Your SEO optimized title page contents
BLACK MIRROR: BANDERSNATCH

Ocak 13, 2019

GİZLİLİK İÇİN, ANONİM KİMLİK GEREKLİMİDİR?

İZLEMEK SUÇLUYU SUÇTAN VAZGEÇİRE BİLİR Mİ?

Filmin konusu 1984 yılında yeni yeni bilgisayar oyunları toplum hayatına giriyorken Stefan, da kendi oyun projesi olan ‘Bandersnatch’ kitabına dayanan bir bilgisayar oyunu geliştiriyor ve bu kitabın özelliği birden fazla alternatif sona sahip olması. Yani her yapılan hamleye göre oyunun senaryosunda değişiklikler meydana geliyor. Bir yazılım şirketi olan Tuckersoft’a götürüp haklarını satmak gibi bir şansı varken üzerinde kendisi çalışıp bitirmek istiyor. Ancak, oyun üzerinde ne kadar çok çalışırsa, hayatı o kadar fazla içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Film Netflix tarafından interaktif olarak piyasaya çıkarıldı. Yani filmi izlediğiniz sırada Stefan’ın karar verdiği sahnelerde seçim izleyiciye bırakılıyor ve izleyicinin seçtiği yolda senaryo ve filmin finali şekilleniyor.

BLACK MİRROR’ IN YÖNETMENLİĞİNİ DAVID SLADE YAPTI.

ONU ÜNLÜ YAPAN FİLMİ HARD CANDY OLMUŞTU.

Yönetmenlik koltuğunda David Slade bulunuyor. İngiliz yönetmen 2010 yılında The Twilight Saga: Eclipse filminede yönetmenlik yapmış olsada, aslında en çok bilinen filmi 2005 yılında yapmış olduğu Hard Candy olmuştur. Bandersnatch kelimesi, Lewis Carroll tarafından bulunmuş ve 1872 tarihli “Through Looking Glass” adlı romanından alıntılanmıştır.

ZX SPECTRUM

ZX SPECTRUM.

Stefan’ın kulaklığındaki Bandersnatch’in sonunda duyduğunuz ‘faks’ sesleri bir QR koduna çevrilir. Bu, sizi filmde gösterilen oyunlardan birini bulacağınız bir web sitesine yönlendirir. Aslında, bu sesler bir ZX Spectrum programının gerçek yükleme tonlarıdır. Bir taşıyıcı tonun ardından bir veri tonunun sırası iki kez tekrarlanır; İlk ton temel programı yükler, ikinci ton ise QR kodunu görüntülemek için makine kodunu yükleyen programdır.

JEROME F. DAVIES GERÇEKTENDE OYUN TASARIMCISI

ZX SPECTRUM.

Jerome F. Davies’i canlandıran oyuncu, 1980’lerde ZX Spectrum için dikkat çekici özelliklere sahip birçok başarılı oyunu yaratan ünlü bir 8-bit video oyun tasarımcısı ve programcısı olan Jeff Minter’dir.

COLİN’IN PACKMAN METAFORU

ZX SPECTRUM.

Filmde Colin’in , Pac Man oyununun isminin kökeni ile ilgili ilginç bir teoriye sahip, oyunun ilk adı Puck Man. Puck kelimesi Japoncada  atıştıran anlamına gelmekte. Fakat bu isim yapımcıların hoşuna gitmedi. Çünkü “Puck Man” insanlar tarafından kolayca “Fuck Man” a çevirebilir ve bunun üzerinden şirkete karşı karalama politikasına dönüşebilirdi. Böyelikle oyunun ismi Pac Man olarak açıklandı. 1980 yapımı bu oyunun yaratıcısı ünlü Japon oyun tasarımcısı Toru Iwatani‘dir.

BANDERSNATCH IMAGINE SOFTWARE’IN ÜRETİMİ

ZX SPECTRUM.

Bandersnatch, 1980’lerde Imagine Software tarafından geliştirilen gerçek hayattaki bir video oyun projesiydi. Başlatmayı önerdikleri iki “büyük oyundan biriydi – Bandersnatch, Sinclair ZX Spectrum bilgisayarı için piyasaya sürürülürken, Psyclapse ise Commodore 64’te için piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyordu. Şimdiye kadar oyun platforları içinde en yenilikçi ve interaktif yapılan oyundur. Interaktif ve temasıyla bu film, Imagine yazılım firmasının 1984’te yaratmaya çalıştığı şeyin ‘gerçek dünya’ versiyonu olarak görülebilir.

Son zamanlarda Anon tarzı filmler çok fazla çıkmaya başladı. Sanıyorum yakın gelecekte bu tip teknolojilerin görülmeye başlayacağı bir dünyaya doğru adım atmaktayız. Anon aslında bilim kurgu film olmaktan öte biraz japon manga ve anime tarzı olduğunu hissettirdi bana. Bir zamanlar Death Note gibi unutulmaz animelerin konusuna yakın bir konu gibi. Tabi ki kimi zaman bu konular birebir örtüşmeyebilir. Kimisinde teknolojiden kimisinde ise metafizik alandan beslenebilir. Ama sonuç aslında biraz bilim kurgu ve biraz dramdır. Tabi bu arada insanların acıdan beslenebilmesi için bir kaç cinayetinde olması gerekmektedir. Şahsi fikrim kesinlikle izlenebilir bir filmdir. En azından “Shape Of Water” gibi gereksizce bir sürü Oscar almış vasat bir bilimkurgu’dan daha fazla izlenebilirliği olduğu kesindir. İyi Seyirler.

 

Nereden geldiğini bilmek güzel.

David Slade

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Zamanın sınırı olabilir, ama hayal etmenin sınırı yoktur.

Andrew Niccol – Anon

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This