Your SEO optimized title page contents
HIZLI PARA KAZANMA YOLLARI

GERÇEKTEN VAR MI BÖYLE İŞLER?

Yıllardır insanların ağzının suyunu akıtan ve biran önce zengin olmanın hayalini kuran bir sürü insan gibi, internetin de hayatımıza girmesiyle kolay yoldan ve hızlı para kazanmanın yollarını arayan insanlar çoğaldı. Aslında hızlı para kazanma ya da kolay para kazanmak diye bir şey olduğunu düşündüklerinden değil bir şeyler üretmek yerine hayal kurmanın daha zahmetsiz olmasından kaynaklanan bir durumdu bu. Blogla başlayan VLog yani Youtuberlik ve akabinde Twitch, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında fenomenliğine soyunan ya da bu yollarla para kazanmaya çalışan bir sürü insan olmuştur ve olmayada devam ediyor.

FARKLI SEKTÖRLERDE UFAK YATIRIMLARLA

KOLAY PARA KAZANDIRAN İŞLER?

Bunlardan da öncesi vardı; farklı sektörlerde ufak yatırımlarla çabucak para kazanmak gibi; su istasyonları, çiğ köfte bayileri, takı malzemeleri gibi bir sürü örnek sayabiliriz. Hayatımızı daha iyi şartlarda idame ettirmeyi düşlemek aslında garipsenecek ya da küçümsenecek bir durum değil, ama sorulması gereken soru gerçekten böyle işler varmıydı ve gerçekten bu kadar kolaymıydı çok para kazanmak. Başarılı insanlara baktığımızda biz onların o an ki başarılı profillerini rol model alıyoruz arka planda ne kadar gayret sarfettiği ve sabrettiği kısmı görmezden gelerek her şeyi basite indirgemiş oluyoruz. Eğer başarılı insanların ne kadar çok çalışıp emek sarfettiklerini gördüğünüzde bu kolay para kazandırdığını zannettiğimiz işlerinde mutfağına girdiğimizde çok çaba sarfedilmesi gerektirdiğini gösteriyor.

HANGİ SEKTÖRLER  DOĞDU

KOLAY PARANIN SEKTÖRLERİ NELERDİR?

Artık birde böyle bir durum vardır. Hangi sektörde daha çok para var hangisi daha kolay. Ne yaparsam daha çabuk para kazanır araba alırım, ev alırım yada lüks hayatım olur. İnsanların sürekli tüketim toplumu haline gelmesiyle artık bilinçli tüketim yerine çabuk tüketim ve bu döngüyü süreklilik haline getiren sektörler hayatımızdaki yerini aldı. Mesela kullandığımız elektronik araç ve gereçlerden tutunda giyeceklerimize kadar bu tüketim çılgınlığı oluştu. Akıllı telefonlarımızı her yeni modelde güncelleme gereği duymak, kıyafetlerimizi çok kısa aralıklarla değiştirmek. Hatta sadece modası geçti diye attığımız bir sürü eşyamızı sayarsak bunların hepsi tüketim çılgınlığına bir kamçı anlamına geliyor. Tabi bu durum değişik sektörlerin oluşmasınıda sağladı. Artık internette sadece kullanılmamış ürünlerin yanısıra ikinci el ürünlerde satılmaya başlandı. Nasılsa her kör satıcının bir kör alıcısı olur mantığıyla bununda bir sektörü oluşturuldu.

HANGİ SEKTÖRLER  DOĞDU

KOLAY PARANIN SEKTÖRLERİ NELERDİR?

Bir dönem film izlemek için kaset kiralıyorken teknoloji ve internet bağlantı hızlarının artmasıyla; internet üzerinden film indirme siteleri hayatımıza girdi. Daha sonrasında fiber dediğimiz alt yapılar hızları daha ucuz maliyetlerle ayağımıza getirince filmleri internet üzerinden para vermeden online izlemeye başladık. Bu da yeni bir sektör doğurdu film sitelerine reklam veren kumar siteleri gibi. Bu örnekler aslında saymakla bitmez fazla ve daha hızlı tüketmek gibi bir şey. Hayat gittikçe sanki hızlandırılmış bir döngüye girdi. Gördüğümüz gibi kolay para kazanmak denilen şey aslında bir ilüzyondu. Kolay para denilen şey aslında önüne oltayla uzatılmış ucunda  hiç yiyemeyeceği bir havucun peşinden giden bir eşeğin kilometrecelerle yürümesi gibi bir şeydi.

HANGİ SEKTÖRLER  NASIL DOĞDU?

KOLAY PARANIN SEKTÖRLERİ NELERDİR?

Her şey bir yana  henüz kimsenin adını bile bilmediği biri tarafından üretilmiş bitcoins denilen dijital para kurumuz oldu. İnsanlar kolay para kazanacaklarını düşündükleri için yatırım yapmaya başladılar. Kimisi de hemen yüksek fiyatlı ekran kartlarını barındıran makinelerini satın almaya başladı hayaller böyle bir şeydi. İşin acı olan bir yanı kimse bu paranın nasıl kazanılacağı ya da hangi emtanın karşılığı olduğu konusunda kesin bir açıklaması yok. Zengin olma hayaliyle sanal paraya yatırdıkları reel paralarıyla bir nevi kumar oynuyorlar.

ÇOK PARA KAZANILABİLİR BELKİ

AMA KİMSE KOLAY  KAZANMAZ

Her şeyin bir süreci vardır bir çocuk nasıl doğduğu anda yürüyemiyor konuşamıyorsa her kes gibi bizde işin temelinden başladığımızda aslında paranın kolay kazanılmadığını ve eğer bir şeyler kazanmak istiyorsak emek sarfetmemiz gerektiğini anlamak zorundayız. Bu gün hangi işe girerseniz girin kimse sizi milyon dolarlık bir şirketin başına geçirmez her şeyin bir süreci vardır. Eğer bir şeyler kazanmayı arzu ediyorsanız, önünüze bir hedef koymalısınız kesinlikle o hedefe ulaşmak içinde harekete geçmelisiniz. Bazılarımız gibi hergün “yarın yaparım” mantığıyla bu günleri harcıyorsanız sizi bu tembelliğe iten bir motivasyon eksikliği vardır. İşte bu kolay para hırsı insanların kendi kendine dolandırılmasına bile sebebiyet veriyor. Yıllar önce Jet Fadıl, Titan Kenan bu günde Çiftlik Bank’ın tosunu Mehmet Aydın gibi tiplerin, insanları dolandırabilmesinin yegane sebebi yine insanların kolay para hırsından kaynaklanıyor.

ÇOK PARA KAZANILABİLİR BELKİ

AMA KİMSE KOLAY  KAZANMAZ

Kısacası eğer hayatta bir şeyler kazanmak istiyorsak bunun gereği olan şartları yerine getirmeliyiz: Başlamak, azmetmek, sabretmek ve biraz da tevekkül… Her yapılan işin kısa sürede başarıya ulaşacağı garantisi olmadığı gibi yaptığınız her işinde başarılı olmama riski vardır. Bu yazıma Eflatunun “Platon” bir hikayesi ile son vereyim:

Eflatun’a iki soru sormuşlar. Birincisi ; “Insanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nedir? “Eflatun tek tek sıralamış:

– Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler… Para kazanmak için sağliklarını yitirirler. Ama sağlıklarını geri almak için de para öderler… Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü ne de yarını yaşarlar… Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yasamamış gibi ölürler…

Sıra gelmis ikinci soruya; “Peki sen ne öneriyorsun? “Bilge yine siralamis ;

-Kimseye kendinizi “sevdirmeye” kalkmayın! Yapılması gereken tek şey, sadece kendiniz sevilmeye bırakmaktır. Önemli olan; hayatta “en çok şeye sahip olmak” degil, “en az şeye ihtiyaç duymaktır”…

 

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This