Bir Sayfa Seçin
FRANSIZ YÖNETMEN LUC BESSON’ DAN

UNUTULMAZ AKSİYON VE DRAM FİLMİ

Leon: Fransız yönetmen Luc Besson’dan müthiş bir aksiyon filmi. Başrollerini duayen aktör Jean Reno ve Gary Oldman oynuyor. Sanıyorum 1994 yılı sinema için çok iyi bir yıl oldu. Bir çok iyi film yine bu yıl da seyircisinin karşısına çıktı. Filme dönecek olursak konusu; 12 yaşında bir kızın tüm ailesi babasının çalıştığı uyuşturucu baronunun adamları tarafından öldürülür. Bunu farkeden küçük kız onlardan kaçmak için aynı apartmanda başka bir kapıyı çalar ama aslında çaldığı kapı profesyonel bir tetikçinin kapısıdır. Güzel düşünülmüş bir senaryo ve bir çok insanında bu fikre ısınmasını sağladı. Yani bir katilin aslında iyileri daha kötü olanlardan koruması algısıda diyebiliriz. Filmde Matilda ismiyle küçük kız rolünde oynayan Natalia Portman’ da İsrail asıllıymış bunu da öğrenmiş olduk. Ayrıca Sting’in Shape Of My Heart parçasıda bu filmi geçekten tamamlıyor.

 

GARRY OLDMAN’ DAN GERÇEKÇİ DOĞAÇLAMA

BİR İNSAN ANCAK BU KADAR İRRİTE EDİLEBİLİRDİ

Stansfield’ın rolüyle Gary Oldman’ın Mathilda’nın babasını sorguladığı sahnede, Mathida’nın babasını kokluyor ve ona fiziksel olarak çok yaklaşıyor. Michael Badalucco’ya göre, Gary Oldman’ın önceden onu koklayacağı ve fiziksel olarak onu irrite edecek kadar yakınlaşacağı hakkında bir bilgi verilmemişti, dolayısıyla sahne hakkında hiçbir fikri yoktu. Badalucco, filmde Oldman tarafından garip bir şekilde ona fiziksel olarak çok yakınlaşıp koklayarak gözünü korkuttuğunu ve ikisinin arasındaki bu fiziksel yakınlığın onu çok gerginleştirdiğini hatta rahatsızlık hissinin tamamen gerçek olduğunu söyler. Leon’da ayrıca Stansfield rolündeki Gary Oldman’ın Mathilda’nın babasına Ludwig van Beethoven’ı övdüğü sahne, tamamen doğaçlama çekilmiştir. Sahne, bir çok kez tekrar edilmiş, ve her tekrarda Gary Oldman farklı bir doğaçlama yapmıştır.

 

MATHILDA AĞLAMAK İÇİN ÇOK ÇABA SARFETTİ

SONUNDA ROLÜ İÇİN AĞLAMAYI BAŞARDI.

2005’te yapılan bir röportajda Natalie Portman, film çekimi sırasında ilk duygusal sahnesinde nasıl ağladığını anlattı: Mathilda’nın ailesi öldürüldüğünde ve Leon’dan kendisini içeri almasını istediği sahnede istenildiği gibi ağlayamadığı dolayısyla gözyaşı çıkmayınca Luc Besson, ekibinin bir üyesi nane yağlı bir spreyi gözlerine sıkarak bu sorunu çözdü. Natalia Portman bundan o kadar acı duyduki filmin geri kalanında tekrar nane spreyine maruz kalmamak için ağlaması gereken sahnelerde kolaylıkla ağladı.  Natalie Portman’ın ebeveynleri filmdeki sigara sahneleri konusunda son derece endişe duyuyorlardı ve yönetmen Luc Besson ile bir sözleşme yaptılar; filmde sadece beş sigara sahnesi olabilirdi, Portman asla dumanı teneffüs etmekten ya da solumaması gerekiyordu. Zaten filmi dikkatli izlediğinizde filmde 5 sigara sahnesi olduğunun görürsünüz.

LEON KARAKTERİNİN NAİF OLMASI GEREKİYORDU

JEAN RENO’YA GÖRE TEK YOLU BUYDU.

Jean Reno’ya göre, canlandırdığı karakter Leon’u “biraz zihinsel olarak naif ve duygusal olarak bastırılmış biri gibi oynamaya karar verir. Böylelikle izleyicilerin savunmasız küçük bir kızdan yararlanacak biri gibi olmadığını izlenimi vermek istiyordu. Jean Reno, bu filmde Mathilda ile fiziksel bir ilişkinin olasılığının bile düşünülemeyeceğini hatta böyle bir ilişkinin tartışıldığı sahnelerde bile Jean Reno’nun Natalia Portman’ın sahnelere kendi duygusal kontrolünde oynamasını istedi. Natalia Portman bu filmin oyuncu listesine girdiğinde 11 yaşındaydı. Film ilk kez Los Angeles’ta test edildiğinde, ilk versiyon Mathilda, Leon’dan sevgilisi olmasını istediği kısa bir sahneyi koydu. Ancak seyirciler son derece rahatsız oldular ve histerik bir biçimde gülmeye başlayınca bu gülüşmeler filmin sesini bile bastırdı. Film, gösterimde korkunç test puanları aldı ve bu nedenle, yapımcı Patrice Ledoux ve yazar aynı zamanda yönetmeni Luc Besson, sahneyi teatral yayın için kesmeye karar verdi.

KEİTH A GLASCOE’NİN TRAJİK ÖLÜMÜ

TESADÜFÜN BÖYLESİ AMA GERÇEKTEN ÖLDÜ.

Leon’da Stansfield 3ncü adamı Benny’yi oynayan Keith A. Glascoe   , daha sonra New York İtfaiye Departmanı, 21’inci Hells Kitchen’daki Ladder Company’ye üye oldu. 11 Eylül 2001’de saldırıya uğrayan Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulesinin çökmesi sonucu hayatını kaybetti.

MATHILDA MARLYN MONROE’YA NASIL DÖNÜŞTÜ

MARYLIN MONROE HAKKINDA BİLGİSİ YOKTU

Leon filminde Mathilda’nın Marylin Monroe gibi giyinip onun gibi rol yaptığı sahneyi 1992 yılı Wayne’s World filmindeki Marlyin Monroe sahnesinden esinlenmiştir. Tabi düşündüğünüz gibi bu film dram filmi değil komedi filmidir. Natalia Portman bu rolü kabul ettiği dönemde Marliyn Monroe hakkında hiç bir film seyretmemişti. Zaten o yaşta bir kızında bilmesine olanak yoktu.

GARY OLDMAN UNUTULMAZ SAHNESİ

“HERKESİ GETİR” REPLİĞİYLE KÜLT OLDU

2014 yılında Playboy röportajında ​​Gary Oldman, daha sonrasında ikon haline gelecek repliği “Bring Everyone” yani “Herkesi Getir” repliğini çığlık atarak söylemesi aslında planlanmış bir sahne değildi. Yönetmen Luc Besson’u güldürmek için doğaçlama yapıyordu. Önceki çekimlerde, Ben şimdi gidiyorum ” Bana herkesi getir “, repliğini normal bir sesle söyledim. Ama sonrasında bu repliği söylerken avazım çıktığı kadar bağırdım ses ekibi bile kulaklıklarını çıkarıp attı. İşte bağırdığım o sahne filmde kullanılan sahne oldu.

LUC BESSON, LEON FİLMİNİ 30 GÜNDE YAZDI

ÇEKİMLER 90 GÜNDE TAMAMLANMIŞTI.

Luc Besson, önceki filmi Nikita (1990) üzerinde çalışırken  Leon filmini kafasında oturtmuştu. Nikita filminin üçüncü sahnesinde, Temizleyici Victor, rolüyle “Jean Reno” Nikita’nın görevinin başarısız olmasının ardından işi bitirmek için gönderiliyor. Bu filmde Temizleyici Victor karakterinin potansiyelinin altında kaldığını fark eden yönetmen Luc Besson, böyle bir karakteri barındıran başka bir hikaye yazmaya karar verir. Hem Victor hem de Leon bu açıdan birbirine benzeyen iki karakterdir. Uzun palto, şapka, çanta ve güneş gözlüğü. Her ikisi de Jean Reno tarafından oynanmıştır. Leon filminin ilk çalışma başlığı “Temizleyici” idi. Patrice Ledoux’a göre Luc Besson, Léon’u aslında doldurma amaçlı planlamıştı. O zamanlar zaten 5. Element (1997) üzerinde çalışmaya başlamıştı, ancak Bruce Willis’in programından dolayı çekimler gecikti. Senaryo ekibini reddetip eski karakterinden esinlendiği bir dönemde hızını kaybetmek yerine Besson, Léon’u yazdı. Senaryoyu yazması sadece 30 gün sürdü ve çekimler sadece 90 gün sürdü. Sonuç olarak, Léon artık Beşinci Elementin çok üstünde bir filmi olarak kabul edilmiştir.

LUC BESSON, LEON FİLMİNİ 30 GÜNDE YAZDI

ÇEKİMLER 90 GÜNDE TAMAMLANMIŞTI.

Leon film olarak kült filmler arasında gösterilebilir ama aynı zamanda subliminal bir çok gönderme barındırmaktadır. Algılarla oynanması açısından bir de başka bir gözle bakalım yıl 1994 Bill Clinton’un başkan olduğu dönem ve oynatılan küçük oyuncu Natalie Portman Jarusalem doğumlu bir İsrail’li ve filmdeki sahnede Marylin Monroe’yu taklit ediyor. Tam da Marylin Monroe’nin J.F. Kenedy için söylediği doğum günü şarkısıyla. Ayrıca filmde Matilda’nın bütün ailesinin öldürülmesi sanki Yahudilere yapılan soykırıma gönderme gibi düşündürüyor. Ayrıca özellikle küçük Mathildanın zayıf ve küçük olması imajı sürekli bir korunma ihtiyacı olan İsraile bir gönderme olabilir. Sonrasında 2001 yılında ikiz kulelerin yıkılmasında hayatını kaybeden aktör Keith A. Glascoe’da tesadüfün ince deliği olmuştur. Bence normal filmden çok bir çok inceden politik göndermelerinde olduğu bir film

LUC BESSON, LEON FİLMİNİ 30 GÜNDE YAZDI

ÇEKİMLER 90 GÜNDE TAMAMLANMIŞTI.

Kabul etmek gerekir ki hem hikaye hem oyunculuk olarak bir çok iyi filmin arasında yer alabilir ama diğer yandan algılarla oynamak için bir çok subliminal mesaj yerleştirildiğini düşünüyorum. Filmi seyrederken dönemin şartlarını düşünerek izlerseniz belki siz daha fazlasını yakalayabilirsiniz. Sinema sektöründe düşünülen her ayrıntının bir amaç doğrultusunda görevi olduğunu düşünüyorum. Bu filmden 4 sene sonra Bill Clinton’un Monica skandalı patlak vermişti. Yıllar sonra insan bir kere daha izleyince daha farklı şeyler farkedebiliyor. Ama Gary Oldman ve Jean Reno’nun oyunculukları içn bile izlenmesi gereken bir filmdir. İyi Seyirler…

Pin It on Pinterest

Shares
Share This