Bir Sayfa Seçin

EKRAN KARTLARININ FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Mar 7, 2018 | Gündem, Teknoloji

“BİR SÜRE DAHA EKRAN KARTI SIKINTISI ÇEKECEĞİZ GİBİ GÖRÜNÜYOR

Uzun zamandır bilgisayar donanım piyasasından uzak kalışımın sessizliğini bir masa üstü bilgisayar toplamak isteyince bozdum. Ama donanım bileşenlerinin fiyat araştırmasını yaptığımda evdeki hesap çarşıya uymadı. Son günlerde trend haline gelen bitcoin madenciliğiyle başlayan bu akımdan aşırı etkilenen Ram ve GPU üreticileri doğal olaraktan domino etkisiyle ekran kartı üreticileri talep fazlası karşısında ekran kartı fiyatlarını çok üst seviyelere taşıdılar. Bundan 8 Ay önce aynı ekran kartına 1300 TL seviyesinden alabiliyorken bu gün aynı ekran kartı 2300 TL seviyelerine çıkınca doğal olarak biz son kullanıcılarda da bir moral çöküntüsü yaşandı. Tabi piyasada ki en çok sorulan sorulardan biride ekran kartı piyasası ne zaman yumuşar ve ekran kartı fiyatlarında ki bu astronomik artışlar gerileyip eski haline döner. Hepsini geçtik hali hazırda yüksek fiyatların bir de Dolar / TL paritesinden etkilenmesi durumu vardı ki bu işleri daha da içinden çıkılmaz hale getiriyordu.

vize şirketleri

Okuduğum yabancı kaynaklardan birinde, nVIDIA’ nın bu duruma sesini yükselttiğini ve GPU fiyatlarını aşırı artışından dolayı hiçte memnun olmadığını, bitcoin madencilerden önce oyuncu piyasasına hitap ettiklerini ve bu madencilik akımından dolayı daha yüksek bir kitleye sahip oyuncu kitlesini kaybetmek gibi bir riskinde oluşabileceğinin altını çizen nVIDIA, son kullanıcılara satış yapan toptancı marketlerden, madencilerden önce oyuncu kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçmelerini istedi. nVIDIA‘ nın yaptığı açıklamada önceliklerinin oyuncular olduğunu ve bu doğrultuda çalıştıklarını GEForce grubunun en iyi grafik kartlarını üretmek ve daha iyi bir oyun deneyimi sağlaması açısından çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren şirket ticaret ortaklarının da piyasada ki durumunun stabil hale getirilmesinde ve oyuncuların en iyi GEForce kartlarından yararlanması için ihtiyaçlarını karşılamakta yardımcı olmalarını istedi. Bunlardan çıkardığım anlam kripto maden piyasasının bir anda grafik kartlarının yükselmesinde etkili olduğunu ama gelecekte, oyun sektörünün grafik 

Bitcoins Ethereum Ripple

kartı ihtiyacını karşılamak için başka firmaların bu boşalan piyasayı doldurma gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Ya da bu duruma çözüm açısından fiyatları eski seviyelere indirmek için üretim miktarını artırmak gibi bir seçenek olabilir mi? Bunları aslında biraz da zaman gösterecek bitcoin madenciliğinde kripto para kurunun artışından dolayı insanlarında kısa yoldan para kazanma ümitleri fiyatları bu hale getirdi. Talep çok fazla olunca biranda arz edilen kaynak talebin altında kalması piyasayı kızıştırdı. Şimdi gelelim fiyatların önümüzdeki aylarda düşüp düşmeyeceğinin analizine kişisel fikrim geçtiğimiz aylarda kripto kurunun yani bitcoins bir anda yüksek değer kaybetmesiyle beraber piyasanın rahatlayacağını düşünenlerin aksine benim düşüncem değer kaybeden kripto para madencilerin iştahını daha çok kabartmıştır çünkü bunun anlamı düşen kurun yeni kitleleri tekrar değer kazanacak ümidiyle bitcoins ya da etherium gibi ürünlere yatırım yapmasına sebebiyet verebilir. 

Bitcoins Ethereum Ripple

Dolayısıyla kızışan piyasaya daha fazla madenci çekme ihtimalini göz önüne getiriyor ki birde bunun yanısıra bireysel madencilere kendi bünyesinde donanım kiralayan büyük şirketlerin yaptığı GPU alımları muhtemelen şimdilik ekran kartı ve ram üreticilerinin bir süre daha piyasayı izleyip madencilikle uğraşanların üzerinden kâr edip daha sonrası için ön görülen üretim miktarını belli bir seviyede artırıp fiyatları eski seviyesine indirmeseler bile ikisinin ortasında olan bir fiyat bandına oturtacaklar. Bu arada da oyuncu kitleyi memnun etmek için yüksek olan çıkartacakları yeni teknolojiyi tanıtıp yeni bir düzenlemeyle zaten yüksek olan fiyatlarla oynamadan yeni teknolojiyi bir önceki kazanımlarından elde ettikleri kârla muhtemelen oyuncu piyasasına süreceklerdir.

Ekran Kartlarının Önlenemez Yükselişi…

Şimdi gelelim fiyatların önümüzdeki aylarda düşüp düşmeyeceğinin analizine kişisel fikrim geçtiğimiz aylarda kripto kurunun yani bitcoins bir anda yüksek değer kaybetmesiyle beraber piyasanın rahatlayacağını düşünenlerin aksine benim düşüncem değer kaybeden kripto para madencilerin iştahını daha çok kabartmıştır çünkü bunun anlamı düşen kurun yeni kitleleri tekrar değer kazanacak ümidiyle bitcoins ya da etherium gibi ürünlere yatırım yapmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla kızışan piyasaya daha fazla madenci çekme ihtimalini göz önüne getiriyor ki birde bunun yanısıra bireysel madencilere kendi bünyesinde donanım kiralayan büyük şirketlerin yaptığı GPU alımları muhtemelen şimdilik ekran kartı ve ram üreticilerinin bir süre daha piyasayı izleyip madencilikle uğraşanların üzerinden kâr edip daha sonrası için ön görülen üretim miktarını belli bir seviyede artırıp fiyatları eski seviyesine indirmeseler bile ikisinin ortasında olan bir fiyat bandına oturtacaklar. Bu arada da oyuncu kitleyi memnun etmek için yüksek olan çıkartacakları yeni teknolojiyi tanıtıp yeni bir düzenlemeyle zaten yüksek olan fiyatlarla oynamadan yeni teknolojiyi bir önceki kazanımlarından elde ettikleri kârla muhtemelen oyuncu piyasasına süreceklerdir. Yani durum şunu gösteriyor önümüzdeki yaz sezonuna kadar ekran kartlarında fiyatların düşeceğini ön görmüyorum malum birde sosyal açıdan incelersek bilgisayar donanımlarının fiyatlarının düştüğü daha çok kampanyaya girdiği sezonlar yaz sezonudur. Çünkü insanlar tatil planları yaparlar okulların tatil olmasıyla insanlar kapalı mekanlardan daha çok açık mekanlarda zaman geçirdikleri için bilgisayarla daha az etkileşimleri olur. Birde okul gibi devlet kurumlarının özel sektörde de iş gücünün azaldığı ve insanların tatile çıkmak için birikim yaptığını düşünürsek. Sanırım Ağustos ayından önce fiyatlarda bir değişiklik beklemiyorum ama olmayacağının da bir garantisi yok. En kötü ihtimalle Haziran gibi kıpırdanmaya başlayan fiyatlar muhtemelen Ağustos gibi gelecek yıla nasıl gireceğini bize gösterebilir. Umarım biran önce bu Ekran Kartı krizi biter de her kes gönlünde yatan bilgisayara kavuşur.

Ekran Kartları Fiyatları Düşmez…

-Kendimle.com

Alakalı Makaleler

Alakalı

SEYAHATE ÇIKARKEN

SEYAHATE ÇIKARKEN

Kimileri için seyahat: A noktasından B noktasına gitmek olsa da, aslında gidilen yerlere selam götürmek olmalıdır…

Pin It on Pinterest

Shares
Share This