Bir Sayfa Seçin

Modanın Bizi 

Götürdüğü Yer

Ülkenin son zamanlarda ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerinden biriside hazır giyim olmuştur. Dolayısıyla piyasada dar paça pantolonun altına, babet çorapla loafer ayakkabı giyen, Osmanlı tuğrası gümüş yüzük takan Hacivat sakallı, gençlerde de gözle görülür bir azalma olmuştur. Tabi bu tamamen kişisel fikrim.

Her Giyim Tarzı Her Kese Uymaz

Erkeklerin kıyafet seçiminde ki temel kriterleri; mankenlerin giyim firmaları için katalog çekimlerinden hallice olunca, ortaya orta yaş tipik türk tipi balkonlu tıknaz ince bacaklı bir tiplemenin dar paça pantolon üzerine, siyah dar tişört giyip altına palletten hallice bir kundurayı çekmesiyle son buluyor.

Bir Takım Elbise Nasıl Olmalı?

Tarzınız Klasikten Yanaysa 

Ne Bol Ne De Dar Olmalıdır.

Seçilecek takım elbise ne çok dar ne de çok bol olmalıdır. Aşırı dar bir takım hareketlerinizi kısıtladığı gibi düğmeyi iliklemeye çalıştığınızda kapanması için birde korseye ihtiyacınız olabilir. Eğer bol bir takımsa sizi olduğunuzdan bodur ve kilolu gösterir. Renk seçimi gündelik ve ya davete göre değişir. Takımınızı uygun renk bir kravatla tamamlayabilirsiniz. Öyle siyah takımın içine yaka bağır açık gömlek giyip kurtlar vadisi tribine girmenize gerek yok. Her şeyin bir adabı vardır. Ceketinizin yan cepleri genelde dikili gelir. O cepleri açıp ıvır zıvırla doldurup tombala torbasına çevirmeyin. Pantolon kısmına gelecek olursak; arka cepler cüzdan cebi değildir. Cüzdan cebi olarak ceketin iç cebi kullanılır.

Her Şey Yerinde Güzel

Dizayn ve Kesim Üzerinize Uygun Olmalı

Giyiminizi vücut ölçülerinize uygun seçin. Kıyafetlerin bazı ufak ayrıntıları vücudunuzun bazı dezavantajlarını gizlemeniz için kullanılabilir. Mesela boyu kısa olan bir erkeğin pantolon paçalarını biraz yukardan yaptırması gibi. Ama bu şu demek değildir: 1.60 boyundaki tıfıl birinin paçaları daraltıp 3 parmak yukarıdan kestirmesiyle de 1.90’lık fasülye sırığı gibi görünmez. Karikatür gibi ortalıkta dolaşmak bence matah bir şey değil.

Takım Elbise Nasıl Kullanılır?

Belli Periyodlarla Dinlendirin

Her gün aynı elbiseyi giyemezsiniz. Nasıl ki günlük kıyafetlerinizi değiştiriyorsanız. Takım elbisenizin de dinlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bir takım elbisenin sadece pantolonunu giyip ceketini giymiyorsanız sadece pantolonu yıpranır. Dolayısıyla renk farkları ortaya çıkabilir. Elbise belli periyodlarda kuru temizleme yapılmalıdır. Öyle evdeki çamaşır makinesinde yıkarım diyorsanız bu durumda takımınız pijamaya döner.

Moda Sadece Kıyafetten İbaret Değildir

Kıyafetinizi Aksesuarlarla Zenginleştirin

Erkek sadece kıyafetinin markası ya da tarzı ile iyi görünmez. Bunun yanısıra kişisel bakımı da önemlidir. Kullandığı cüzdan kemer saat gibi tamamlayıcı aksesuarlarda kendisine uygun olmalıdır. Arka cebinde dolaştırdığı ansiklopedi kalınlığında cüzdanla, bir mekana oturduğunda muhtemelen omur şakulünüzü de bozacaktır. Mümkünse her gün kişisel temizliğine dikkat edip teninize uygun bir deodorant, roll-on ve benzeri ürünler edinsin. Ter kokusuyla ortamı germenin anlamı yok.

Ayakkabı Kullanımı

Ayakkabınız takımınız için tamamlayıcı unsurdur.

Erkek adamın ayakkabısı önemlidir. Her zaman temiz ve düzgün ve boyanmış olmalıdır. Eskilerinde dediği gibi dost başa düşman ayağa bakar. Dolayısıyla ayakkabınız bir nevi sizin ne kadar temiz ve titiz olduğunuzun göstergesidir. Aynı ayakkabıyı günlerce giymemelisiniz. Bu ürünler deri oldukları için dinlendirilip havalandırılmalıdır. Yoksa bir süre sonra çürümüş yumurta ve küflü peynir arası bir kokuyla karşılaşabilirsiniz. 

Tarz Gündelik Kıyafetlerse

Mevsime ve Materyaline Göre Kıyafet Seçmelisiniz

Kesinlikle mevsime göre ve rahat kıyafetler seçilmeli. Streç gibi vücudu saran body  tişört, dar paça garip yırtık kotlardan ziyade daha çok renkleri teninize uyacak pamuk oranı yüksek giysiler tercih etmelisiniz. Burada herkesi takip etmek yerine, kendi tarzınızı belirlemeniz ve ona göre kendinize yakışan kıyafetleri seçmelisiniz. Çünkü birisinin üzerinde çok iyi duran bir giysi, siz de aynı şekilde durmayabilir. Dolayısıyla fiziğinizi de göz önünde bulundurarak seçim yapın. Bunların yanısıra tamamlayıcı aksesuarlar olarak bileklik, kolye, saat, yüzük gibi aksesuarlarda seçeneklerinizin arasında olabilir.

Son Söz Olarak 

Kıyafet Her Şey Değildir. Kendinize de yatırım yapın.

Kıyafet ilk intibada önemli bir araçtır. Nasıl ki Nasreddin Hoca bile kürküne yemek ısmarladıysa, sosyal çevrenizde ki konumunuzu da bu şekilde etkiler. Ama tek başına yeterli değildir. Sonrası için kitabın kapağı kadar içi de önemlidir… Düşünün ki çok güzel giyiniyorsunuz ama iş konuşmaya geldiğinde diyalog kurmakta zorlanan konuşacak konu bulamayan dolayısıyla da hem kendisini hem de karşısındaki sıkan bir yapıda bir insansanız hiç bir kıyafet size yardımcı olamaz. Bunu kırmanın en iyi yolu bol okumak nasıl bedeninizi beslediğiniz gibi beyninizi de beslemelisiniz.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This