Your SEO optimized title page contents
SANAL DÜNYADAN İKİ UCU İFŞALI DEĞNEK

YENİ TREND İFŞA SİTELERİ

İfşa kelime anlamı gizli bir durumu ortaya çıkarma ve kamuya açık hale getirmektir. Son günlerde hayatımıza her anlamda giren, hatta içinden geçen internet, bize bir çok kolaylık sunmasının yanında bir çok negatif durumlada karşılaşmamızı sağladı. Son zamanlarda genç ergen popülasyonunun artmasımıdır. Yoksa yeni bir akım başlatmak isteyen üst akılmıdır? Bilemiyorum ama artık yeni bir trendimiz var; İfşa siteleri,  adından da anlaşılacağı gibi yetişkinlere yönelik içerik paylaşan ama bu içeriklerin ilginç yanı; kişilerin rızası olmadan görsellerinin ya da videolarının paylaşıldığı siteler. Tabi görüntülerinin paylaşıldığı bu kişilerin bir kısmıda reşit yaşta olmayabiliyor. Dolayısıyla pek legal bir duruma benzemiyor. Artık insanların kolay yoldan ve zahmetsizce para kazanmasından ziyade illegal işlerle haksız kazanç gibi bir duruma giriyor. Aslında bu ifşa mevzuları yeni başlamadı. Bunun ilk örnekleri 2006 yılında bir oyuncu ve manken olan şahsın cinsel ilişki içerikli görüntülerinin internet ortamına düşmesiyle başladı. O dönemlerden bu döneme gelindiğinde artık toplumun sadece zengin ve elit kısmına hitap etmiyor artık tüm toplum temeline yayılmış durumdadır.

 

İFŞA TOPLUMUN TÜM KESİMİNE YAYILMIŞ DURUMDA

HATTA MUHAFAZAKAR MÜTEDEYYİnLERE BİLE

Merak edip insan giriyor bakıyor. Sonuçta hayatın böylede bir gerçeği var. Bazılarımız düşünebiliriz; böyle bir şey bizim başımıza gelmez diye ama internetin olduğu ve bağlı cihazların olduğu her yerde ifşanın da olmaması için hiç bir sebep yok. Çoğu ifşanın oluşmasındaki temel sebep başta güzel başlayan bir ilişkinin, daha sonrasında kişilerin ayrılmasında; taraflardan birinin, diğerinden intikam alma isteği olabileceği gibi, bazılarında bu tamamen kişisel fetiş zevkleri için olabiliyor. Mesela şahıs izlenmekten hoşlanıyor.  İfşanın yanısıra periskop yayınlarında takipçi yapmak için soyunup yayın açanlar. Bir de bu yayınları kaydedip ifşa sitelerinde bunlar üzerinden kazanç elde etmeye çalışan bir zihniyet var. Evet dediğim gibi bu sadece liberal kesime özel bir şey değildi. Gayet mütedeyyin ve muhafazakar ailelere sahip kişileride görebiliyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ilk resimde gayet muhafazakar kapalı bir kıyafet sayfayı bir çeviriyorsunuz ayvalar, armutlar, kavunlar, karpuzlar bütün meyvalar ve bunu izleyen bütün zerzavatlar ortada kendinizi manav Haydar dayı gibi hissediyorsunuz.

 

PSİKOLOJİK VE SOSYOLOJİK BOYUTU VAR

STRES VE YOZLAŞMA SONU YOK…

Aklıma latince bir deyim geldi: Penis erectus non habet conscientiam; Türkçesi erekte olmuş penisin vicdanı yoktur. Durumu neredeyse tam anlamıyla açıklıyor. Her hangi bir kazanım elde etmek için tamamen vicdanı red ederek ve görmezden gelerek her şeyi normalleştirme, arz ve talebe göre hareket etme sanki bir mal alıp satıyormuş gibi. Talep edilen her şeyin arz edilmesi bir zorunlulukmuş gibi.  İnsan yaptığı işlerin nereye varacağını düşünmeden ifşa ettiği insanların da bir ailesinin olduğu, belkide hayati bir tehlike arz edecek olsa bile böylesine aşağılayıcı eylemlere bulaşması aklıma tek bir durumun olduğunu düşündürüyor. Genelevde gibi bir yerde doğmuş bu durumu sonrasında anlamış ama kanıksamış ya da aileleri ile travmatik bir geçmişlerinin olması çok yüksektir. Normal insanın yapabileceği şeyler değil çünkü.

BU DURUMUN YENİ KUŞAĞA ETKİSİ OLACAK

İFŞA, GELECEK NESİL İÇİN NORMALLEŞEBİLİR.

Birde böyle bi durum var. Artık internet kullanım yaşının iyice gençleştiği bir dönemde, bu tip sitelere erişimin yeni nesil için zor olacağını sanmak saflık olur. Dolayısıyla düzenlemeler  ve kontrollerin çeşitlenmesi açısından bu tip sitelerin kurucularının ve bundan kazanç elde edenlere bazı yaptırımlara  gidilmesi gerekir. Bunun yapılması çok da zor olmasa gerek. Çünkü genelde bu tip siteler için ülke dışında sunucuları kullanmakla bir çok engeli aştıklarını sanan şahısların bunun suç teşkil ettiğini anlamaları gerekmektedir. Okuduğum kadarıyla Türkiye’de 600 Kadar bu tarz ifşa sitesi varmış. İnsanı hayrete düşürüyor. Tabi bir de her şeyin zıddıyla bilinirliği olduğu için bu kadar insan nasıl oluyorda bu tuzağa düşüyor. Bu kadar güvensiz bir ortamda özellikle bayan şahıslar nasıl oluyorda bu kadar partnerlerine ya da çok kısa dönemde tanışmış oldukları insanlara güvenebiliyorlar bu da işin ayrı bir boyutu. Son olarak tüketim toplumunun artık tüketecek bir şey bulamadığında tüketeceği şey kendi kendileri olacaktır.

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This