Bir Sayfa Seçin
Stalker Filminin Posteri

GÜNDEM KAOSU

May 17, 2021 | Gündem

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir. Ama konu Türkiye ise o gündemler günün konusu değil saatlerin ya da dakikaların konusu haline bile gelebiliyor. Gündeme yetişmek için sürekli bir gözümüz sosyal alemde, bir gözümüz ana akım haber yayınlarındadır. Bir bakıyorsun cinayetler, soygunlar, yolsuzluklar, hukuksuzluklar, savaşlar, ekonomi moda, magazin derken, o kadar hızlı değişiyor ki gündem, insanların kafası karışıyor. Bir yanda ailesini geçindirmek için günlük nevalesini çıkarmaya çalışan emekçiler, diğer yanda hangi aleme akacağını şaşırmış gençlik, bir başka yanda daha nasıl daha çok kazanırım diyen patronlar. Her yan bir cümbüş trafiğine dönmüş.

Can Yücel’in dediği gibi: Fakirin gayri meşru çocuğu olursa piç, zenginin olursa yasak aşkın meyvesi olur. Fakir, kız peşinde koşarsa sapık, zengin koşarsa playboy olur. Fakir toplanırsa çete, zengin toplanırsa toplantı olur. Fakir çalarsa hırsızlık, zengin çalarsa yolsuzluk olur. Kavramların bile cepteki paraya göre değiştiği bir dünyada adalet arıyoruz. 

Gündem Çöplük

GÜNDEM ÇÖPLÜĞÜ

Gündem çöplüğünden beslenen bir çok kemirgen ve sürüngen bulunmakta. Kimisi ünlü olma hayaliyle, kimisi zengin olma hayaliyle, domuzdan bir kıl koparma heyecanı ve hezeyanı ile gündemden nasıl yararlanacağının hesaplarını yapıyor. Ama sorsanız kendileri tam anlamıyla buna düşünce özürlüğü adını verirken, geri kalan her kesin düşünmeme özgürlüğünü ve cevap vermeme özgürlüğünü kullanmasını bekliyorlar. Dünya böyle bir yer değil. Özgürlükler kimsenin tekelinde değil. Dolayısıyla dünya dinamik bir şekilde yaşamaya ve yaşlanmaya devam ediyor. Bazılarının gündem adını verdikleri şey aslında; ana akım medyanın, aynı haberleri sürekli sulandırıp cıvıtmak suretiyle kronik bir ishal haline getirmesidir. Bundan kimin yararı varsa, bir parça alıp kullanmakta bir beis görmez. Hali hazırda akademik geçmişini ve çenesinin gücüyle birleştirerek bunu bir reaktör gibi kullanan şahsiyetlerin aldıkları zevk paha biçilemez.

Click Bait

CLICKBAIT AKIMI

Şimdi dönüp dünyaya baktığımızda tüm gelişmiş ya da gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerin bu çöplüklerde eşelenmelerine gündemi takip adını veriyorlar. Evet günümüzde insanların clickbait denilen; o  iç gıcıklayan resimlerle sahte başlıkların insanların boş bulunup yada istemsizce linke tıklattırıldığı, akabinde hiç bir şekilde link ve resimle alakasız bir sürü ıvır zıvırla karşılaştığı absürt şeylerle ilgilenmiyorum. Yani hangi şarkıcı kimi aldatmış hangi oyuncu kimle beraber nerede görüntülenmiş ya da bu yılın modası olan antin kuntin şeylerle ilgilenmiyorum. Gündemimde bu tip şeyler yok. Zaten anladığım bildiğim meseleler de değil. Benim yazmayı planladığım gündemler daha çok belli bir süre sonra bakıp doğru ya da yanlış bir şeyleri hatırlamak. Üzerine konuşulabilecek dünya için önem arz eden bir nevi haber günlüğü tarzında. 

 

Söz Meclisten İçeri

HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMEDİ

1965 yılındaydı; parlamentoya giren ünlü bir yazarın annesine yüce Meclis’in kürsüsünden sataşılmış, bunun üzerine bu ünlü yazar ve milletvekili, kürsüdeki üyeye şu kısa yanıtı vermişti:
– Çüşş.
Bu çüş yanıtı yüce Meclis’i karıştırmıştı. Aynı gün, kürsüde konuşan bir milletvekiline “hoşt” diyen bir sayın üyenin bu  gündem dışı sataşması oturumu yöneten başkan vekilinin “efendim çüş dendi, hoşt dendi, mesele kapandı” yollu “demokratik” yorumu ile kapanmıştı!  diyor. “Söz Meclisten İçeri” -Uğur Mumcu.

Yani o yıllardan sonra dönüp bir de bu yıllara baktığımızda aslında değişen hiç bir şey olmamış. Sürekli magazin takip etmekten ve youtube seyretmekten beyinleri çürümüş bir topluma döndük.

{

Dürüstlük en iyi siyasetdir.

– JAPON ATASÖZÜ

{

Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür.

– FRIEDRICH NIETZSCHE

{

Hayat seni güldürmüyorsa, espriyi anlamadın demektir .

– ANTON PAVLOVİÇ ÇEHOV

Alakalı Makaleler

Alakalı

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This