Bir Sayfa Seçin

EN ÇOK SATılaN 10 MÜZİK ALBÜMÜ

Michael Jackson – Thriller

Michael Jackson’s Thriller ya da Thriller, Michael Jackson’ın aynı isimli şarkısına 2 Aralık 1983’te çekilen kısa film, müzikal şeklindeki video klip. Kısa filmin yönetmeni John Landis aynı zamanda Michael Jackson ile filmin senaryosunu yazmıştır. Bu video klip, 500.000 dolarlık bütçesiyle o zamanların en pahalı video klibidir. Ayrıca 2006 yılına kadar sattığı 9.000.000 kopyayla “En Başarılı Müzik Videosu” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Dünyada en fazla satılan müzik albümüdür.

Çıkış Tarihi: 30 Kasım 1982

Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon

Pink Floyd albümüdür. Haziran 1972 ve Ocak 1973 arasında, o yılların en gelişmiş kayıt teknikleri kullanılarak, Abbey Road Studios’da kaydedilmiştir. Bütün şarkı sözleri Roger Waters’a aittir. 45 milyondan fazla satmış, 740 hafta boyunca listelerde kalmıştır. İstatistiklere göre albüm, her an dünyanın herhangi bir yerinde dinleniliyor.

Çıkış Tarihi: 2 Mart 1973

AC/DC – Back In Black

Back in Black, Avustralyalı hard rock grubu AC/DC’nin piyasaya sürdüğü 7. stüdyo albümüdür. Eski vokalist Bon Scott’un 19 Şubat 1980 tarihinde ölmesinin ardından grubun yayımladığı ilk albümdür. Grup Scott’un ölümünün ardından dağılmayı düşündüyse de, daha sonra yola devam etmeye karar vererek vokalist ve söz yazarı olarak Brian Johnson’ı kadrosuna katmıştır. Albümün prodüktörlüğünü bir önceki Highway to Hell albümünde olduğu gibi Robert John “Mutt” Lange yapmıştır.

Çıkış Tarihi: 25 Temmuz 1980

Whitney Huston – The Bodyguard

1992’de Houston, Oscar’lı aktör Kevin Costner’la “The Bodyguard” adlı filmde başrolü paylaştı. Film büyük beğeni topladı. Ama asıl başarı, Houston’un filmden sonra çıkardığı soundtrack albümle geldi. Dünya çapında 42 milyona yakın satan soundtrack, Houston’un en büyük hitlerini barındırmaktadır. “I will always love you” single olarak başlıbaşına 20 milyona yakın bir satış elde etti ve kendi dalında bir rekor kırmıştır.

Çıkış Tarihi: 17 Kasım 1992

Meat Loaf – Bat Out Of Hell

Bat Out of Hell, Amerikalı rock şarkıcısı Meat Loaf’ın ilk stüdyo albümü ve besteci Jim Steinman ve yapımcı Todd Rundgren ile yaptığı ilk ortak çalışma. Albüm Eylül 1977’de Cleveland International / Epic Records’ta yayımlandı. Dünya çapında 43 milyondan fazla sattı, tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri. Rolling Stone Magazine, 2003’teki tüm zamanların en iyi 500 albümü listesinde 343. sırada yer aldı

Çıkış Tarihi: 15 Eylül 1977

Eagles – Their Greatest Hits

Their Greatest Hits (1971–1975), 1976’da çıkan Eagles’in ilk derleme albümüdür. Albüm, Eagles’in 1971’den 1975’e kadarki dönemde bıraktığı ilk dört albümden şarkılar içermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 20. yüzyılın en çok satan albümü idi ve 2009’da sanatçının ölümünden sonra Michael Jackson’ın Thriller albümü tarafından geçilinceye kadar ABD’de en çok satan albüm olarak kaldı. Ağustos 2018’de, Amerika Birleşik Devletleri Kayıt Endüstrisi Birliği’nden 38× Platin sertifikayla ABD’nin en çok satan albümü ünvanını aldı.

Last Date: 17 Şubat 1976

Dirty Dancing – Soundtrack

Dirty Dancing, 1987 filmi Dirty Dancing’in orijinal film müziğidir. Albüm büyük bir ticari başarı kazandı. Dünya çapında 32 milyon kopya satarak tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, albüm 18 hafta boyunca Billboard 200 albüm satış listelerinde #1 numarada kaldı. Bir kaç kez platin ödülleri aldı. Filmin başrollerini Patrick Swayze ve Jennifer Grey paylaştı.

Çıkış Tarihi: 4 Ağustos 1987

Backstreetboys – Millenium

Millennium, Amerikan vokal pop grubu Backstreet Boys’un 18 Mayıs 1999’da Jive Records tarafından yayımlanan üçüncü stüdyo albümüdür. Beş kez Grammy’ ye aday gösterilen Millennium, tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri haline geldi ve dünya çapında 30 milyondan fazla kopya sattı.

Çıkış Tarihi: 18 Mayıs 1999

Bee Gees – Saturday Night Fever

Night Fever” Bee Gees tarafından yazılmış ve icra edilmiş bir şarkıdır. İlk önce SCO Records’ta Saturday Night Fever filminin soundtracki olarak kullanılmıştır. Grup 7 kere Grammy Ödülünü kazanmştır. Saturday Night Fever” 1977 ve 1980 arasında 25 milyon kopya sattı. Müzik kaydının alınmaya başladığı yıllardan beri herhangi bir ses kaydının en fazla kopyasının satıldığı albümdür. Şimdiye kadar 40 milyondan fazla kopya sattı.

Çıkış Tarihi: 15 June 1977

Fleetwood Mac – Rumours

1978’de Yılın Albümü olan ve Grammy Ödülü’nü kazanan Rumours, dünya çapında 40 milyonun üzerinde kopya sattı ve bu sayede tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri oldu ve ABD dahil birçok ülkede elmas sertifikaları aldı. Kanada ve Avustralya. Albüm, eleştirmenlerden büyük beğeni topladı; övgü, üç vokalist arasındaki sık sık etkileşime dayanan ve farklı türlerdeki müzikal müzik çalışmalarına ilham veren üretim kalitesi ve uyumuna odaklandı.

Çıkış Tarihi: 4 Şubat 1977

MÜZİK

EN FAZLA SATIŞ YAPAN ALBÜMLER

Enteresan yazı dizileri lan

Pin It on Pinterest

Shares
Share This