Bir Sayfa Seçin

Balkanların küçük ama güzel bir ülkesi Sırbistan

Süresi: 4 Gün, 3 Gece
Sırbistan Belgrat
Bütçem: 300 USD
Mesafe: uzak

Sırbistan Belgrad gezimle alakalı bilgileri sizlerle paylaşmadan önce, gezi öncesi hakkında bilgiler vereceğim. 28.06.2014 gidiş 01.07.2014 dönüş tarihli Air Serbia havayollarının JU522 sefer sayılı uçağı ile Sabiha Gökçen havalimanından Belgrad Nikola Tesla havalimanına toplam 230 TL’ye biletimi almıştım ve Booking.com‘ dan konaklayacağım yerin rezervasyonunu yaptırdım. Ramazan ayının ilk günü Sabiha Gökçen Havalimanından check-in den sonra yurt dışı çıkış pulumla birlikte pasaport kontrolden geçtim. Uçakta yerimi aldım. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren yolculuğun sonunda Belgrad Nikola Tesla havalimanına iniş yaptım. Burada pasaportunuza mühür vurmadan önce polisler pasaportunuzu rutin olarak kontrol ediyor. Benim pasaportumu kontrol ettikten sonra nerede kalacağımı ve dönüş biletimi göstermemi istediler ve haliyle hazır olan evraklarımı buradaki polislere gösterdikten sonra pasaportuma giriş mührümü vurdurmak için kontrol noktasına gittim mührümü vurdurduktan sonra artık Belgrad’a girişimi tamamiyle yapmış oldum. Havalimanından çıkış noktasına doğru ilerlediğimde Taksicilerin yoğun ilgisiyle karşılaşarak onlara teşekkür ettim ve burada bulunan otobüslerle şehir merkezine doğru yola çıktım. Otobüsler sizden ücreti döviz olarak alabiliyor yaklaşık 40 dakika sonra şehir merkezine vardım. Merkezden konaklayacağım yer 10 dakika yürüyüş mesafesindeydi. 

Novi Beograd -Yeni Belgrad

Novi Belgrad yani Yeni Belgrad kaldığım yer şehrin merkezinde ve Belgrad’ın turistik noktalarına yürüme mesafesinde olan, Go2Hostel’de 3 gece 4 gün boyunca toplamda 20€ ödedim.  Keyifli ve güzel vakitler geçirdim. Eğer tek başınıza bir seyahat yapmak isterseniz kesinlikle gittiğiniz yerlerde hostellerde kalmalısınız çünkü hem ekonomik, hem de eğlenceli ayrıca en önemlisi gelenlerin hemen hemen hepsi sizin gibi yalnız gelmiş gezginler olacağı için tecrübelerinizi paylaşma fırsatınız olabiliyor.

Kale Megdan -Meydan Kalesi

Belgrad Kalesi, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan bir kaledir. Kale, Stari Grad belediyesinde Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerde yer almakta olup eski kale ile Kale megdan Parkından oluşmaktadır. Kale Megdan aslında Türkçe’ye pek uzak kelimeler değildir. Bildiğiniz Kale ve Meydan kelimelerinden gelmektedir. Kalemegdan parkı şehrin en büyük parkı olup içerisinde bir askeri müze bulunmaktadır. Burada hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz dükkanlarda bulunur. Belgrad’ın genelinde olduğu gibi burada da sürekli santranç oynayan insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Saborna Crkva -Aziz Mihail Katedrali

Kalemegdan’dan ayrılıp Sava Nehrine doğru ilerlediğinizde yürüme mesafesinde bir katedral göreceksiniz. Aziz Mihail Katedrali Belgrad’ın merkezindeki bir Sırp Ortodoks Kilisesi’dir. Sırbistan’daki en önemli ibadet yerlerinden birisidir. Bir çok ibadethanede belirli bazı kurallar olduğu için bu tip ibadethanelere şort gibi bedeninizin belli bir kısmının açık olduğu kıyafetlerle girmek yasak. Girişte size verilen önlük tarzı bir kıyafetle içeri girebiliyorsunuz.

Prenses Ljubica’nın Konağı

1829 ile 1831 yılları arasında önde gelen Sırp mimarlığının önde gelen isimlerinden Hadži-Nikola Živković tarafından inşa edilen konak Sırp Kralı Miloš Obrenović tarafından karısı Ljubica ve kendisinden sonra hüküm sürecek Milan ve Mihailo için inşa ettirilmiştir. 1831 yılında buraya taşınan aile sonraki on yıl boyunca burada yaşamıştır. Kentte 19. yüzyıldan kalan en iyi korunmuş konut olan yapı mimari olarak kente daha sonra hakim olacak klasisizm etkileri barındıran bir Osmanlı tarzıyla inşa edilmiştir.

NATO Bombardımanı Sonrası Kalıntılar…

Yugoslavya’nın dağılmasında hiç şüphesiz aklımıza ilk gelenlerden bir taneside Kosova Savaşıdır. Kosova’nın bağımsızlık istemesi sonucunda yapılan bu savaşta NATO güçlerinin Yugoslavya’yı bombalaması bu bombardıman sonucunda büyük zarar gören bir bina var. Neden yıkılmadığı veya onarmadıkları meçhul. Bu bina o dönemin Yugoslavya Savunma Bakanlığı Binası. Hatta yakınında bulunan bir otel binasıda büyük bir zarar görmüş durumdadır. Bu binalar hala aynı şekilde belkide geçmişi hatırlamak içindir.

Cumhuriyet Meydanı ve III. Mihailo Heykeli

Belgrad’ ta buluşma noktaları genelde Kale meydan, Knez Mihailova caddesi ve Cumhuriyet Meydanı gibi noktalarda oluyor. Zaten bu 3 lokasyon birbirine çok yakın. Ama en fazla buluşma noktası tabiki Cumhuriyet Meydanındaki Sırp Kral III. Mihailo ya ait olan heykelin bulunduğu noktada oluyor. At heykelinde buluşma sözü verenler biraz bana istanbul’da Anadolu yakasında ki Kadıköy’de bulunan boğa heykelinde buluşan insanları hatırlattı.

Knez Mihailova Caddesi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın ana yaya bölgesi ve alışveriş alanıdır. Cadde adını Sırbistan Prensi III. Mihailo’dan alır ve 1870’lerin sonlarında inşa edilen birçok büyük ve etkileyici binayı barındırır. Knez Mihailova caddesi biraz bizim İstiklal Caddesini andırsada yoğunluk bakımından yerini tutmaz. Fakat insanların en çok uğradığı yer kuşkusuz Knez Mihailova caddesidir. Cadde sokak çalgıcıları, dans edenler, yemek yiyenler, alkol alanlar, alışveriş yapan insanlarla dolu, en yoğun olan caddesidir.

Skadarlija Bohem Sokağı

Skadarlija Bohem Sokağı;  Canlı müzik yapan Cafe ve Barlarıyla ve adından alaşılacağı gibi bohem ama aynı zamanda elit bir mekan, taşlarla döşenmiş sokak insanı geçmişe götürüyor. İrili ufaklı eğlence mekanlarıyla da güzel bir gün geçirebileceğiniz bir sokak. Skadarlija, Belgrad’ın merkezindeki Terazije’nin 300 metre kadar kuzeybatısında bulunur. Cumhuriyet Meydanı’nın hemen altında Skadarska Caddesinin çevresindedir. Belgrad’ın en ünlü caddelerinden biri olan cadde, 400 metreden kısadır. 

Belgrad Posta Binası

Sırbistan’ın Belgrad merkezli ulusal posta şirketi. Ülke ilk posta servisiyle 1840 yılında tanışmışken ilk damga pulu 1866’da basılmıştır. 1874 yılında diğer 21 ülkeyle birlikte Dünya Posta Birliği’ni kurmuştur. Yalnızca Sırbistan için değil, Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler olmak üzere Yugoslavya’nın en yüksek posta kurumuydu. Bu Posta Binası Tasmejdan ve Parlamento Binasının olduğu bölümde bulunuyor. Hazır görmüşken bu binayıda ziyaret listesine ekleyebilirsiniz.

Aziz Sava Katedrali

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan ‘ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiştir. Vračar platosunda, Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595’te Sava’nın gömüldüğü düşünülen yere kurulmuş olan kilise mevkisi sebebiyle Belgrad şehir görünümünde camiyi andırması ile göze çarpmaktadır. Teknik anlamda katedral olmasa da yabancı dillerde büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılır. Özgün Sırpça isminde tapınak (hram) olarak anılır ve tapınak sözcüğü Doğu Ortodoks Kilisesinde kilise anlamında kullanılmaktadır.

Bajraklı Camii

Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Caminin kesme taştan inşa edilen sade bir minaresi vardır. Belgrad’ın Pasarofça Antlaşması ile Avusturya’ya bırakılmasından sonra Bayraklı Camii 22 yıl kilise olarak kullanıldı. Belgrad’ın Osmanlılar tarafından geri alınmasından sonra tamir edilerek yeniden ibadete açılan cami, daha sonraki Osmanlı-Avusturya savaşlarında da büyük zarar gördü. 1867’de Belgrad’ın Osmanlıların elinden çıkmasından sonra Sırp Hükümeti tarafından resmi olarak Müslüman cemaate tahsis edilen cami 1893-94 tarihinde II. Abdülhamit tarafından tamir ettirildi. Belgrad’da ibadete açık tek camidir.  Kosova’da meydana gelen olaylardan sonra 18 Mart 2004’te yakıldı. Fakat daha sonra yeniden tamir edildi.

Nikola Tesla Müzesi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan bir müze. 1952’de Tesla biriminin mucidi Nikola Tesla’nın kişisel eşyasını sergilemek üzere kurulmuştur. Müzede 160.000 kadar orijinal belge ve 5700 kadar kişisel eşya sergilenir. Tesla bu gün için kablosuz elektriğin mucididir. Eğer yolunuz Belgrad’a düşerse kesinlikle Nikola Tesla Müzesini gezmelisiniz.

Belgrad’da Gece hayatı’nı Sava nehri kenarında ki teknelerde geçirebilirsiniz. Savamala bölgesi gece hayatı ve eğlence için en iyi yer. Dikkat etmeniz gereken rezervasyon istiyorlar.

Belgrad

Belgrad da ufak bir tur..

Yeme & İçme

1. Cevap Cici

Sırp mutfağı Türk mutfağına yakın ve bazı yemek isimlerimiz aynı ayrıca yemek dışında da bir çok kelime aynı bir Balkan Köftesi olan Cevapcici yemenizi öneririm.

2. Pekara

Burada her yerde ”Pekara” göreceksiniz yani fırın mutlaka Poğaça ve Börek yiyin. Uyarmam gereken nokta yemekleri çok tuzlu gelebilir. Buna dikkat etmenizde fayda var.

Son Seyahatler

Son zamanlarda yapmış olduğum seyahatlerdir.

YÜRÜYEN ÖLÜLER

YÜRÜYEN ÖLÜLER

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle de yemek yemeyen ve hiç bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş. Hastanın bu...

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This