Bir Sayfa Seçin

PATREON NEDİR?

Nasıl Üye Olunur?

PATREON’A GİRİŞ.

May 2, 2018 | Sosyal Medya

Patreon içerik üreticilerinin takipçileri tarafından fonlandığı bir dijital yayın portalıdır. Yayın sahibi içerik üretirken beğenen okuyucuları yani takipçileride onu desteklemek için bağışta bulunur. İçerikler bir çok konuda olabilir hatta öyleki yetişkin içeriklerin bile barındırıldığı bir platformdur. Patreon daha çok blog ya da wordpress tabanlı uygulamalara bulaşmadan ve yazılım bilgisi olmadan her şeyin hazır sunulduğu bir ortamda hiç bir ücret ödemeden içeriklerinizi yayınlamanızı ve aynı zamanda bundan maddi kazanç elde etmenize yarayan bir mecradır. Tabi bazı içerikler takipçilerine özel olduğundan görüntülenmesi için bağışta bulunulmalıdır. Patreona üye olmak için öncelikle PATREON sayfasına girip facebook ya da eposta adresiniz üzerinden üye olabilirsiniz. Sonrasında hesabınızı ayarlıyorsunuz. Üst kısımda görünen yerlerden Settings Ayarlar kısmından Name kısmına içerik sayfanızın ya da kendi adınız. What are you creating?: Ne üretiyorsunuz? Neyin hakkında içerik hazırlayacağınızı sorduğu bölüm. Which sounds more correct: ilk seçenek (is) tekil şahıs ikinci seçenek (are) yani çoğul yani birden fazla yazar tarafından içerik hazırlanıyor anlamına geliyor. Altta Profile Picture dediği yere belirlediğiniz profil fotoğrafı ve altında Cover Image yani kuracağınız sitenin alın kısmında gösterilecek resimdir.

PATREON VE SOSYAL MEDYA

Sosyal Medyayı Bağlamak?

“DISCORD VE TWITCH BERABERİNDE GELİYOR”

Links kısmında Facebook sayfanızın linkini Youtube sayfa linkinizi Twitch ve Twitter Linklerinizide girebilirsiniz. Hemen altında Category kısmından hangi kategoride yayın yapacaksanız o yayına uygun seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Patreon URL denilen kısma gireceğiniz isim aynı zamanda patreon sitenizin linki haline gelecektir ona göre girmelisiniz. Yani bu takipçilerinize vereceğiniz adresiniz olacak. Akabinde About You denen kısma ne hakkında içerik yaptığınız hakkında bilgiler verebilirsiniz. “Adult Content dediği kısma geldiğimizde işte bildiğimiz yetişkinlere yönelik İçerik sunacak mısınız?” anlamında. Daha amiyane tabirle cinsel içerikli, porno ya da ona benzer içerikler yayınlayacaksanız bunu işaretleyebilirsiniz. RSS Audio Feed yani Sesle Besleme, bu kısımda sesli yayın yapıp yapmayacağınızı soruyor. Discord Roles Patroen hesabınızı Discord hesabınıza bağladığınız kısım. Pek Discord’la işim olmadığı için bunu denemedim.

PATREON ABOUT KISMI

Kendiniz Hakkında 

“OKUYUCULARINIZA KENDİNİZİ TANITIN” 

Kendiniz hakkında ne yazmak istiyorsanız yada yayınlayacağınızın içeriğin hakkında da olabilir. Herşey size kalmıştır tabi birden çok yazarın olduğu durumlarda her yazar için değil genel geçer sitenizin genel yayın politikası hakkında da yazabilirsiniz. Kısaca kendinizin bir nevi tanıtımıdır. Hemen altında Intro Video kısmı vardır. Eğer kendi siteniz ya da patroen kanalınız için ufak bir intro videosu hazırlamışsanız onun linkini buradan göstermeniz sonucu sayfanızda belirecektir. Böylede bir kolaylık vermişler. Dediğim gibi site blog yazmak isteyenler için birebir çok uğraşmadan yazılarınızı yazıp hemen yayınlayabiliyorsunuz. Ayrıca sanatın bütün dallarında içerik yapan müzisyenler ve sanatçılar içinde emeklerini, destekler sayesinde daha üst seviyelere çıkarmak için bir fırsat sunuyor.

PATREON REWARDS KISMI

Kitlenizi Ödüllendirin 

“TAKİPÇİLERİNİZE HEDİYELER VERİN” 

Patreon’da bu aşamada Rewards yani ödülden bahsetmeliyim bu kısım tamamen yetişkin içeriğe doğru adımlayan insanların daha çok ilgilendiği kısımdır. Malum internette verilebilecek en etkili ödüllerden biride çıplaklık. Burada bahsedilen ödül kısmındada en yüksek bağışı yapan şahsa ki bu en büyük fanınız oluyor. Ödüllendirme kapsamında bir şeyler veriyorsunuz. Bunu zaten baştan belirtiğiniz için bu bir şeyler size kalmış oluyor. Kimisi gerçek manada hediye alıp gönderirken kimisi de donu, sütyeni çözüyor. Her kesin hediye anlayışı farklı oluyor. Tier Price: yani bir bedel koyuyorsunuz. Tier Title: Ne hediye edecekseniz başlıkta belirtiyorsunuz.  Tier Description: Hediyenizin açıklamasını yazdığınız yer. Tier İmage: Bildiğiniz gibi hediyenin resmi. Altındaki Patron limit belli bir kişiye kadar ödül vermeyi belirleme ve sonuncusu da Shipping Adress: yani büyük fanınızın adresini almak için yapılmış bir kısım sanıyorum fiziksel hediye göndermek için. Malum hediyeler sanal olduğu gibi fizikselde olabiliyor. Fizikselden kasıt vücut sergilemek değil tabi ama isteyenler için adult content yani yetişkin içerik sekmesini işaretlemeniz gerekir.

PATREON GOALS KISMI

Hedeflerinizi Belirleyin

“KİTLE Mİ YOKSA KAZANÇ MI İSTİYORSUNUZ” 

Amacınızı belirlediğiniz alandır. Bu bölümde hedefinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. Eğer tamamen maddi kazanç istiyorsanız ve gerçekten maddi kazanım getireceğiniz içerikler yayınlayan biriyseniz ilk seçenek olan Earnings based goals seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ama amacınız daha fazla kitleye ulaşmak ve daha çok insana ulaşmak ama aynı zamanda maddi kazancı ikinci plana atmak gibi bir düşünceniz varsa Comunity – based goals kısmını işaretleyebilir böylelikle daha çok kitleye ulaşmayı isteyebilirsiniz. Altında bulunan bölümde Goal number of patrons dediği kısım da belirleyeceğiniz kişi sayısına ulaşmak akabinde Goal Description bu hedefe ulaşmanızın altında yatan sebebi açıklayacağınız kısımdır. Örnek olarak da sitenin verdiği  örneği vereyim: 500 bağışçıya ulaşırsam her hafta yeni 2 video yayınlamak için kendime yardımcı bir editör tutacağım gibi. Tabi bu amaçlarınızı çeşitlendirebilir birden fazla hedefte koyma şansımız var: Add Another Goal seçeneğiyle.

PATREON THANKS KISMI

Kitlenize Teşekkür Edin.

“TAKİPÇİLERİNİZE MİNNETARLIĞINIZI GÖSTERİN” 

Burası da size bağışta bulunan bir nevi Patronlarınıza özel bir teşekkür kısmıdır. Size bağışta bulunduğu için minnettarlığınızı gösterdiğiniz biraz da onu pohpohladığınız kısım gibi görünse de bence çok yerinde bir kısımdır. Her bağışçıya tek tek teşekkür etmek yerine onlara otomatik giden bir teşekkür seremonisi yoğunluğunuzu azaltır. Tabiki de kuru kuru teşekkürü ne yapsın okuyucu diyebilirsiniz. Ama en azından Siz içeriklerinize yoğunlaşmışken zamanınızdan tasarruf edersiniz. Aynı zamanda en azndan onları da gördüğünüzü hissettirip memnun edebilirsiniz. İstediğiniz zaman bu kısmı değiştirme şansınız vardır. Yani kitleniz büyüdükçe ve ya aklınıza gelen yeni bir tarzda da teşekkür edebilirsiniz. Çünkü insanlarda sizi desteklerken memnuniyetinizi görmek isterler. 

Patreon Thanks

PATREON PAYMENTS KISMI

Ödemenizi Alabilirsiniz

“BANKANIZA TRANSFER İÇİN” 

Geldik Patreon’un içeriklerimizi para kazandırma kısmına ve kazandığımız paraları nasıl alırız kısmına, Payment Schedule kısmı Ödeme takvimidir. İçeriklerinizden gelen parayı Monthly yani Aylık ya da Per Creation her içeriğin yada yayının parasını ayrı olarak alabilirsiniz. Earning Visibility denilen kısım kazancınızın Public yani halka açık olarak görünür halde olmasını isterseniz bu kısmı aktif, yok hayır tamamen gizli ve ne kazandığımın bilinmesini istemiyorum derseniz. Private kısmını aktif hale getirmelisiniz. Yani bir nevi erkeğe maaşı sorulmaz kısmı gibi oluyor. Altta da Edit Payout Settings kısmında paranızı hangi ödeme metodu ile alacağınızı ayarlayıp banka yoluyla ya da paypal yolunu seçebiliyorsunuz. Derdim ama artık Paypal ödeme sistemi Türkiye’de çalışmıyor. Dolayısıyla tek seçeneğiniz onların kullandığı Payooner Account denilen bir ödeme sistemine üye olup oradan kendi bankanızın hesap bilgilerinizi vererek bu şekilde ödemeler üzerinden kesintiler yapılarak, kendi hesabınıza parayı aktarmalarını sağlayabilrisiniz. Son zamanlarda PAPARA denilen bir sistem çıkmış ama ben o sistemle uyumlu çalışıp çalışmadığını henüz bu yazıyı yazdığım sırada araştırmamıştım daha sonra bu konuda da bir yazı kaleme alabilirim. Şu an için bilmiyorum.

Patreon Thanks

PATREON AYARLAMALAR KISMI BİTTİ

Artık Başlayabilirsiniz

“İLK YAYININIZI GİREBİLİRSİNİZ” 

Make A Post butonuna tıkladığınız anda artık yayınızı yani içeriğinizi yazabileceğiniz resim ya da video gibi içerikler ekleyebileceğiniz bir ara yüz sizi karşılıyor. Buradan daha önce hazırlamış olduğunuz bir yazınızı girebilir ya da yeni oluşturacağınız makalenizi yazabilir, yazdığınız makalenize resim, video ve ses dosyası ekleyebilirsiniz. Hatta canlı  yayınlayabilirsiniz. Makalenizin içeriğinde aktif linkler ekleyebildiğiniz gibi Patreon editörü sayesinde başlık alt başlık ve etiketleri sayesinde “SEO” ya uygun makaleler oluşturup böylelikle Google, Bing, Yandex gibi büyük arama motorlarında üst sıralara çıkmak açısından daha çok kitleye hitap edebileceksiniz. Bundan sonrası sadece size ve özgün içeriklerinizin ne kadar beğenildiğine kalmıştır. Kullanacak her kese başarılar henüz kullanmayanlar içinse bir denemeniz açısından iyi bir kaynak olabilir. Kolay gelsin.

Patreon İçerik Girme
Patreon İçerik Girme
{

Jack Conte

Gerçek şu ki Patreon, sürdürülebilir bir işletme oluşturmak için yeni işletmeler ve yeni hizmetler ve yeni gelir hatları inşa etmelidir.

Alakalı Makaleler

Alakalı Makaleler

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This