Bir Sayfa Seçin
ikiru

By AKİRA KUROSAWA

IKIRU

Sinema Filmi – 1952 – Japonya

Filmin konusu, mide kanserinden mustarip bir devlet memurunun 6 ay kadar ömrünün kaldığını ve bunu öğrendikten sonra kısalan yaşamını sorgulamaya başlaması ve geri kalan zamanını en iyi biçimde hayattan zevk almaya çalışarak ve ölüm fikrine kendini alıştırmaya çalıştığı bir hikayedir. Hasta insan psikolojisini betimlemeleri ve insan ilişkilerine yansımasının çok iyi anlatılması sebebiyle bende bu filmin yeri farklıdır. Tabi eğer hastalık hastası biriyseniz bu filmi izlemenizi tavsiye etmiyorum. Malum izleyici bir an bile kendini başrol karakteriyle özleştirmesi sonucu panik atak geçirip soluğu hastanede alması işten bile değildir. 

HAYATINIZIN KISALMASINI BEKLEMEYİN

Ertelemeyin 

Usta yönetmen Akira Kurosawa dan unutulmaz bir sinema eseridir. Belki de hayatın ne kadar kısa olabileceğinin ve hayatın tek gerçeğinin ölüm olduğunu haykırması yanı sıra bir yandan da Japon bürokrasisini de hicvetmiştir, dönemin Japonya’sında. Aynı zamanda ağır derecede dramatik travmaların anlatıldığı ve insana dair ön yargıların ne derece ağır bastığı ve bizim mahalle baskısı dediğimiz türden insan ilişkilerini de betimleyen bir film olması zamanı ve koşulları düşündüğümüzde gerçekten sanat tarihinde yerini daha da sağlamlaştırmıştır.

ikiru
Rashomon Filminden Bir Sahne

SENARYO TOLSTOY’ UN ESERİ OLAN

Ivan Ilyich’in Ölümü’ nden 

Yönetmen İkiru’nun senaryosunda kısmende olsa, Tolstoy’un “Ivan Ilyich’in Ölümü” adlı eserinden esinlenmiştir. İkiru filminin üç ana yazarından biri olan Hideo Oguni, aslında filmdeki Takashi Shimura karakterinin bir hükümet bürokratının aksine bir yakuza “Japon Mafyası” gangasteri olmasını istiyordu.  Film 1954 teki Berlin Uluslararası Film Festivalinde Gümüş Ayı  ödülünü almıştır.

FİLMİN ENTERESAN HÜZÜNLÜ MÜZİĞİ

Gondola’nın Şarkısı

Takashi Shimura film öncesi “Gondola’nın Şarkısı” adlı şarkıyı prova ederken, yönetmen Akira Kurosawa,  Aktörün şarkıyı, kimsenin var olmadığına inandığı bir dünyada sanki bir yabancı gibi okumasını ister. Bu filminde her zaman başrolde oynattığı Toshirô Mifune rol almamıştır. Filmin Barda geçen sahnesinde, Kanji Watanabe tarafından söylenen şarkı Gondola no Uta, “Gondola Şarkısı”. 1915’te yazılan, kadınların  zamanlarının geçmeden önce nasıl aşklarını bulacaklarını anlatan bir şarkıdır. Yönetmen Kurosawa bu eserini yaptıklarının arasında başyapıt olarak görür. 

Rashomon
Rashomon Filminden Bir Sahne

HER ŞEYİN AKSİ İLE VAR OLDUĞU GİBİ

Yaşam da Ölüm İle Var Oldu.

İşte Eflatunun dediği gibi insanlar para kazanmak için sağlıklarını kaybederler ve  sonrasında sağlıklarını geri kazanmak için kazandıklarını harcarlar. Hayatın farklı kesitlerini ve gerçekçiliğini sorgulayan tüm hayatımız boyunca sağlıklı dönemlerimiz gibi yaşlılıktan gelen hastalıklı dönemlerimizin de olacağını hatırlatan bir film. Yaşamak dediğimiz de bu yanılsamanın ölüm denen gerçekliği kapımızı çalmadan bunu farkına varabilmek sanırım farkındalık… Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biridir.

AKIRA KUROSAWA

Yönetmen

Akira Kurosava  23 Mart, 1910 – 6 Eylül, 1998 yılları arasında yaşamış Japon film yönetmeni, film yapımcısı, senarist ve kurgucusudur. 57 senelik kariyerinde 30 film yöneten Kurosava, sinema tarihinin en önemli ve etkili yönetmenlerinden biri olarak görülmektedir. Kurosava, 1936 senesinde Japon sinema endüstrisine kısa bir süreliğine ressam olarak girdi. Çeşitli filmlerde yönetmen yardımcısı ve senarist olarak çalıştıktan sonra 1943 senesinde II. Dünya Savaşı sıralarında ilk filmi olan popüler aksiyon filmi Sugata Sanshiro’yu filme aldı. Savaştan sonra 1948 senesinde Drunken Angel filmini çekti. Bu filmde o zamanlar tanınmayan bir aktör olan Toshirō Mifune’yi başrolde oynattı. Ve yine bu filmle Japonya’daki gelecek vadeden genç yönetmenler arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Daha sonra bu iki adam birlikte 15 film daha çektiler.

{

Bana yardım edecek hiç kimsem yok, ne bir oğlum, ne de kardeşim. İşe yaramaz ihtiyarın tekiyim.

– UMBERTO D.

{

Sinema, neyin çerçeve içinde neyin dışında kalacağı meselesidir.

– AKIRA KUROSAWA

{

Bu filmlerde tüm paramı kaybettim. Ticari değillerdi. Ama bu şekilde kaybettiğim için mutluyum.  Çünkü Umberto D. ve Bisiklet Hırsızı gibi hayatımın filmlerinin hatırasına sahip oldum.

– VITTORIO DE SICA

Alakalı Makaleler

Alakalı Makaler

SİNEMA NEDİR?

SİNEMA NEDİR?

Sinema nedir? Bizim için hayal tozumudur? Bizi bunca zaman etkileyen ışığın dansımıdır.

UMBERTO D.

UMBERTO D.

Yaşlı emekli devlet memuru olan Umberto Ferrari, emekliler tarafından düzenlenen bir politik sokak gösterisine katılıyor.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This