Bir Sayfa Seçin
BLACK MIRROR: BANDERSNATCH

Ocak 13, 2019

GİZLİLİK İÇİN, ANONİM KİMLİK GEREKLİMİDİR?

İZLEMEK SUÇLUYU SUÇTAN VAZGEÇİRE BİLİR Mİ?

Filmin konusu 1984 yılında yeni yeni bilgisayar oyunları toplum hayatına giriyorken Stefan, da kendi oyun projesi olan ‘Bandersnatch’ kitabına dayanan bir bilgisayar oyunu geliştiriyor ve bu kitabın özelliği birden fazla alternatif sona sahip olması. Yani her yapılan hamleye göre oyunun senaryosunda değişiklikler meydana geliyor. Bir yazılım şirketi olan Tuckersoft’a götürüp haklarını satmak gibi bir şansı varken üzerinde kendisi çalışıp bitirmek istiyor. Ancak, oyun üzerinde ne kadar çok çalışırsa, hayatı o kadar fazla içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Film Netflix tarafından interaktif olarak piyasaya çıkarıldı. Yani filmi izlediğiniz sırada Stefan’ın karar verdiği sahnelerde seçim izleyiciye bırakılıyor ve izleyicinin seçtiği yolda senaryo ve filmin finali şekilleniyor.

BLACK MİRROR’ IN YÖNETMENLİĞİNİ DAVID SLADE YAPTI.

ONU ÜNLÜ YAPAN FİLMİ HARD CANDY OLMUŞTU.

Yönetmenlik koltuğunda David Slade bulunuyor. İngiliz yönetmen 2010 yılında The Twilight Saga: Eclipse filminede yönetmenlik yapmış olsada, aslında en çok bilinen filmi 2005 yılında yapmış olduğu Hard Candy olmuştur. Bandersnatch kelimesi, Lewis Carroll tarafından bulunmuş ve 1872 tarihli “Through Looking Glass” adlı romanından alıntılanmıştır.

ZX SPECTRUM

ZX SPECTRUM.

Stefan’ın kulaklığındaki Bandersnatch’in sonunda duyduğunuz ‘faks’ sesleri bir QR koduna çevrilir. Bu, sizi filmde gösterilen oyunlardan birini bulacağınız bir web sitesine yönlendirir. Aslında, bu sesler bir ZX Spectrum programının gerçek yükleme tonlarıdır. Bir taşıyıcı tonun ardından bir veri tonunun sırası iki kez tekrarlanır; İlk ton temel programı yükler, ikinci ton ise QR kodunu görüntülemek için makine kodunu yükleyen programdır.

JEROME F. DAVIES GERÇEKTENDE OYUN TASARIMCISI

ZX SPECTRUM.

Jerome F. Davies’i canlandıran oyuncu, 1980’lerde ZX Spectrum için dikkat çekici özelliklere sahip birçok başarılı oyunu yaratan ünlü bir 8-bit video oyun tasarımcısı ve programcısı olan Jeff Minter’dir.

COLİN’IN PACKMAN METAFORU

ZX SPECTRUM.

Filmde Colin’in , Pac Man oyununun isminin kökeni ile ilgili ilginç bir teoriye sahip, oyunun ilk adı Puck Man. Puck kelimesi Japoncada  atıştıran anlamına gelmekte. Fakat bu isim yapımcıların hoşuna gitmedi. Çünkü “Puck Man” insanlar tarafından kolayca “Fuck Man” a çevirebilir ve bunun üzerinden şirkete karşı karalama politikasına dönüşebilirdi. Böyelikle oyunun ismi Pac Man olarak açıklandı. 1980 yapımı bu oyunun yaratıcısı ünlü Japon oyun tasarımcısı Toru Iwatani‘dir.

BANDERSNATCH IMAGINE SOFTWARE’IN ÜRETİMİ

ZX SPECTRUM.

Bandersnatch, 1980’lerde Imagine Software tarafından geliştirilen gerçek hayattaki bir video oyun projesiydi. Başlatmayı önerdikleri iki “büyük oyundan biriydi – Bandersnatch, Sinclair ZX Spectrum bilgisayarı için piyasaya sürürülürken, Psyclapse ise Commodore 64’te için piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyordu. Şimdiye kadar oyun platforları içinde en yenilikçi ve interaktif yapılan oyundur. Interaktif ve temasıyla bu film, Imagine yazılım firmasının 1984’te yaratmaya çalıştığı şeyin ‘gerçek dünya’ versiyonu olarak görülebilir.

Son zamanlarda Anon tarzı filmler çok fazla çıkmaya başladı. Sanıyorum yakın gelecekte bu tip teknolojilerin görülmeye başlayacağı bir dünyaya doğru adım atmaktayız. Anon aslında bilim kurgu film olmaktan öte biraz japon manga ve anime tarzı olduğunu hissettirdi bana. Bir zamanlar Death Note gibi unutulmaz animelerin konusuna yakın bir konu gibi. Tabi ki kimi zaman bu konular birebir örtüşmeyebilir. Kimisinde teknolojiden kimisinde ise metafizik alandan beslenebilir. Ama sonuç aslında biraz bilim kurgu ve biraz dramdır. Tabi bu arada insanların acıdan beslenebilmesi için bir kaç cinayetinde olması gerekmektedir. Şahsi fikrim kesinlikle izlenebilir bir filmdir. En azından “Shape Of Water” gibi gereksizce bir sürü Oscar almış vasat bir bilimkurgu’dan daha fazla izlenebilirliği olduğu kesindir. İyi Seyirler.

 

Nereden geldiğini bilmek güzel.

David Slade

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin yer aldığı bir listedir. Filmler, kişilere göre farklılıklar gösterebilir.

IL DECAMERON

IL DECAMERON

Il Decameron, Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde

CAPHARNAUM

CAPHARNAUM

Capharnaüm kelime olarak Fransızca’da karışıklık anlamına gelen filmin konusu: Kimlikleri ve her hangi bir vatandaşlığı bulunmayan Suriyeli mülteci bir ailenin Lübnan’da yaşadıkları dram. Bu hikayeye bağlı bir kaç hikayede paralelinde anlatılıyor. Hizmetçilik yapan afrika kökenli bir

Zamanın sınırı olabilir, ama hayal etmenin sınırı yoktur.

Andrew Niccol – Anon

Pin It on Pinterest

Shares
Share This