Bir Sayfa Seçin
GREEN BOOK

Ocak 24, 2019

GREEN BOOK; SİYAHLAR İÇİN YOL REHBERİ

ASIL KONU MÜZİSYENDEN ÇOK SÜRÜCÜSÜ HAKKINDA

Green Book konusu; 1962’de, Tony Vallelonga namı diğer “Tony Lip” gece kulübünde çalışan sert bir badigardtır. Gece kulübünün restorasyona girmesiyle kendine yeni bir iş aramaya başlar. En umut verici teklif, Afroamerikalı klasik piyanist Don Shirley’nin Deep South eyaletlerine konser gezisi için şöför aradığını duyunca ortaya çıktı. Her ne kadar siyah bir adam için çalışmaya pek de hevesli olmasa da, Tony işi kabul ediyor ve Amerika’nın ırk ayrımcılığı içinde güvenli seyahat için bir seyahat rehberi olan Seyahat eden Siyahlar için Yeşil Rehberiyle yolculuk başlıyor. Snob bir siyahi piyanist ve kaba küstah beyaz bir fedai birbirlerinin hayata bakış açılarını ve ideallerine karşı tutumlarını kabul etmekte zorlanırlar. Bununla birlikte, bu iki birbirinden zıt iki kişi Amerika’nın yoldaki korkunç adaletsizliklerine tanıklık edeceklerdir. Tahammül sınırlarını zorlayan durumları kendi yöntemleri ile hallederler. Bunu yaparken, her ikisinin de hayatlarında bazı şeyler değişir ve aralarında sıkı bir dostluğa dönüşür.

VIGGO MORTENSEN’ İN NİCK VALLELONGA AİLESİ İLE BİR AKŞAM YEMEĞİ.

ÜNLÜ AKTÖRÜN ROLÜNE HAZIRLANIRKEN AZ KALSIN ZAFİYET GEÇİRECEKTİ.

Çekimlerden önce aktör Viggo Mortensen, Nick Vallelonga’nın ailesinin 6 saati geçen bir akşam yemeğinde, ağırlanmaya davet edildi. Bundan sonrasını ünlü aktör Viggo Mortensen şöyle anlatıyor:  “Neredeyse aşırı yemekten zafiyet geçirecektim, çünkü henüz kilo almamıştım, midemi yeterince genişlememişti… Neredeyse öldürücüydü…” Ne zaman daha fazla yemek istemediğimi söylesem yemekleri beğenmediğimi düşünmelerinden tedirgin olduğum için tabağımı bitirmek zorunda kalıyordum. Ama ne zaman bir tabak bitirsem, bir tane daha getiriyorlardı. “Hoşçakal demek için birlikte bir resim çekildik. Kiralık arabama bindim ve büyük bir gösteri yaparak: ‘ah, Manhattan’a geri dönüyorum!’ dedim. Arabayla bir kaç köşeyi dönüp gözden kaybolduktan sonra, hemen arabayı park ettim, koltuğumu arkama yasladım, kemerimi açtım ve orada bir saat kadar kendime gelmeye çalıştım.

VIGGO MORTENSEN’ İN YEMEK SAHNELERİ GERÇEKTEN ZORLAYICI OLDU.

BAZI YEMEK SAHNELERİ DOĞAÇLAMA ORTAYA ÇIKTI.

Viggo Mortensen çekimlerde yemek sahnelerinde o kadar çok yemek zorunda kalıyordu ki sete getirilen yemeklerden yemiyordu. Genelde yemek yediği sahnelerin çekimlerinden sonra setteki karavanına çekilip kemer deliklerini gevşetiyordu. Tony’nin bir yudum dahi almadığı ekrandaki tek içecek KFC gazozuydu. Nick Vallelonga, Tony Lip’in; bütün, dilimlenmemiş pizzayı katlayarak yediği sahneyi doğaçlama yapmıştır. Fakat Peter Farrelly, yeterince komik yemek sahnesi olduğunu söyleyerek bu durumu protesto etsede, denemeyi kabul etti. Film ekibi sahneye kahkaha ile gülünce, sahneyi filmde bırakmayı kabul etti.

DR. DON SHIRLEY’ İN FİLMDEKİ PİYANO SAHNELERİ ETKİLEYİCİYDİ.

TABİ GERÇEKTE PİYANOYU ÇALAN MÜZİSYEN KRİS BOWERS OLDU.

Dr.Don Shirley yani Mahershala Ali Piyano çaldığı sahneler aslında Kris Bowers tarafından compose edilmiştir. Gerçek Tony Lip, The Sopranos’ta Carmine Lupertazzi ile tanınır ve birçok Martin Scorsese filminde rol oynamıştır. Vallelonga ailesi sahnelerinde, Tony ve Dolores’in akrabaların çoğunu gerçek aile üyeleri oynuyor.

THE NEGRO MOTORIST GREEN BOOK

SİYAHLAR İÇİN GÜVENLİ SEYAHAT REHBERİ

“Siyahi olarak Seyahat Edenlerin Yeşil Kitabı” olarak da bilinen “The Negro Motorist Green Book” a atıfta bulunmaktadır. 1936-1966 arasında yayınlanan rehber, Afrikalı-Amerikalı gezginlerin kendilerine hizmet edecek konaklama yerleri, restoranlar ve diğer işleri bulmalarına yardımcı oldu. Sonunda Kuzey Amerika’nın çoğunu, Bermuda’yı ve Karayipleri kapladı.

GREEN BOOK AMERİKA’NIN 60’LI YILLARININ

EFSANEVİ BİR ANLATIMI

Şu sıralar biyografi filmleri çokça revaçta sanıyorum bundan öncede Queen gurubunun Bohemian Rhapsody’sini izlemiştim. Ama Green Book, kadar beni etkilemediğini söylemeliyim. 2018 yılının en iyi filmlerinden biridir diyebilirim rahatlıkla. Hem hikayenin gerçekliği hem de özgün olması yanısıra oyuncuların kalitesi beni benden aldı. Kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. Gereksiz Dram yapmak için zorlama manüpile edilmiş bir sahneyle karşılaşmadım. Filmin süresi 2 saat 10 dakika olmasına rağmen nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Bu arada yönetmen koltuğunda Peter Farrelly oturuyor. Bu yönetmenin bu ilk dram filmi. Hatırı sayılır derecede komedi filmlerinde çalışmış. Hatta öyle ki 1994 yılı yapımı Jim Carrey’in oynadığı Dumb and Dumber filminin hem yazarı hemde yönetmenidir kendileri. Bu şekilde baktığımızda filmdeki komedi unsurlarınında gerçekten filme abartılmadan serpiştirildiğini görüyoruz. Bu yıl gerçekten iyi bir film izlemek istiyorsanız ve hatta aile ile izlenilebilecek bir film arıyorsanız tam size göre bir filmdir. İyi Seyirler…

Ne zaman kendin gibi bildiğin biriyle çalışıyorsan her şey çok daha kolaydır.

Peter Farelly

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Zamanın sınırı olabilir, ama hayal etmenin sınırı yoktur.

Andrew Niccol – Anon

Pin It on Pinterest

Shares
Share This