Your SEO optimized title page contents
CAPHARNAUM

Mart 6, 2019

CAPHARNAÜM FRANSIZCA KAOS ANLAMINA GELİR.

YÖNETMEN AYNI ZAMANDA HİKAYENİN YAZARIDIR.

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık ve ya kaos anlamına geliyor. Filmin konusu: 12 yaşındaki bir Suriye’li çocuğun “beni neden doğurdunuz?” diye, ailesini mahkemeye vermesiyle başlar. Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin kaotik bir Lübnan’da yaşadıkları dramdır. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir mültecinin sahte kimlik arayışının yanısıra, çocuğunu hayatta tutmaya çalışması buna paralel insan kaçakçılığı yapan çetelerin insanlardan nasıl faydalandıkları ve mültecilerin hayatlarına nasıl nüfus ettiği gibi ortadoğu için gayet sıradan ama batı için gayet enteresan gelebilecek hikayeler sarmalıdır. Yönetmenliğini Lübnan asıllı Nadine Labaki yapıyor aynı zamanda hikayenin yazarı da kendisidir.

OYUNCULAR GERÇEK HAYATTAKİ KOPYALARINI CANLANDIRMIŞLARDIR.

ANLATILANLAR BİRE BİR GERÇEK HAYATTA YAŞANILANLARDAN ESİNLENİLMİŞTİR.

Filmde tüm oyuncular gerçek hayattaki birebir kopyalarını canlandırmışlardır. Yönetmen filmde Zain adlı çocuğun annesini canlandıran Kawsar Al Haddad’ın karakterini daha önce tanıştığı ve çok zorluk çeken bir mülteci kadından etkilenerek ilham almıştır. Bu kadının gerçek hayatta 16 çocuğu olmuş 6’sını kaybetmiş kalan 10 çocuğu bakım yetersizliğinden yetimhaneye bırakmak zorunda kalmıştır. Filmde anlatıldığı gibi çocuklarını uzun bir süre şeker ve buz küpleriyle beslemek zorunda kalmıştır. 

BAŞROLDE OYNAYAN  ZAIN AL RAFEEA GERÇEKTEN SURİYELİ BİR MÜLTECİDİR.

FİLM CANNES FİLM FESTİVALİNDE 15 DAKİKA BOYUNCA AYAKTA ALKIŞLANDI.

Filmde başrolde oynayan Zain adlı Zain Al Rafeea gerçektende Lübnan’da yaşayan Suriyeli bir sığınmacıdır. Filmin gerçekçi oması açısından iyi bir seçim olmuştur.  Film Cannes film festivalinin galasının ardından 15 dakika boyunca ayakta coşkuyla alkışlandı. Batı böyle otantik fakir edebiyatına bayılıyor. Hele birde müslüman bir ortadoğu ülkesinin sefaletinden nasıl bir zevk alıyorlarsa.

Film gerçekçi olsun diye bariz uğraşılmış belli. Fakat şu bir gerçek ki yapılan ajitasyonlar ve dram sanki şu son dönemlerde yaşanan Suriye akınını bir nebze hafifletmeye çalışmış gibi. Tabi ki savaştan kaçan bir milletin politik bir çok sıkıntısı olacağı aşikardır. Ayrıca sürekli yalancılığın ve düzenbazlığında hüküm sürdüğü ortadoğuda kendi insanlarının yine kendi soydaşlarının gözünün yaşına bakmadan kazıkladığı da bir gerçektir. Ülkemizdeki yaşanan problemlerin de bu mülteciler sayesinde fazlalaştığı için eskisi kadar empati yapamasam da film olarak fena değil. Dram filmlerinden hoşlanıyor ve ortadoğu varoşlarını merak ediyorsanız izleyebilirsiniz. Film aile ile seyredilebilir düzeydedir. İyi seyirler…

 

İnsan, düşlediği zaman, bir  dahidir.

Akira Kurosawa

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Neden ailene dava açıyorsun?

Beni dünyaya getirdikleri için.

Nadine Labaki – Capharnaüm

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This