Your SEO optimized title page contents
FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS

Ocak 13, 2019

Filmin hikayesi; bir dergi tarafından, bir yarış hakkında yazı yazıp göndermesi için Las Vegasa gönderilen uyuşturucu bağımlısı yazar ve onun psikomanyak avukatının başından geçen ilginç olayları konu alıyor. Başrollerini Jhonny Depp ve Benicio Del Toro oynarken, bu filmden bir kaç yıl sonra  Spiderman yani Örümcek Adamla ünlenecek olan  Tobey Maguire’de filmde görüyoruz.  Filmin konusunu daha iyi anlayabilmek için aslında biraz araştırma yaptığımda Gonzo Gazeteciliği denilen bir tanıma ulaştım. Nedir Gonzo gazeteceliği derseniz olayları aslından temel gazetecilik kurallarıyla değil daha ironik ve sarkastik dille ve abartarak   yapan gazeteci türüne deniyor. Aslında zaten gonzo gazeteciliğin mucidi bir yazar olan Hunter S. Thompson‘un tarafından yazılmış bir hikayeden filme uyarlanmıştır.

Bill Murray Where The Buffola Roam Filminde Hunter S Thompson’un hikayesini yine aynı isimle canlandırmıştır. Bill Murray, aynı hikayeden alıntı Fear and Loathing filmi  için Jhonny Depp’e tavsiyesi; Bu rol için çok dikkatli olmalısın 10 yıl sonra kendini hala aynı rolu canlandırıyor bulabilirsin. Tabi bu tavsiyeyi rolün üzerine yapışmasından dolayımı yoksa rol gereği o uyuşturucu kafasına girmek için kullanılan uyuşturucu ve uyarıcıların etkisinden kurtulamayacağı için mi söyledi bilemiyorum. Ama şu bir gerçek ki Jhonny bu tavsiyeye uymuş gibi görünüyor.

JHONNY DEPP TÜPÇÜ FİKRETE DÖNÜYOR

Filmde Hunter S. Thompson‘u Raoul Duke ismiyle canlandıran Jhonny Depp, sima olarak Hunter S. Thompson’a benzemesi için saçlarını kestirmek zorunda kalmıştır. Ünlü oyuncunun saçlarını kazıyan isim yine hikayenin yazarı Thompson olmuştur. Jhonny Depp saçları kesilirken aynaya bakmayı reddetmiştir. Aynı zaman da ünlü aktörün saçlarını  madenci şapkası takarak kazıyan Thompson duruma ayrı bir mizah katmıştır. Böylede enteresan oyuncu ve yazarlar var dünyada.

BÜTÇEYİ AŞINCA PARÇADAN VAZ GEÇİLDİ

Hunter S. Thompson’un kitabında geçen; dinlediği müzik The Rolling Stones’dan  Sympathy For The Devil, parçasıdır. Ama filmde bu parçanın kullanılabilmesi için haklarını satın almaları gerekiyordu. Parçanın haklarını almak çok pahalıya mal olduğu ve filmin bütçesini aştığı için bundan vazgeçilmiştir. 

Kitabın yazarı Hunter S Thompson, filmdeki Jhonny Depp’in canlandırdığı, Raoul Duke karakterinin cüce garsona vermesei gereken bozuklukları yere fırlatma sahnesine kesinlikle karşı çıkmış ve karakteri çok antipatik hale getirdiğini söylemiştir. Benicio Del Toro, filmin başındaki, arabada dökülen kokaini valizden yaladığı kısmıda doğaçlama yapmıştır. Benicio Del Toro, Dr. Gonzo rolü için 20 kilo aldı ve Criterion Collection DVD’sinin yorumunda, her gün birkaç defa donut yiyerek bunu yaptığını söyledi.

HARİKA BİR FİLM KAÇIRMAYIN

Hunter S. Thompson, Johnny Depp ile güçlü bir dostluk kurduğu ve performansından da gerçekten çok etkilendiğini, aynı zamanda bir keresinde Jhonny Depp’in filmde canlandırdığı karakterde olduğu gibi davranan birisini görürse, muhtemelen ona bir sandalyeyle vuracağını söyleyecek kadar birbirilerine yakınlaşmış birbirini tanıyan iki kişi. Karakterlerin gerçekten kırık ve aynı zamanda antipatik olduğu ortadadır. Son olarak bence eğer iyi bir kült komedi arıyorsanız izlenilmesi gereken filmlerin arasındadır. Döneminin kültürünü ve gonzo gazeteciliğini tam anlamıyla yansıtan film aynı zamanda iyi bir mizah diline sahiptir. İyi seyirler…

İlginizi Çekebilir.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

İnternet ilk olarak Türkiye’ ye 12 Nisan 1993 tarihinde geldi. ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye’de ilk İnternet

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This