Bir Sayfa Seçin
İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

Ekim 10, 2019

ÜLKEMİZDE Kİ İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARININ KISA BİR TARİHİ

TÜRKİYE İLK DEFA İNTERNETLE 12 NİSAN 1993 YILINDA TANIŞTI.

İnternet ilk olarak Türkiye’ ye 12 Nisan 1993 tarihinde geldi. ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye’de ilk İnternet bağlantısı gerçekleşti ve vatandaşların kullanımına açıldı.  O zamanlar dial-up dediğimiz çevirmeli bir bağlantı aracıyla internete bağlanırdık. Bu tip bir bağlantı hızı ve fiyatları da resmen ne kadar yavaşsa o kadar pahalıydı. O dönemlerde elimizde bulunan yegane teknoloji bu olduğundan bir şekilde kullanmaya devam ettik.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARININ ZAMAN İÇİNDE DEĞİŞİMİ

DIAL UP ÇİLESİNDEN FİBER OPTİĞE UZANAN İNTERNET HIZLARI

Eski çevirim içi tabir ettiğimiz dial-up dönemlerinde internet servis sağlayıcıları aynı alt yapıyı kullansada kendi sunucuları üzerinden hizmet veriyordu. Bu tip çevirmeli bağlantılarla internete bağlanmak için ISP tabir ettiğimiz Internet Servis Paketleri satın alıyorduk. O modemin kendine has bağlantı sesini nasıl unutabiliriz. Tabi yaşları genç olan arkadaşlar dial up döneminin o bezgin ve ağır internetini yaşamadıkları için şanslı sayılabilir. O dönemlerde bırakın film indirmeyi, ufak bir dosyayı bile indirmek saatlerimizi alıyordu. Zamanla alt yapının ve teknolojinin gelişmesiyle, son kullanıcıların evine de ADSL bağlantı girdi. Hizmete ilk girdiğinde şimdiki gibi 8 Mbps ve ya 16 Mbps gibi hızlardan bahsedilmiyordu bile. Önce minimum 256 Kpbs ile maksimum 1 Mbps arası bir bağlantı hızına sahipken, artan ihtiyaç, yükselen teknoloji ve maliyetlerin düşmesi ile zaman geçtikçe hızlar arttı ve bu gün kullandığımız ADSL, VDSL ve en sonunda FIBEROPTIK bağlantı tabir ettiğimiz yüksek hızlara ulaştık. 

ADSL, VDSL VE FİBER OPTİK BAĞLANTILAR  NEDİR?

VE ARALARINDA Kİ FARKLAR NELERDİR?

ADSL günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı yani splitter sayesinde, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat kablo bağlantısının izin verdiği ölçüde 8 kilometreye kadar ulaşabilir. Telefon santralinde geleneksel telefon ağı için hat genellikle başka bir frekans dağıtıcısının ses bandı sinyalini ayırdığı yer olan Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısı (İngilizcesi: Digital Subscriber Line Access Multiplexer) ‘nda sona erer. ADSL tarafından taşınan veriler genellikle telefon şirketinin veri ağı üzerinden yönlendirilir ve sonunda internet protokol ağına ulaşır. Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının, gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur. 

VDSL ADSL’ye çok benzeyen bu DSL teknolojisi, Telefon ve ISDN servislerinin yanında geliş yönünde 55.2 Mbps, gidiş yönünde 19.2 kbps-2.3 Mbps arası hızlarda çoğul ortam trafiği geçirebilmektedir. VDSL, ADSL’de olduğu gibi frekans bölmeli çoğullama uygulamakta, transmisyon hızları aynı ise simetrik olarak da çalışabilmektedir. VDSL’in ADSL den en belirgin farkı iletim mesafesinin azlığındadır. 13 Mbps hız için 1.5 km, 55.2 Mbps için 300 m lik mesafelerden daha öteye erişememektedir. VDSL’in temel bir kullanım alanı, FTTN (Fiber to The Neighborhood) uygulamalarında görülmektedir. Santraldan gelen fiber hattının sonlandığı bir optik ağ ünitesi (ONU) ile ev ya da işyerine bağlı olan tek bir bakır hat arasında uygulanan VDSL, binanın yakınlarına kadar gelen fiber hattını, evlere eski ya da yeni döşenen bakır hatlar üzerinden bağlamaktadır.

Fiberoptik ya da optik fiber, kendi boyunca içinden ışığın yönlendirebildiği plastik veya cam fiberlerden oluşmuş bir optik fiberdir. Optik fiberler diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verdikleri için fiberoptik haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının nedeni, daha az kayba neden olmaları ve elektromanyetik etkileşimden etkilenmemeleridir. Optik fiberler aynı zamanda birçok sensör (alıcı) ve benzeri uygulamaların yapımında oldukça sık olarak kullanılmaktadırlar. Böylelikle 100 Mbps ila 10 Gb/s aralığında veri aktarım hızlarına çıkabilir. Tabi şu an için altyapısının her yerde olmaması maliyetlerinin fazla olması açısından çok yaygın değil.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARIN VERDİĞİ AVANTAJLAR

HANGİ İNTERNET SERVİS SAĞLAYICIYI TERCİH ETMELİYİZ

Şimdi geldik en can alıcı kısma hangi internet servis sağlayıcı ne gibi avantajlar sunuyor. Sürekli artan ihtiyaçlar ve gelişen teknoloji sayesinde maliyetler düştükçe internet hızlarında bir artış sağlanıyor. Ama bir de işin diğer bir kısmı olan aldığınız internet hizmetinin hız, fiyat ve kota denklemi var. Sizin için en uygun internet hizmetinin ne olduğuna karar verebilmeniz için öncelikle İnternet’i hangi amaçla kullanacağınıza verilecek cevabınız önemlidir. Sadece evde internet sitelerinde gezinti yapıp youtube ya da netflix gibi platformlarda bir şeyler izlemek istiyorsanız. Sizin için standart ve stabil bir DSL hızı yeterli gelecektir. Ama eğer İnternet’i çok daha etkin kullanan, hatta üzerinden kazanç elde etmeye çalışan biriyseniz hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır.

TÜRKİYE’DE SERVİS SAĞLAYICILARIN İNTERNET ALTYAPISI NASIL?

TÜM İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR TÜRK TELEKOM ALTYAPISINA BAĞLI

Türk Telekom alt yapı olarak tüm ülkeyi domine etmiş ana omurgaya sahiptir. Dolayısıyla diğer operatörler Türk Telekom’un altyapısını kullanmak zorundadır. Tabi bazı durumlarda fiberoptik bağlantı alt yapısı veren operatörlerde vardır. Bu durumda santrale gelen altyapı Türk Telekom’a ait olup, santral ile bina arasındaki alt yapıyı bu operatörler verebilmektedir. Özellikle santrale yakın ve site tarzı yerlere fiber optik dağıtımı yapmak bu operatörler açısından daha kazançlı olduğu için tercihleri bu yöndedir. Ayrıca eski binaların içinden fiber optik hat geçirmek zor olacağından gerçekçi olmak gerekirse merkezi ve yeni binalara fiber optik bağlantı almak daha olasıdır.

SON SÖZ OLARAK BENİM SEÇİMİM

TURK.NET’ TEN YANA OLDU.

Bu kısımda sadece kendi tecrübelerden bahsetmek istiyorum. Tüm internet servis sağlayıcıların ortak noktası verdiği hizmetlerden kısarak daha fazla paraya daha az hizmet verme politikasıdır. Şahsi olarak düşüncem eğer bulunduğunuz bölgede fiber altyapısı varsa kesinlikle ADSL ile uğraşmaya gerek yok, ama bulunduğunuz bölgede bu tip bir alt yapı yoksa VDSL bulamazsanız son çare ADSL hizmeti almak zorunda kalacaksınız. Hizmet fiyat yönünden şu an en cazip olanı Turk.Net taahhüt ve cayma bedeli gibi ekstra ödemeler yok. Ayrıca altyapınız destekliyorsa VDSL hizmetini gayet uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. En güzel tarafıda adil kullanım kotası gibi bağlayıcı bir etken yok. Aldığınız hızda istediğiniz özgürlükte dosyalarını indirebiliyorsunuz. Şahsi olarak söylemeliyimki aldığımdan bu zamana kadar sorun yaşamadım. Son zamanlarda güzel bir kampanya başlattılar. Arkadaşını getir kampanyası ile ilk ay hem size hem davet ettiğiniz kişiye bedava dolayısıyla vereceğim bu Türk.Net Kodu ile sizde ilk ay ücretsiz olmak üzere Türk.Net ile internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Ve bilgisayarları programlamak çok etkileyiciydi. Kendi küçük evreninizi yaratıyorsunuz, ve sonrasında yapmasını istediğinizi yapıyor.

Vinton Gray Cerf

UDEMY

UDEMY

UDEMY Eren Bali ve Oktay Çağlar adlı 2 Türk girişimci tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Daha sonra aldıkları yatırımlarla şirketi daha yukarıya taşıyıp bir marka değeri haline getirmişlerdir. UDEMY tam olarak çevirimiçi eğitim platformudur. Dünyada yaklaşık olarak 50 farklı dilde ve bir çok

WHATSAPP UYGULAMASINDAKİ ENTERESAN AÇIK

WHATSAPP UYGULAMASINDAKİ ENTERESAN AÇIK

Akıllı telefonların çıkmasıyla android ve ioslardaki yazılımlar arttı aslında ilk whatsapp türevi ve atası blackberry telefonlarındaki BBM dediğimiz BlackPerry Messenger üzerinden kullanılan bir sohbet programıydı tabi Blackberry bu uygulamayı

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR

OPERA TARAYICI Son zamanlarda yasaklı sitelere girişte DNS çözümlerininde çalışmamaya başlaması üzerine internet üzerinde ufak bir araştırma yaptım. Web üzerinde ki Tünel uygulamalarının pratik olmaması yanısıra,  bilgisayarı ağırlaştırdığını düşündüğüm haricen...

Tanrı Cenneti İnsan Cehennemi Yarattı

Andrey Iskanov – Philosophy Of A Knife

İlginizi Çekebilir.

WHATSAPP UYGULAMASINDAKİ ENTERESAN AÇIK

WHATSAPP UYGULAMASINDAKİ ENTERESAN AÇIK

Akıllı telefonların çıkmasıyla android ve ioslardaki yazılımlar arttı aslında ilk whatsapp türevi ve atası blackberry telefonlarındaki BBM dediğimiz BlackPerry Messenger üzerinden kullanılan bir sohbet programıydı tabi Blackberry bu uygulamayı

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR

OPERA TARAYICI Son zamanlarda yasaklı sitelere girişte DNS çözümlerininde çalışmamaya başlaması üzerine internet üzerinde ufak bir araştırma yaptım. Web üzerinde ki Tünel uygulamalarının pratik olmaması yanısıra,  bilgisayarı ağırlaştırdığını düşündüğüm haricen...

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This