Bir Sayfa Seçin
Kolay Para Kazanma

KOLAY PARA KAZANMAK

Nis 2, 2018 | Gündem

İnternetin de hayatımıza girmesiyle kolay yoldan ve hızlı para kazanmanın yollarını arayan insanlar çoğaldı. Aslında hızlı para kazanma ya da kolay para kazanmak diye bir şey olduğunu düşündüklerinden değil bir şeyler üretmek yerine hayal kurmanın daha zahmetsiz olmasından kaynaklanan bir durumdu bu. Blogger’lıkla başlayan VLogger’ lık yani “Youtuberlik” ve akabinde Twitch, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında fenomenliğe soyunan ya da bu yollarla para kazanmaya çalışan bir sürü insan olmuştur ve olmaya da devam ediyor. Bunlardan da öncesi vardı; farklı sektörlerde ufak yatırımlarla çabucak para kazanmak gibi; su istasyonları, çiğ köfte bayileri, takı malzemeleri, internet kafeler gibi bir sürü örnek sayabiliriz. Hayatımızı daha iyi şartlarda idame ettirmeyi düşlemek aslında garipsenecek ya da küçümsenecek bir durum değil, ama sorulması gereken soru gerçekten böyle işler var mıdır ve gerçekten bu kadar kolay mıdır çok para kazanmak. Başarılı insanlara baktığımızda biz onların o an ki başarılı profillerini rol model alıyoruz arka planda geçmişin de ne kadar gayret sarf ettiği ve sabrettiği kısmı görmezden gelerek her şeyi basite indirgemiş oluyoruz. Eğer başarılı insanların o noktaya gelene kadar ne kadar çok çalışıp emek sarf ettiğini görselerdi, kolay para kazandırdığını zannettikleri işlerin mutfağının ne kadar meşakkatli olduğunu görebilirlerdi. “-Para iyi bir hizmetkar fakat kötü bir efendidir.” -Francis Bacon

Medium

İNTERNETTEN PARA KAZANMA

Bir dönem film izlemek için kaset kiralarken teknoloji ve internet bağlantı hızlarının artmasıyla; internet üzerinden film indirme siteleri hayatımıza girdi. Daha sonrasında fiber dediğimiz alt yapılar hızları daha ucuz maliyetlerle ayağımıza getirince filmleri internet üzerinden para vermeden çevrim içi izlemeye başladık. Bu da yeni bir sektör doğurdu; film sitelerine reklam veren kumar siteleri gibi. Bu örnekler aslında saymakla bitmez. Fazla ve daha hızlı tüketmek gibi bir şey. Hayat gittikçe sanki hızlandırılmış bir döngüye girdi. Gördüğümüz gibi kolay para kazanmak denilen şey aslında bir illüzyondu. Kolay para denilen şey aslında önüne oltayla uzatılmış ucunda  hiç yiyemeyeceği bir havucun peşinden giden bir eşeğin kilometrelerce yol yürümesi gibi bir şeydi.

bitcoins etherium ripple

BİTCOİNS PİYASASI

Her şey bir yana  henüz kimsenin adını bile bilmediği biri tarafından üretilmiş bitcoin denilen sanal para kurumuz oldu. İnsanlar kolay para kazanacaklarını düşündükleri için yatırım yapmaya başladılar. Kimisi de hemen yüksek fiyatlı ekran kartlarını barındıran bitcoin madenci makinelerini satın almaya başladı. Kendilerince bitcoin madenciliği yaparak kısa zamanda zengin olacaklardı. Hayal kurmak böyle bir şeydi. İşin acı olan bir yanı kimse bu paranın nasıl kazanılacağı ya da hangi emtianın karşılığı olduğu konusunda kesin bir açıklaması yoktu. Zengin olma hayaliyle sanal paraya yatırdıkları reel paralarıyla bir nevi kumar yarışına girdiler. Gelecekte kripto paranın nasıl olacağını bu günden kestirecek bir yapıda değiliz.

ClickBait

TUZAĞA DÜŞMEYİN

Bazılarımız gibi her gününü, nasılsa “yarın yaparım” mantığıyla, bu günden harcıyorsanız, sizi bu tembelliğe iten bir motivasyon eksikliği vardır. İşte bu kolay para hırsı insanların kendi kendini dolandırılmasına bile sebebiyet verir. Yıllar önce Jet Fadıl, Titan Kenan, bu günde Çiftlik Bank ‘ın tosunu Mehmet Aydın gibi hayal dağıtan tiplerin, insanları dolandırmasının yegane sebebi yine insanların kolay para hırsından kaynaklanıyor. Öncelikle dolandırıcıların hedefi kendilerini akıllı ve kurnaz sanan ve kendini ticaretin piri sanan kısa zamanda çok para kazanacağını sanan tiplerdir.

SÜRECİ İYİ DEĞERLENDİRİN

Her şeyin bir süreci vardır. Bir çocuk nasıl doğduğu anda yürüyemiyor, konuşamıyorsa her kes gibi bizde işin temelinden başladığımızda, aslında paranın kolay kazanılmadığını ve eğer bir şeyler kazanmak istiyorsak emek sarf etmemiz gerektiğini anlamak zorundayız. Bu gün hangi işe girerseniz girin kimse sizi milyon dolarlık bir şirketin başına geçirmez. Tabi çok zengin bir sülalenin varisi değilseniz. Her şeyin bir süreci vardır. Eğer bir şeyler kazanmayı arzu ediyorsanız, önünüze bir hedef koymalısınız kesinlikle o hedefe ulaşmak içinde harekete geçmelisiniz.

 

Boş Kağıt Tutan Adam

ÇAĞIMIZIN MESLEĞİ YOUTUBERLIK

Teknolojinin artması ve internet bant genişlikleri arttıkça, genç ve hızlı kardeşlerimiz birilerinin kolay para kazandığını düşünerek youtube platformlarına içerik üretmeye başladı. Kimisi tutunabildi. Kimisi platformları müzisyenliğe ya da oyunculuğa geçiş kapısı olarak gördü. Sonuçta böyle gerçekte meslek olmayan ama  mesleğimsi bir şey meydana geldi. Tabi bir çokları da yok olup gitti. Her kes bu işlerde başarılı olacak diye bir kaide yok.

Platon’un Kısa Hikayesi

Kısacası eğer hayatta bir şeyler kazanmak istiyorsak bunun gereği olan şartları yerine getirmeliyiz: Başlamak, azmetmek, sabretmek ve biraz da tevekkül… Her yapılan işin kısa sürede başarıya ulaşacağı garantisi olmadığı gibi yaptığınız her işinde başarılı olmama riski vardır. Bu yazıma Eflatunun “Platon” bir hikayesi ile son vereyim: Eflatun’a iki soru sorulmuş. Birincisi; İnsan oğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nedir? “Eflatun tek tek sıralamış: -Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler… Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Ama sağlıklarını geri almak için de para öderler… Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü ne de yarını yaşarlar… Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler.” Sıra gelmiş ikinci soruya; “Peki sen ne öneriyorsun?” Bilge yine sıralamış: “Kimseye kendinizi sevdirmeye kalkmayın. Yapılması gereken tek şey sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır. Önemli olan; hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.”

Budala ile parası uzun zaman bir arada duramaz.

-Bernard Shaw

Alakalı Makaleler

Alakalı

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This