Bir Sayfa Seçin
GINTAMA

Mayıs 11, 2018

Gintama: Konusu aynı isimli mangadan alınmış; Edo dönemi Japonya’sında geçiyor. Uzaydan gelen Amanto Irkı tarafından yüksek teknolojili silahlarla işgale uğrayan Tokyo’da Samuraylar artık işsiz kalmıştır. Ülkenin başındaki yerel yönetimi kendi isteklerine göre dizayn eden Amantolar yeni kanunlara göre şehirde kılıç taşımak yasak ve samuraylık tamamen kültürlerinden koparılmak istenen halkın içindeki dirençlerini kırmak içindir. Sagata Gintoki isimli eski bir Samuray yanına aldığı Yato Klanından Kagura adında küçük bir kız ve hayatını Amantoların elinden kurtardığı Shimura Sinpachi isimli genç bir erkek olmak üzere iki kişinın yanısıra Sadaharu isimli koca bir köpekle, Yorozuya denilen bir nevi dedektiflik bürosu gibi bir yer kurarak, insanlara yardım etmeye çalışırken bir yandan da para kazanarak kiralarını ödemeye çalışırlar.

Filmin yönetmeni Yûichi Fukuda ‘nın diğer bir işide HK Hentai Kamen isminde çıplaklığın ön planda olduğu absürd komedi tarzı bir filmdir. Dolayısıyla böylesi absürd bir filmi Ayrıca filmin devamı olan Gintama 2’yide yine aynı yönetmen çekecektir. Tabi ki Warner Bross işin içinde olacaktır. Eğer anime kültürünüz yoksa bu tip filmlerden çok bir şey anlamayabilirsiniz. Sadece aksiyon kısımlarını seyreder geçersiniz. Geçmişten biraz anime bilginiz olursa en azından yapılan esprileri anlamış olursunuz.

HIDEAKI SORACHI’DEN MANGASI, WARNER BROSS’DAN SİNEMASI…

Başlangıçta Manga olarak başlayan Gintama, Hideaki Sorachi tarafından ilk defa haftalık bir manga dergisi olan Shonen Jump’da yayımlanır. Daha sonra anime dizisiyle devam eden Gintama’nın son olarakta sinemaya girişi bu filmle olmuştur. Arada diziside çevrilmiş olsada. Çoğu animeden filme çevirilmiş yapımlar gibi animedeki tadı vermiyor ancak boş zamanda izlenebilir. Hiç anime seyretmeyen biri için pek seyredileceğini düşünmüyorum malum baya çocuksu roller olduğu için ayrıca animedeki espriler ve aksiyonu olduğu gibi sinemaya aktarmak çok zor. Neden özellikle Warner Bros bu animeyi film olarak sinemaya aktarma ihtiyacı neden duyduğunu bilemiyorum; belkide ileride yapacağı filmlerde bu animeden tırtıklayacağı bir hikayeyi kullanmak için haklarını satın almak istemiş olabilir. Ya da ileride bu seriden bir şeyler çıkarabileceğini düşündü kimbilir?

GİNTAMA ANİME OLARAK İYİ OLSADA FİLM OLARAK KESİNLİKLE AYNI TADI VERMEDİ.

Aksiyon ve abzürd komediyi bir arada sunan Gintama serisinin ilk sinema filmdir. Anime olarak serinin tüm bölümlerini seyretmiş biri olarak fevkalade iyi esprileri ve sağlam aksiyonu kimi zaman iyi bir dramla giydirmeyi başarmış bir anime olsada, esprilerini filme tam anlamıyla adapte edememiş bunda da hem seslendirme seçimlerinin etkili olduğunu hem de animedeki animasyonların ve esprilerin filme uygun olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Film olarak sadece merak edenler izleyecektir. Ancak bu film için sinemaya gidip, filme para vermezdim. Bir Avatar beklentisi çıkmaz bu filmden, sanırım anime olarak sinemaya uyarlansa çok daha fazla iş yapardı diye düşünüyorum. İyi Seyirler.

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This