafından içerik hazırlanıyor anlamına geliyor. Altta Profile Picture dediği yere belirlediğiniz profil fotoğrafı ve altında Cover Image yani kuracağınız sitenin alın kısmında gösterilecek resimdir.

SOSYAL MEDYAYA BAĞLANTI VEREBİLİRSİNİZ

DISCORD VE TWITCH BERABERİNDE GELİYOR

Link kısmında Facebook sayfanızın linkini Youtube sayfa linkinizi Twitch ve Twitter Linklerinizide girebilirsiniz. Hemen altında Category kısmından hangi kategoride yayın yapacaksanız o yayına uygun seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Patreon URL denilen kısma gireceğiniz isim aynı zamanda patreon sitenizin linki haline gelecektir ona göre girmelisiniz. Yani bu takipçilerinize vereceğiniz adresiniz olacak. Akabinde About You denen kısma ne hakkında içerik yaptığınız hakkında bilgiler verebilirsiniz. Adult Content dediği kısma geldiğimizde işte bildiğimiz yetişkinlere yönelik İçerik sunacakmısınız anlamında. Daha amiyane tabirle porno ya da o na benzer içerikler yayınlayacaksanız bunu işaretleyebilirsiniz. RSS Audio Feed bu kısımda sesli yayın yapıp yapmayacağınızı soruyor. Discord Roles Patroen hesabınızı Discord hesabınıza bağladığınız kısım. Pek discordla işim olmadığı için bunu denemedim.

PATREONDA KENDİNİZİ TANITMALISINIZ

NE KADAR TANINMAK SİZE KALMIŞ

Kendiniz hakkında ne yazmak istiyorsanız yada yayınlayacağınızın içeriğin hakkında da olabilir. Herşey size kalmıştır tabi birden çok yazarın olduğu durumlarda her yazar için değil genel geçer sitenizin genel yayın politikası hakkında da yazabilirsiniz. Kısaca kendinizin bir nevi tanıtımıdır. Hemen altında Intro Video kısmı vardır. Eğer kendi siteniz ya da patroen kanalınız için ufak bir intro videosu hazırlamışsanız onun linkini buradan göstermeniz sonucu sayfanızda belirecektir. Böylede bir kolaylık vermişler. Dediğim gibi site blog yazmak isteyenler için birebir çok uğraşmadan yazılarınızı yazıp hemen yayınlayabiliyorsunuz. Ayrıca sanatın bütün dallarında içerik yapan müzisyenler ve sanatçılar içinde emeklerini, destekler sayesinde daha üst seviyelere çıkarmak için bir fırsat sunuyor.

PATREON’DA BAŞARIYA ULAŞMANIN YOLLARI

BELLİ KAZANÇLARA ULAŞABİLMEK İÇİN ÖDÜLLENDİR.

Patreonda bu aşamada Rewards yani ödülden bahsetmeliyim bu kısım tamamen yetişkin içeriğe doğru adımlayan insanların daha çok ilgilendiği kısımdır. Malum internette verilebilecek en etkili ödüllerden biride çıplaklık. Burada bahsedilen ödül kısmındada en yüksek bağışı yapan şahsa ki bu en büyük fanınız oluyor. Ödüllendirme kapsamında bir şeyler veriyorsunuz. Bunu zaten baştan belirtiğiniz için bu birşeyler size kalmış oluyor. Kimisi gerçek manada hediye alıp gönderirken kimiside donu, südyeni çözüyor. Her kesin hediye mentalitesi değişik oluyor. Tier Price yani bir bedel koyuyorsunuz. Tier Title: Ne hediye edecekseniz başlıkta belirtiyorsunuz. Tier Description: Hediyenizin açıklamasını yazdığınız yer. Tier İmage : Bildiğiniz gibi hediyenin resmi. Altındaki Patron limit belli bir kişiye kadar ödül vermeyi belirleme ve sonuncusuda Shipping Adress yani büyük fanınızın adresini almak için yapılmış bir kısım sanıyorum fiziksel hediye göndermek için. Malum hediyeler sanal olduğu gibi fizikselde olabiliyor. Fizikselden kasıt vücut sergilemek değil tabi ama isteyenler için adult content yani yetişkin içerik sekmesini işaretlemeniz gerekir.

PATREON’DA GOAL YANİ AMACINIZ NEDİR?

ÖNCELİĞİNİZ PARA MI KİTLEMİ KARAR SİZİN.

Amacınızı belirlediğiniz alandır. Bu bölümde hedefinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. Eğer tamamen maddi kazanç istiyorsanız ve gerçekten maddi kazanım getireceğiniz içerikler yayınlayan biriyseniz ilk seçenek olan Earnings based goals seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ama amacınız daha fazla kitleye ulaşmak ve daha çok insana ulaşmak ama aynı zamanda maddi kazancı ikinci plana atmak gibi bir düşünceniz varsa Comunity – based goals kısmını işaretleyebilir böylelikle daha çok kitleye ulaşmayı isteyebilirsiniz. Altında bulunan bölümde Goal number of patron dediği kısım da belirleyeceğiniz kişi sayısına ulaşmak akabinde Goal Description bu hedefe ulaşmanızın altında yatan sebebi açıklayacağınız kısımdır. Örnek olarak da sitenin verdiği  örneği vereyim: 500 bağışçıya ulaşırsam her hafta yeni 2 video yayınlamak için kendime yardımcı bir editör tutacağım gibi. Tabi bu amaçlarınızı çeşitlendirebilir birden fazla hedefte koyma şansımız var: Add Another Goal seçeneğiyle.

PATREON’DA OKUYUCU KİTLENİZE TEŞEKKÜR EDİN.

OKUYUCUNUZA MİNNETTARLIĞINIZI GÖSTERİN.

Burada size bağışta bulunan bir nevi Patronlarınıza özel bir teşekkür kısmıdır. Size bağışta bulunduğu için minnettarlığınızı gösterdiğiniz biraz da onu pohpohladığınız kısım gibi görünsede bence çok yerinde bir durumdur. Her bağışçıya tektek teşekkür etmek yerine onlara otomatik giden bir teşekkür seremonisi hem yoğunluğunuzu azarltır siz içeriklerinize yoğunlaşmışken zamanınızdan tasarruf ederken aynı zamanda onları da memnun edebilirsiniz. İstediğiniz zaman bu kısmı değiştirme şansınız vardır. Yani kitleniz büyüdükçe ve ya aklınıza gelen yeni bir tarzda da teşekkür edebilirsiniz. Çünkü insanlarda sizi desteklerken memnuniyetinizi görmek isterler.

PATREON’DA EN CAN ALICI NOKTA ÖDEME 

HERŞEY HAZIRSA ÖDEME KISMINA GELELİM.

Geldik Patreon’un içeriklerimizi para kazandırma kısmına ve kazandığımız paraları nasıl alırız kısmına, Payment Schedule kısmı Ödeme takvimidir. İçeriklerinizden gelen parayı Aylık: Monthly ya da Per Creation her içeriğin yada yayının parasını ayrı olarak alabilirsiniz. Earning Visibility denilen kısım kazancınızın Public yani halka açık olarak görünür halde olmasını isterseniz bu kısmı aktif, yok hayır tamamen gizli ve ne kazandığımın bilinmesini istemiyorum derseniz. Private kısmını aktif hale getirmelisiniz. Yani bir nevi erkeğe maaşı sorulmaz kısmı gibi oluyor. Altta da Edit Payout Settings kısmında paranızı hangi ödeme methodu ile alacağınızı ayarlayıp banka yoluyla ya da paypal yolunu seçebiliyorsunuz. Derdim ama artık Paypal ödeme sistemi Türkiye’de çalışmıyor. Dolayısıyla tek seçeneğiniz onların kullandığı Payooner Account denilen bir ödeme sistemine üye olup oradan kendi bankanızın hesap bilgilerinizi vererek bu şekilde ödemeler üzerinden kesintiler yapılarak, kendi hesabınıza parayı aktarmalarını sağlayabilrisiniz.

SONUNDA İÇERİK GİRMEYE HAZIRSINIZ. 

POSTS KISMINDAN YAYININIZI GİREBİLİRSİNİZ.

Make A Post butonuna tıkladığınız anda artık yayınızı yani içeriğinizi yazabileceğiniz resim ya da video gibi içerikler ekleyebileceğiniz bir arayüz sizi karşılıyor. Buradan daha önce hazırlamış olduğunuz bir yazınızı girebilir ya da yeni oluşturacağınız makalenizi yazabilir, yazdığınız makalenize resim, video ve ses dosyası ekleyebilirsiniz. Hatta canlı yayın yabilirsiniz. Makalenizin içeriğinde aktif linkler ekleyebildiğiniz gibi Patreon editörü sayesinde başlık alt başlık ve etiketleri sayesinde “SEO” ya uygun makaleler oluşturup böylelikle Google gibi büyük arama motorlarında üst sıralara çıkmak açısından daha çok kitleye hitap edebileceksiniz. Bundan sonrası sadece size ve özgün içeriklerinizin ne kadar beğenildiğine kalmıştır. Kullanacak her kese başarılar henüz kullanmayanlar içinse bir denemeniz açısından iyi bir kaynak olabilir. 

Gerçek şu ki Patreon, sürdürülebilir bir işletme oluşturmak için yeni işletmeler ve yeni hizmetler ve yeni gelir hatları inşa etmelidir.

Jack Conte

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Patreon sizin için yeni bir kazanç olabilir.

Kaliteli içerik üreticisine bir örnek olarak buraya bir link bırakıyorum incelemek isteyenler bakabilir.

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This