Bir Sayfa Seçin
HOW TO GET AWAY WITH A MURDERER

Kasım 16, 2018

How to get away with murderer, 2014 yılı yapımı Amerikan dizisidir. Türkçeye Cinayetten Paçayı Kurtarmak diye çevrilmiştir. Konusu; isteyerek ya da istemeyerek cinayete karışmış insanların Amerikan adalet sisteminin açıklarından yararlanarak paçayı sıyırmalarıdır. Başrolünde Avukat ve aynı zamanda Hukuk Bölümü profesörü Annalise Keating karakterini canlandıran Afro American aktrist Viola Davis oynamaktadır. Dizi dram suç ve gizemli olayların LGBT hayranlığıyla harmanlandığı aynı zamanda vıcık vıcık seks ve klişe kokmaktadır. Tabi hayran kitlesine bir şey diyemeyiz bu benim kişisel fikrimdir. Dizide neredeyse her bölüm birileri öldürülürken birileri ihanete uğrayıp akabinde katillerin korunmaya alındığı karakterlere dönüşmekte, dramdan dibe vurmuş ağlak karakterlerin sürekli bir depresif durumlarının flash back yani geriye dönüşlerle bölüm sonlarına sürekli bir gizem katmaya çalışarak gerilimi en üst seviyede tutmaya çalışmaktadır.

LGBT Dramlarının hukuğun önüne geçtiği post modern sıkıntı rüzgarı gibi Dizinin her bölümündeki şaşmaz, gay ve lezbiyen dramlarını çıkarırsak sanırım en fazla 2 sezon kadar bir uzunlukta konusu vardır. Bunun haricinde her dramatik sahnedeki uzun ağlamalar ve bakışmalar iyice dizinin kitlesini depresif bir ruh haline sokmaya yetmektedir. Ayrıca dizideki seks sahnelerinden ziyade seks muhabbetleri dizinin belkide büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Her bölüm birileri birilerine ihanet edip başkalarıyla yatmakta ortam tam anlamıyla bir orgy partiye dönüşmekte, kimi zaman kimin kime asıldığı ya da kim kimin sevgilisi olduğu bile karıştırılmaktadır. Bir de buna benzer Shameless dizisi vardı en azından o dizinin konsepti tam anlamıyla utanmazlık ve ahlaksızlık üzerine olduğu için zaten çok üstüne düşmüyorduk.

HASTASIYIM AMERİKAN ADALET SİSTEMİNİN

Dizinin seks ve gay dramından arta kalan kısmında biraz da olsa Amerikan adalet sistemi mahkemeler ve hukuk durumunu gözlemlediğimde neredeyse her davada birileri mahkeme salonuna, dingonun ahırına girer gibi dalarak yeni kanıtlar ya da garip çözümler sunarak müvekkillerini kurtarıyorlar. Yani bu avukatlar davadan önce davaya hazırlanmayıp hep son dakika kurtarışları yaparak bölüme ayrı bir renk katmışlar. Ayrıca bu mahkemeler bizim bildiğimiz ciddi yerler değilmiş izlenimi uyandırdı bende. Juriye bakıyorum orasıda ayrı bir hezimet, sanki evlerinde gün yapan teyzeleri ya da kahveye takılan emekli amcalara figüranlık teklif edilmiş gibi mahkeme salonuna doluşup hayatlarında ilk defa gördükleri birileri için aralarında oylama yapıyorlar. Böyle olmasına rağmen dizi gerçekten yüksek bir popülariteye sahip.

DİZİNİN İSMİ HOW TO GET AWAY WİTH GAY DRAM OLSAYDI DAHA HARİKA OLURDU

Son olarak izlenirmi derseniz; diyebileceklerim izleyecek bir şey bulamadıysanız ve vıcık vıcık LGBT dramı ilginizi çekiyorsa, zorlama bir gizem, araya serpiştirilmiş suç ve birazda üniversite gençliğinden hallice bir dizidir. Diziyi 3 sezon kadar izlememin üzerine tam anlamıyla kafamdaki analizi söylersem: Six Feet Under, Dexter ve Shameless dizilerinin bir mikserde karıştırırsanız ortaya buna yakın bir şeyler çıkma ihtimali yüksektir. Son zamanlarda Amerika’da LGBT hayranlıkları dizilerde gayet revaçtadır umarım bu akım ülkemizde de boy göstermez zira o öpücük seslerinden bile insan irrite olabiliyor.

Related Articles

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This