Bir Sayfa Seçin
OLDBOY

Nisan 18, 2018

Orjinal isminin ne olduğu ya da ne manaya geldiğini bilmediğim oldeuboi, ingilizceye oldboy bizim ülkemizde de İhtiyar Delikanlı diye uyarlanmış. Hikayesi gerçekten çok sıra dışı bir yandan aksiyon diğer yandan gizemle insanı, filmin 2 saatlik süresince ekran başında tutabiliyor. Konusu: Kimliğini bilmediği biri tarafından kaçırılıp neresi olduğunu bilmediği daireden bozma bir hücrede uzun yıllar tutulduktan sonra sebepsizce serbest bırakılması sonucu kafası karışık bir adam olan Dae-su Oh (Min-sik Choi) . Esir olduğu bu süre zarfında ne eşini ne çocuğunu görmüştür. Uzun yıllar tutulduğu yerden neden sebepsizce bırakıldığını bulmak için intikam hırsıyla dolup taşan ihtiyar delikanlının, hem aksiyon, hem de gizem dolu hikayesi başlar. Asya sinemasının neredeyse son dönemlerde yaptığı çok sağlam yapıtlar arasına girmekle kalmamış aynı zamanda tüm dünyada kült filmler arasına da girmiş bir filmdir. Hikayesi Nobuaki Minegishi ve Garon Tsuchiya tarafından yapılmış aynı isimli Japon Mangadan  alınmıştır.

YUNAN MİTOLOJİSİNİN OEDIPUS’UNDAN

KORE SİNEMASININ OH DAE-SU’NA

Dae-Su Oh aslında Kore mantığıyla Oh Dae-Su şeklinde okunur. Orijinal olarak bu isim için Yunan mitolojik karakter Oedipus’dan esinlenilmiştir. Yunan mitolojisindeki trajik öykülerden biri olan eski Yunan mitinde Thebaili kahramanı olan Thebai krali Laios ile İokaste’nin ogludur. Delphoi kahininin laios’a oglunun onun katili, annesinin de sevgilisi olacagini soylemesi uzerine, Kral tarafindan dağda ölüme birakilir ama cobanlar tarafindan bulunarak Korinthos kralı Polybas tarafindan büyütülür. Ergenlik çağına gelince, Delphoiye gidip, kahinden doğumundaki sırrı açıklamasını ister ve kendi babasını öldürüp, annesiyle evleneceğini öğrenir. Bunun üstüne, yurdu sandigi Korinthos’a dönmemeye karar verip, Philais’te bulundugu sirada yaşlı bir yolcuyla ki bu laios’tur yani öz babasını kavga ederek öldürür. Thebai’nin kapilarina geldiginde, kente korku salan sfenks’in sorduğu bilmeceyi çözüp, ödül olarak, Laios’un dul eşiyle evlenir. Yani annesiyle, gercek ortaya cikinca, Annesi yani İokaste kendisini asar; Oidipus gözlerine mil çekilerek, ogullari tarafindan Thebai’den kovulur. 

SUSHI BARINDAN YENEN AHTAPOTLAR

GERÇEKTENDE CANLIYDILAR.

Dae-su’ nun Suşi barında  yediği  sahne için dört canlı ahtapot yendi, bu da yurtdışında bazı tartışmalara neden oldu. Kore’de canlı ahtapot yemek, genellikle ilk önce dilimlenmiş olmasına rağmen sıradan bir şeydir. Film Cannes’da Grand Prix’i kazandığında, yönetmen ve film ekibi hep birlikte ahtapotlara teşekkür etti. Min-sik Choi Budist olduğu için canlı ahtapotu yedikten sonra dua etmek zorunda kaldı. Sonuçta asya kültüründe yeme alışkanlıkları bizim memlekette olduğu gibi değildir. Her şeyi öldürüp yemiyorlar. Mido’nun çalıştığı restoranın ismi mangada, “Mediterranean” idi, ama yönetmen tarafından ismi “Akira” olarak değiştirilerek Japon yönetmen Akira Kurosawa’ya  bir gönderme yapılmıştır. 

HÜCRESİNDEKİ SATIRLAR ÜNLÜ BİR ŞAİR’İN

DERİN ANLAMI OLAN DİZELERİNDEN…

Dae Su’nun hücresinin duvarındaki portrenin üzerindeki satırlarda yazan “Laugh and the world laughs with you. Weep and you weep alone.” Türkçesi: “Güldüğünde tüm dünya seninle güler. Ağladığında tek başına ağlarsın” Bunlar ünlü Amerikalı Şair Ella Wheeler Wilcox’un “Solitude” adlı ünlü şiirinin ilk satırlarıdır. Bizim ülkemize uyarlarsak; iyi gününde her kes yanında olur kötü gününde yalnız kalırsın gibi bir şey oluyor. Aynı zamanda Dae-Su’nun hücresindeki asılı bu tablo Belçikalı ressam James Ensor ait “”The Man of Sorrow”dur.

KORELİ AKTÖR ROLÜNÜN HAKKINI VERDİ.

ROLÜ İÇİN 10 KİLO VEREREK DUBLÖR KULLANMADI.

Dae-su’nın rolündeki Min-sik Choi  altı hafta boyunca rolü için dövüş eğitimi ve spor aktiviteleriyle forma girdi. Vucuduna şekil vermek için 10 kilo verdi ve zor sahnelerin çoğunda dublör kullanmayarak kendi işini kendi yaptı.  İnternet kafedeki sahne sırasında, arka plandaki Half-Life, Counter-Strike oyunlarının sesleri. Eğer dikkatli dinlerseniz. Zaman zaman popüler olan ünlü AWP silahının sesini de duyabilirsiniz. Ayrıca StarCraft’ın yine arka planda seslerini duyabilirsiniz.

SASHA BARON COHEN FREDDIE OLABİLİRDİ.

FİLMİN İLK YÖNETMENİ STEPHEN FEARS ONU ÖNERMİŞTİ.

Filmdeki 08-6600330 numaralı telefon Dae-su’nun sözde evlatlık verildiği İsveçteki ailesine aittir. Bu isveç telefon numarası çok arandığı için ragatsızlık sebebiyle sahibi tarafından kapatılmış ve 08-54589400 e yönlendirilmiştir. Bu numara da isveçteki Güney Kore büyükelçiliğinin numarasıdır. Dae-su Oh’un Lee Soo-ah ile ilk konuştuğu flashback sahnesinde, Lee Soo-ah intihar eden Amerikalı bir şair olan Sylvia Plath’ın kitabını okuyordu.

YÖNETMEN CHAN-WOO PARK’TAN

SIRADIŞI BİR FİLM

Şimdiye kadar izlediğim en iyi Kore filmidir. Hatta izlediğim bir çok Amerikan yapımından çok daha kaliteli aynı zaman da sürükleyici bir konuya sahiptir. Konusu ahlaki açıdan gerçekten çok ağırdır. Ama sinema üzerinden konuşuyorsak gerçekten bir çok Amerikan yapımına fark atacak güzel bir hikaye işlenmiştir. Gerçi yönetmenin son dönemde yaptığı işlere bakamadığım için tam anlamıyla bir kıyaslama yapamıyorum.  Ama sadece bu film olsa dahi kaliteyi her şekilde tüm hikaye boyunca hissettiriyor. Eğer sizde gerilim ve aksiyonla bezenmiş zekice kurgulanmış bir film arıyorsanız kesinlikle izlemelisiniz. Tabi aile ile biraz zor seyredilir. Malum konusu gereği spoiler vermemek adına bazı sahneler genel ahlak anlayışına biraz ters olduğu için daha çok belli bir yaş üstü kitleye hitap eden bir film. Bu arada bu filmin bir versiyonunuda Amerikan sineması için çektiler. Yine aynı isimle izlemek isteyenler için bu da ufak bir bilgi olsun. İyi Seyirler…

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This