Bir Sayfa Seçin
HVA VIL FOLK SI

Şubat 23, 2019

HVA VIL FOLK SI : BİZİM DEYİMİMİZLE  “ELALEM NE DER?” MANTIĞI

NORVEÇ’TE YAŞAYAN PAKİSTANLI GENÇ BİR KIZIN DRAMINI ANLATIYOR.

Orjinal ismi Hva vil folk si olan What Will People Say filminin konusu Norveç’te yaşayan Pakistanlı bir ailenin kızı olan Nisha’nın iki kültür arasında kalıp kültür şokundan dolayı bocalaması diyebiliriz. Evde mükemmel bir muhafazakar Pakistan’lı aile kızıyken, dışarıya çıktığında Norveçli genç ve özgür bir kıza dönüşmektedir. Bir gece Nisha’yı, babası evde erkek arkadaşıyla yataktayken yakalar. Muhafazakar bir Pakistanlı olan baba bunun üzerine ceza olarak onu  kendi memleketi olan Pakistan’da ki ücra bir köye gönderir. Nisha burada insanların nasıl yaşadıklarını gördüğünde hiçte ona uygun  olmadığını farketsede, zorluklara katlanmak zorunda kalacaktır. Ama bu onun için çok zor olacaktır. Filmin yönetmeni Iram Haq’da bir pakistanlı olarak konuya hakimdir. 

YÖNETMEN FİLMİN HİKAYESİNİ KENDİ YAŞAMINDAN ESİNLENEREK YAZMIŞTIR.

FİLMDE GEÇEN PAKİSTAN SAHNELERİ ASLINDA HİNDİSTAN’DA ÇEKİLMİŞTİR.

Hva vil folk si filmini yaparken yönetmen kendi hayat hikayesinden esinlenmiştir. Kendisi de daha önce Pakistan’a kaçırılıp baskılara maruz kalmıştır. Filmin Pakistan’da geçen çekimlerin yapılacağı ülke olarak Hindistan seçilmiştir. Malum Pakistan bu tip bir filme sıcak bakmayacak, ayrıca güvenlik önlemleri açısından daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra Hindistan’ın Pakistan’la olan ilişkilerini göz önüne alırsak ve sinema endüstrisi açısından da Hindistan daha fazla seçenek sunmaktadır. Film ayrıca Norveç’in 2019’da düzenlenen 91. Akademi Ödüllerine “En İyi Yabancı Film” kategorisine de  resmi olarak gönderilmiştir.

BATI TOPLUMLARININ, DOĞU TOPLUMLARI KARŞISINDAKİ GÜVENLİK ANLAYIŞI

DOĞU TOPLUMLARININ, BATI TOPLUMLARI KARŞISINDAKİ BAĞNAZLIĞI

Genel açıdan baktığımda Ortadoğu ülkelerinde artık sıradanlaşmış kadına karşı şiddet ve bağnaz toplumların, batı ülkeleri gözünden anlatıldığı bir film olmuştur. Her ne kadar bazı şeyleri görmezden gelmesek de, bazı durumların gayet abartıldığı ortadadır. Toplumların sosyal yaşayışlarının ve kültürlerinin bulundukları coğrafyadan beslendiklerini düşündüğümüzde ve üzerine ekonomik zorlukların getirdiği düşük eğitim seviyesi ve hayatın zorluğunu  eklediğimizde bunların artık çok normal görüldüğü toplumlarında yine batı ülkelerinin onlara getirdiği sefaletten kaynaklandığını düşünüyorum. Zira konumuza geri dönersek film olarak tatmin edici bir film olmuştur.

BİRAZ NORVEÇ BİRAZ HİNDİSTAN GÖRMÜŞ OLURSUNUZ FENA OLMAZ.

KÜLTÜR ÇATIŞMASI VE YOZLAŞMANIN TOPLUMLARA ETKİSİ

Her ne kadar filmin çekimleri Pakistan yerine Hindistan olsa da, birbirlerinden çok farklı kültürlere sahip değiller. Malum sosyal yaşantılarını çevrelerine göre yani, içinde bulundukları topluma göre düzenleyen iki ayrı ülke. Sanıyorum bunun bir arası yok; Amerika’da ne kadar uç düzeyde toplumdan kopuk bir yaşayış ve davranış biçimi varsa, bu tip ülkelerde de tamamen toplum önündeki görünüşlerine ve toplumun onlar hakkında ki düşüncelerini ön planda tutan bir yaşayış biçimini benimseme var. Bunu da filmde her dakika hissediyorsunuz. Ama diğer yandan değişik bir kültür görmek ve renkli Hindistan sokakları ve evlerini ve yaşayış biçimlerini temaşa etmeniz açısından fena bir film değil. 

HVA VIL FOLK SI 2017

IRAM HAQ

Eğer dram filmlerinden hoşlanıyor ve bir genç bir kızın iki kültür arasında yaşadığı şokun hayatına getirdiği değişimi izlemek isterseniz izlenebilir. Çok fazla yormuyor. Tabi filmin durağan yanları da yok değil. eğer bu film; bu süreden daha uzun olsaydı muhtemelen atlatarak izleyecektim. Çok ağır işleyen filmler hele birde konusu dramsa gerçekten insanı çok fazla yoruyor. Eğer gerçeği söylemem gerekirse filmin tamamen hitap ettiği kitle: Kendini Avrupalı gibi hisseden Ortadoğulu genç ergenlerin kendilerini haklı hissetmesi için yapılmış bir filme benziyor. Bu ergenlerin yanı sıra bu duruma acıma hisseden Batı ülkelerinin tonton teyzeleri de olabilir. Bir erkek gözünden yapabileceğim yorum budur. Elinizde izleyecek çok bir şey kalmamışsa izlenebilir. Yoksa Pakistan’lı bir yönetmenin ajitasyona bulanmış dram filminin biraz siyaset koktuğunu düşünüyorum. Benzer dram filmi izlemek isterseniz şu filmi de inceleyebilirisiniz. İyi Seyirler… 

 

Sanat asla bir rekabet değildir.

Iram Haq

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Hiç tanımadığı bir ülkeye gönderildi. Özgür olabilmek için her şeyi riske atması gerekiyordu.

Iram Haq – What Will People Say

Pin It on Pinterest

Shares
Share This