Bir Sayfa Seçin

DİJİTAL DÜNYANIN YENİ TRENDİ İFŞA SİTELERİ

Nis 20, 2018 | Gündem

İfşa kelime anlamı gizli bir durumu ortaya çıkarma ve kamuya açık hale getirmektir. Son günlerde hayatımıza her anlamda giren, hatta içinden geçen internet, bize bir çok kolaylık sunmasının yanında bir çok negatif durumlada karşılaşmamızı sağladı. Son zamanlarda genç ergen popülasyonunun artmasımıdır. Yoksa yeni bir akım başlatmak isteyen üst akılmıdır? Bilemiyorum ama artık yeni bir trendimiz var; İfşa siteleri,  adından da anlaşılacağı gibi yetişkinlere yönelik içerik paylaşan ama bu içeriklerin ilginç yanı; kişilerin rızası olmadan görsellerinin ya da videolarının paylaşıldığı siteler. Tabi görüntülerinin paylaşıldığı bu kişilerin bir kısmıda reşit yaşta olmayabiliyor. Dolayısıyla pek legal bir duruma benzemiyor. Artık insanların kolay yoldan ve zahmetsizce para kazanmasından ziyade illegal işlerle haksız kazanç gibi bir duruma giriyor. Aslında bu ifşa mevzuları yeni başlamadı. Bunun ilk örnekleri 2006 yılında bir oyuncu ve manken olan bir şahsın cinsel ilişki içerikli görüntülerinin kendi rızası dışında internet ortamına düşmesiyle başladı. O dönemlerden bu döneme gelindiğinde artık toplumun sadece zengin ve elit kısmına hitap etmiyor. İnternetin kolay ulaşılır hale gelmesi teknolojinin ucuzlaması, mobil cihazların yaygınlaşması gibi sebeplerle artık tüm topluma yayılmış durumdadır.

Merak edip insan giriyor bakıyor. Sonuçta hayatın böylede bir gerçeği var. Bazılarımız düşünebiliriz; böyle bir şey bizim başımıza gelmez diye ama internetin olduğu ve bağlı cihazların olduğu her yerde ifşanın da olmaması için hiç bir sebep yok. Çoğu ifşanın oluşmasındaki temel sebep başta güzel başlayan bir ilişkinin, daha sonrasında kişilerin ayrılmasında; taraflardan birinin, bunu kendisine yedirememesi diğerinden intikam alma isteği olabileceği gibi, bazılarında bu tamamen kişisel fetiş zevkleri için olabiliyor. Mesela şahıs izlenmekten hoşlanıyor. Özellikle izlenmesi için bilerek isteyerek görüntülerini paylaşıyor.  

İfşanın yanısıra periskop yayınlarında takipçi yapmak için soyunup yayın açanlar. Bir de bu yayınları kaydedip ifşa sitelerinde bunlar üzerinden kazanç elde etmeye çalışan bir zihniyet var. Evet dediğim gibi bu sadece liberal kesime özel bir şey değildi. Gayet mütedeyyin ve muhafazakar ailelere sahip kişiler de bu tip olayların içinde olabiliyor. Bir bakıyorsunuz ilk resimde gayet muhafazakar kapalı bir kıyafet sayfayı bir çeviriyorsunuz ayvalar, armutlar, kavunlar, karpuzlar bütün meyveler ve bunu izleyen bütün zerzevatlar ortada kendinizi manav Haydar dayı gibi hissediyorsunuz. İşte hayatında böyle tatlı süprizleri olabiliyor sizlere…

Sanal dünyanın bu iki ucu ifşalı değneği ile dokunulan her şeyin daha da kötü bir hal aldığı bir dünyaya hoş geldiniz.

Aklıma latince bir deyim geldi: Penis erectus non habet conscientiam; Türkçesi erekte olmuş penisin vicdanı yoktur. Durumu neredeyse tam anlamıyla açıklıyor. Her hangi bir kazanım elde etmek için tamamen vicdanı red ederek ve görmezden gelerek her şeyi normalleştirme, arz ve talebe göre hareket etme sanki bir mal alıp satıyormuş gibi. 

Kimse Kendini Kandırmasın!

Talep edilen her şeyin arz edilmesi bir zorunlulukmuş gibi.  İnsan yaptığı işlerin nereye varacağını düşünmeden, ifşa ettiği insanların da bir ailesinin olduğu, belki de bu durumun onları hayati bir tehlikeye sokabileceği gerçeğini bile bile, insanların özelini böylesine aşağılayıcı şekilde kamuoyuna sunması aklıma pekte iyi şeyler getirmiyor. Bu tip insanların Umumhane gibi bir yerde doğmuş, bu durumu sonrasında anlamış ve kanıksamış, ya da aileleri ile travmatik geçmişlerinin olması çok yüksektir. Normal insanın yapabileceği şeyler değil çünkü. Tüm bunların psikolojik ve sosyolojik etkileri olacaktır toplum nezdinde. Stres ve yozlaşma gitgide artarak, insanları daha da kırılgan hale getirip,  karanlığa sürükleyecektir. Her şeyden ötesi her insanın dayanma eşiği farklıdır. Kendince, kendine makul sebepler yaratarak kimse kendini kandırmasın! Sonuçta her yapılanın ağır sorumlulukları ve bir bedeli vardır.

internet ifşa

Tüm bunların birde gelecek nesillere etkisi olacaktır.

Birde böyle bi durum var. Artık internet kullanım yaşının iyice gençleştiği bir dönemde, bu tip sitelere erişimin yeni nesil için zor olacağını sanmak saflık olur. Dolayısıyla düzenlemeler  ve kontrollerin çeşitlenmesi açısından bu tip sitelerin kurucularının ve bundan kazanç elde edenlere bazı yaptırımlara  gidilmesi gerekir. Bunun yapılması çok da zor olmasa gerek. Çünkü genelde bu tip siteler için ülke dışında sunucuları kullanmakla bir çok engeli aştıklarını sanan şahısların bunun suç teşkil ettiğini anlamaları gerekmektedir. Okuduğum kadarıyla Türkiye’de 600 Kadar bu tarz ifşa sitesi varmış. İnsanı hayrete düşürüyor. Tabi bir de her şeyin zıddıyla bilinirliği olduğu için bu kadar insan nasıl oluyor da bu tuzağa düşüyor. Bu kadar güvensiz bir ortamda özellikle bayan şahıslar nasıl oluyor da bu kadar partnerlerine ya da çok kısa dönemde tanışmış oldukları insanlara güvenebiliyorlar bu da işin ayrı bir boyutu. Son olarak tüketim toplumunun artık tüketecek bir şey bulamadığında tüketeceği şey kendi kendileri olacaktır.

Alakalı Makaleler

Alakalı

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This