Bir Sayfa Seçin
PAPILLON

Ağustos 25, 2019

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON’UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI.

İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI.

Papillon‘ un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri ‘Papillon’ Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir adamdır. Ancak aldığı bu haksız ceza sebebiyle Fransa’nın kötü ünüyle tanınmış Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye sevk edilir. Hapishanede Louis Dega ile tanışır. Zengin fakat savunmasız bir adam olan Dega, koruma karşılığında arkadaşının hapishane kaçışını finanse etmeyi kabul eder. İkili arasında ilginç bir arkadaşlık başlar ve ikili bir firar planlamaya girişirler… Filmin başrollerini Charlie Hunnam ve Rami Malek üstleniyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda Danimarkalı yönetmen Michael Noer var.

HENRI CHARRIERE’NİN  OTOBİYOGRAFİSİNİN BEYAZ PERDEDEKİ YANSIMASI

KİTABI UZUN SÜRE DÜNYADA VE FRANSADA EN ÇOK OKUNANLAR ARASINDA OLDU.

Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan Papillon Kelebek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda bu mahkumun takma adı olup, göğsünde bulunan Kelebek dövmesinden dolayı bu adı almıştır. Film Fransız hükümlü Henri Charrière’nin 1969 otobiyografisine dayanmaktadır.  Bu otobiyografi Fransa’da en çok satan kitaplar arasına girmiştir. 26 Ekim 1931 yılında Paris’te cinayet suçundan tutuklanmış, bu suçtan Fransız Guyanası’nda ömür boyu kürek mahkûmiyetine çarptırılmıştır ve 13 yıllık kaçış mücadelelerinden sonra özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha sonra Venezuela vatandaşı olmuş, orada da tüm mahkûmiyet hikâyesini kendi lakabını taşıyan “Kelebek” adlı kitapta yazmıştır. Banko adlı kitabında da özgürlüğe kavuştuktan sonraki yaşamını anlatmıştır.

CHARLIE HUNNAM BU FİLM İÇİN 20 KİLO KADAR VERMİŞTİR.

FİLMİN ÖZELLİKLE HAPİSHANE SAHNELERİ KARADAĞ’DA ÇEKİLMİŞTİR.

Papillon çekimleri için Charlie Hunnam 20 kilo vererek  zayıfladı. Papillon, Karadağ, Malta ve Avrupa’nın Belgrad, Sırbistan da dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde çekildi. Yorick van Wageningen’e göre, özellikle Karadağ’daki hapishane sahnelerinin çekilmesi, kötü hava koşullarından dolayı sürekli olarak bozuluyor ve bu da tüm seti dev bir çamur banyosuna çeviriyordu. Başlangıçta projede sadece birkaç hafta çalışması gerekiyordu, ancak gecikmeler onu iki ay boyunca kalmaya zorladı.

PAPILLON 2017

MICHAEL NOER

Film, orjinalinin tadını vermesede bu versiyonuda gayet iyiydi. Özellikle Louis Dega rolündeki Rami Malek’in performansıyla göz doldurdu. Filmin orjinali kült filmler arasında olmasına rağmen bu versiyonda filmin durağanlığı ve konusunun çok ağır işlemesi benim için biraz sıkıcı olsada kesinlikle izlenebilir bir film. Orjinalini seyreden birisi için mucize beklememek gerekiyor. Bunun yanısıra bir de filmin gerçek bir olaydan esinlenerek yapılması yönetmenin deyimiyle gerçekten böyle bir şey olmasaydı, gerçekten böyle bir hapishane ve gerçekten bu olayları yaşayan bu isimler olmasaydı bu kadar ilginç olmazdı. Yani kurgu filmlerinin aslında bir gerçekliğe yaslanması filmi daha ilginç kılıyor. Eski filmlerden zevk almayanlar, yeni versiyonu izlemekten keyif alabilirler. Özellikle hapishane filmlerine ilgisi olanlar için şu filmi de inceleyebilir. İyi seyirler…

 

Bu aslında kurgu bir film olmasına rağmen belgesel gibi çekildi.

Michael Noer

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Henri Charrière (Papillon): Karınız burada olsaydı, o kadar parayla Paris’te olsaydınız, onu geri almak için ne kadar öderdiniz?

Louis Dega: Sahip olduğum her şeyi.

Henri Charrière (Papillon): O senin için ne kadar öderdi?

Louis Dega: Sen gerçek bir iyimsersin.

Michael Noer – Papillon

Pin It on Pinterest

Shares
Share This