Bir Sayfa Seçin
BOHEMIAN RHAPSODY

Ocak 18, 2019

Konusu: 1970 de kurulmuş İngiliz Rock grubu Queen ve aynı zamanda onun asi solisti Freddie Mercury’nin hayatını anlatıyor. Hayatının değil daha çok filmde müzik biyografisini öne çıkarmış hafifte olsa ailesinden ve birazda geçmişinden bahsediyor. Seçilen parçalar ve ambiyans etkileyiciydi. 70 lerin ve 80 lerin en iyi gruplarından biriydi. Hayatını da eşcinselliğine bağlı aids hastalığına  yenik düşerek trajik bir şekilde kaybetti. Konusu bir yana biraz da filmden bahsedecek olursam. İlk anda Freddie Mercury’nin gençliğini canlandıran aktörün abartılı ön dişlerini görünce. Gülmemek için zor tuttum kendimi nedir dedim kardeşim Freddie Mercury yerine biraz daha zorlasalar Bugs Bunny filmi olabilirmiş. Tamam adamın ön dişleri ile madencilik yapılırda bu kadar da benzetmek adına özellikle ön dişler faciasına girilmeyebilirmiş. 

İngiliz koreograf ve hareket koçu Polly Bennett, Rami Malek ile çok uzun süre ve titizlikle çalıştı. Freddie’nin tavırlarının her nüansını mükemmel bir şekilde canlandırması çok önemliydi. Freddie Mercury’nin  her bakışını, her vücut dönüşünü, sahnedeki hareketleri ve mikrofonu tutuşuna kadar her hareketinin doğru olması gerekiyordu. Aktör filmde Freddie Mercury’nin hareketlerini ve tarzını en iyi derecede yansıtıyor.

BU HARİKA JENERİKTE QUEEN’DEN GELSİN 

FİLMİN AÇILIŞ DÜZENLEMESİ ROCK MÜZİĞİ

Filmin jenerik başlığındaki 20th Century Fox’un logosuyla gelen rock düzenlemesini; Queen grubunun gitaristi Brian May ve davulcu Roger Taylor tarafından yapmıştır.

BU HARİKA JENERİKTE QUEEN’DEN GELSİN 

FİLMİN AÇILIŞ DÜZENLEMESİ ROCK MÜZİĞİ

Freddie Mercury rolüyle, Rami Malek , Freddie Mercury’nin ön dişlerini taklit edebilmesi için özel protez dişler yapıldı. Film çekildikten sonra aktör Rami, Malek çekimlerde kullandığı bu protez dişleri altın yaptırarak hatıra olarak kendine aldı. Bir programda bunları göstermiştir.

FREDDIE MERCURY’NİN HAYATININ AŞKI MARY AUSTIN

MY LIFE OF MY LIFE PARÇASINI ADADIĞI KADIN…

Mary Austin ve Freddie Mercury ayrılsalarda nişanlı kalmaya devam ettiler. Öyle ki, Freddie Mercury mülkünün çoğunu ve Londra konağı Garden Lodge’u miras olarak O na bıraktı ve “My Life Of My Life”, şarkısını Mary Austin’e ithaf etti.

SASHA BARON COHEN FREDDIE OLABİLİRDİ.

FİLMİN İLK YÖNETMENİ STEPHEN FEARS ONU ÖNERMİŞTİ.

Yönetmen Stephen Frears’ın Freddie Mercury’i canlandırmasını düşündüğü ilk seçimi aslında Sacha Baron Cohen’di Yönetmen Frears, Queen’in müzik ve film haklarını elinde bulunduran Brian May ve Roger Taylor ile fikir ayrılıkları nedeniyle projeden ayrıldı. Sasha Baron Cohen’le yapılan anlaşma Mayıs’ta sona erdi. Queen grubunun diğer üyeleri projenin Queen grubuna değil, yalnızca Freddie Mercury’nin bir biyografisi olmasına itiraz etti. Diğer üyelere, Freddie Mercury’nin ölümünden sonra odaklanıldığı hissi veriyordu. Yazarlar Stephen J. Rivele ve Christopher Wilkinson’ın senaryonun orijinal taslağı beğenmediler. Sasha Baron Cohen önceki oynadığı filmlerde daha çok bir komedi oyuncusu olduğundan, Freddie Mercury’yi canlandırmasında negatif bir etki yaratacağını düşünerek ondan vazgeçtiler. Yerine gelene yönetmen Bryan Singer oyuncu olarak Rami Maleek’i seçti.

QUEEN – BOHEMIAN RHAPSODY

SIKI BİR QUEEN HAYRANIYSANIZ 

Kronolojik sıralama kusurları olsada, dünyanın neredeyse en iyi gruplarından biri olan Queen ve onun sıra dışı solisti Freddie Mercury’nin hayatından çok ufak bir kesitini anlatan biyografimsi film. Eski bir Queen dinleyicisi olmam açısından beni tatmin etmesede hiç olmamasındansa olması iyidir, diyebileceğim bir film olmuştur. Kesinlikle izlenir. Hayranlarının ya da rastlantı eseri bir yerlerde dinleyip beğenen, yeni jenerasyon Queen hayranlarının izleyip, Queen’i yani Freddi’yi bir de görsel boyutta tanımak isteyenler için güzel bir şey olacaktır. Kimi zaman şarkılarıyla geçmişe gidip kimi zamansa Freddienin geçmişine gidip nasıl bir hayatı olduğunu dramatik açıdan görmek insanlarda değişik ve tuhaf duygular etkisine sokuyor. Son söz olarak kesinlikle izlenir.

İlginizi Çekebilir.

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This