Bir Sayfa Seçin

Couchsurfing

İnternet üzerinde faaliyet gösteren uluslararası bir misafirperverlik servisidir. Casey Fenton, Daniel Hoffer, Leonardo Bassani da Silveira ve Sebastien Le Tuan tarafından 2004 yılında San Francisco’da kurulmuştur. 2011’de Better World Through Travel şirketine satılmıştır. Satılmadan önce tamamen bedava ve bir organizasyon havasında olan program satıldıktan sonra bazı değişiklikler geçirmiştir. Mesela daha öncesinde mesaj sınırlaması olmayan uygulama artık bedava kullanıcılar için tamamen sınırsız olmaktan çıkarılıp sınırsız mesaj atmak ya da onaylanma süreçlerinin değişikliğe gittiği bir uygulama haline gelmiştir. Ama bu haliyle bile bir çok insanın couchsurfing yani Türkçe anlamıyla kanepe sörfü yapmasını sağlayan uygulama dünyadaki en büyük sosyal seyahat ağı haline gelmiştir.

CoUChsurfing hikayesi

Couchsurfing, bilgisayar programcısı Casey Fenton tarafından 1999 yılında, 25 yaşındayken tasarlandı. Bu fikir, Fenton’da Boston’dan İzlanda’ya ucuz bir uçuş bulduktan sonra konaklamak için bir yer ortaya çıktı. Fenton, İzlanda Üniversitesi’nin bir veritabanına sızıp  rast gele 1500 öğrenciye evlerinde kalıp kalamayacağı hakkında  e-posta göndermiştir. 50 ila 100 arasında geri dönüş aldı ve aralarında bir İzlanda ritmi ve blues şarkıcının evinde kalmayı tercih etti.  Boston’a dönüş uçuşunda, web sitesini oluşturma fikri ortaya çıktı. Couchsurfing.com alan adını 12 Haziran 1999’da kaydetmiştir.

Couchsurfing ücretlimi?

Couchsurfing’e üye olmak için bir ücret ödemenize gerek yok ama bazı hizmetlerden daha fazla yararlanmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Bu hizmetlerden biri sınırsızca mesaj atabilmek bunun gerekli olduğu durum çok kısıtlı bir mesaj hakkıyla gideceğiniz ülkelerde ya da şehirlerde her zaman kolaylıkla host bulma şansınızın olmayabilir dolayısıyla daha fazla insana ulaşmak için elbetteki daha fazla mesaj atmak zorunda kalabilirsiniz.

Birde ücretli kullanıcı olduğunuzda sistem tarafından onaylanmış güvenilir kişi olarak lanse ediliyorsunuz. Bu da sizin host ya da guest bulmanızda daha fazla şansınız olduğu anlamına geliyor. Tabi sadece bununlada bitmiyor çünkü sosyal ağda güvenilir kişi haline gelmeniz için diğer insanlardan olumlu yorumlar almak zorundasınız.

Bunların haricinde uygulama 7/24 destek vereceklerini ücretli onaylı kullanıcıların host bulmakta 2 kat daha  şanslı olduklarını belirtiyor.

NASIL KULLANIRSINIZ?

Couchsurfing’e üye olup tüm bilgilerinizi giriniz ne kadar fazla detaylı bilgi girerseniz o derece ciddiye alınırsınız çünkü misafir olmak istediğiniz kişiler öncelikle profilinizi okurlar daha sonra sizin için yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlara bakarlar. Dolayısıyla sizin de bu uygulamaya girerken yapmanız gereken tüm bilgilerinizi detaylı girerek diğer kullanıcılar için  kendiniz hakkında fikirlerinin oluşmasını sağlamak.

Eğer kalacak yer arıyorsanız Explore sekmesinden Find Hosts kısmına girerek karşısına gideceğiniz ülke ve şehiri belirterek arama yapabilirsiniz. Arama kriterlerinizi tamamen isteğinize ve  ihtiyaçlarınıza göre daraltma şansınız var. Mesela eğer bayansanız,  bayan birinde misafir kalmak isteyebilirsiniz. Ya da yaşça kendi yaşınıza uygun birinde konaklamak gibi bir çok kriteri bu seçenekten ayarlayabiliyoruz.

Konaklamak için yer bulmanın haricinde yerel halktan kullanıcılarla buluşup gidilecek olan ülkede daha rahat bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenler içinde bir seçeneği var. Hosting kısmında Arama yaptıktan sonra More Filters kısmından Wants to Meet Up seçeneğini seçerek o tarihler arasında buluşmaya musait kullanıcılarla iletişim kurulabilir.

Birde sizin gibi başka ülkelerden o ülkeye sizin tarih aralıklarınızda seyahat eden ya da edecek  insanlarla iletişim kurup görüşmek için bir kısmı olan Find Traveler sekmesi var.

Son olarak söylemekte fayda gördüğüm bir durum var Couch Surfing kesinlikle bir çöpçatan ya da flört sitesi değil tamamıyla seyahat edenlerin birbirine yardımcı olduğu bir uygulamadır. Dolayısıyla bayan arkadaş bulmak için bu uygulamayı kullanmamanızı öneriyorum.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This