Your SEO optimized title page contents

Ocak 14, 2019

PHILOSOPHY OF A KNIFE GERÇEK BİR HİKAYEDEN ESİNLENDİ

EN AĞIR İŞKENCE SAHNELERİNE SAHİP FİLMDİR

Mandy filminin konusu 1983 yılında geçiyor. Bir ormanın derinliklerinde karavanda ormancı olarak, insanlardan uzak güzel kız arkadaşı Mandy ile münzevi bir hayat yaşamakta olan  Red Miller’in hayatı, bulunduğu bölgeye uyuşturucu kullanan sapkın bir tarikata mensup motosiklet çetesinin gelmesiyle değişir. Çete, Nicholas Cage’in filmdeki ismiyle Red Miller’in  kız arkadaşı Mandy’ ye fiziksel ve psikolojik işkenceler yaptıktan sonra, Red Millerin gözlerinin önünde yakarlar. Kendisini de işkence edilmiş olarak bağlı bırakılan Nicholas Cage bağlandığı yerden kurtularak çeteden intikam almaya karar verir. Yola çıkmadan önce  silahlarını hazırlayıp yola düşer. Artık aklında intikamdan başka bir şey yoktur. Böylede garip bir konusu olan film biraz sentetik uyuşturucu kafasıyla hazırlanmış izlenimi verdi. Günümüz bonzai hezeyanı gibi bir şey. Gerçekten de sanırım Nicholas Cage özel hayatında zor dönemler geçiriyor ki böyle vasat bir filmde bile oynamak zorunda kalmış izlenimi verdi. 2 saatlik filmde bir çok garip kurgu boşlukları fark edince. Bir ara kendimden bile şüphelenmeye başladım.

FİLM CHARLES MANSON’DAN FAZLACA ETKİLENMİŞ.

JEREMİAH SAND BİR NEVİ CHARLES MANSON KARAKTERİNİN BENZERİ

Jeremiah Sand ve gerçek hayattaki kült lider ve psikomanyak Charles Manson arasında bir kaç benzerlik vardır. Sand gibi, Manson da müzisyenliğine hakaret edildiğinde çok kişisel olarak aldığını iddia eden başarısız bir müzisyendi. Sand’in filmde kurbanlarına “domuz” dediği gibi, Manson’ da kurbanlarına “domuz” diye hitap ederdi. Psikiyatrik ilaçları da şiddet eylemlerinden önce kullanırdı.

MANDY FİLMİNDE OLDUKCA KIRMIZI EFEKTLER ÖN PLANA ÇIKARILMIŞ.

YÖNETMEN BELKİ DE BU KIZILLIĞI KAN VE KORKUYU ÇAĞRIŞTIRMASI İÇİN KULLANDI.

İncelemenin başında güzel kız arkadaşı dediğim kısmına bu fotoğrafı gördükten sonra hilkat garibesi demem gerekiyordu. Filmin müzikleri filmin görsel kısmından daha korkunçtu diyebilirim. Bu korkunçluk iyi anlamda aslında. Müziklerin karanlık ve loş bir kızıllıkla birleşmesi filme derinlik katması yanısıra uyuşturucu hezeyanını iyi yansıtsada anime tarzı geçişleri biraz marvel esintisi vermiş. Kanaatimce filmin IMDB den 7 puan alması biraz reklam koktuğuna işaret ediyor. Garibim Nicholas Cage ne günlere kaldı. Filmin sonlarında, Nicholas Cage’in motorlu testere ile dövüştükleri sahnenin başlangıcında, her iki tarafında birbirine motorlu testeresini gösterdiği dövüşün başlangıcı, “Phantasm II” ye benzerlik gösteriyor, malum düşmanın testeresi daha uzun çıkıyor. Testere dövüşünün tamamı “Texas Chainsaw Massacre 2” filmine bir nevi saygı duruşu gibi olmuş.

PANOS COSMATOS AYNI ZAMANDA ÜNLÜ BİR YÖNETMENİN OĞLU

BABASI GEORGE P. COSTAMOS MEŞHUR RAMBO 2 FİLMİNİN YÖNETMENİDİR.

Yönetmenlik koltuğunda  Panos Cosmatos’un bulunduğu topu topu 2 tane filmi var. Bundan önceki filmini de 2010 da çekmişti. Bilim kurgu üzerine renkler ve sesler neredeyse Mandy’e benziyor. Yönetmen gittikçe daha kızıl filmler çekecekmiş izlenimi veriyor. Bir insan 8 sene sonra kendini en fazla bu kadar tekrar edebilirdi. Bu arada babası da önemli yönetmenlerden biri olan George P. Cosmatos malum Rambo 2 filminin yönetmeniymiş kendileri. Sanıyorum yönetmen oğlu olarak doğduğunda her şey altın tepside sunulmasada. Kendisininde iyi bir yönetmen olacağını düşünmüş ki çekmiş böyle bir film.

MANDY  2018

PANOS COSTAMOS

Filmin sonuna doğru, sapık tarikat liderini öldürmeden önce, Red Miller yani Nicholas Cage, sapkın tarikat lideri Jeremiah Sand ‘a mistiklerin yüzdüğü psikopatın çığlık attığını söyler. Bu, mitolojist Joseph Campbell tarafından yapılan bir alıntıdır: “Mistiklerin zevkle yüzdüğü aynı sulardaki psikotik uyuşukluklar.” -Joseph Campbell Geleceğin Psikolojisi: Modern Bilinç Araştırmalarının Derslerinden alıntı. Anlamı: Psikoz ve maneviyat arasında ince bir çizgi vardır. Böylede filmi sonuca bağlamak için her türlü ıvır zıvırı filmin içine atıp çorba yapmışlar. O çorbayı siz içermisiniz bilmiyorum. Benim filmden anladığım yada filmin bana vermiş olduğu bir anlam ya da görsel açıdan bir zevk yok. İzlemeseniz de çok bir şey kaybetmessiniz. İyi seyirler diyelim yinede belki hayranı olanlar vardır.

 

Tanrı Cenneti İnsan Cehennemi Yarattı.

Panos Cosmatos

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Tanrı Cenneti İnsan Cehennemi Yarattı.

Panos Cosmatos – Mandy

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This