Bir Sayfa Seçin

ARGO – OPERASYON ARGO 2012

2012 Yılı Oscar ödülü alan Argo oldu. Her ne kadar bizi ilgilendirmese de Oscar Ödülleri kesinlikle politika kokan bir yıl oldu. Zira yönetmen dalında aday gösterilmeyen bir yapım olan, Ben Affleck’in yönetmeni ve başrolünde oynadığı: Operasyon: Argo, Oscar ödülünü aldı. Film vasat denebilecek kurgusu ve konusuyla; Amerika’ nın 1979 daki İran Devriminden güçlü çıkan Ayetullah Humeyni’ nin öğrencileri ayaklandırarak ABD büyük elçiliğini bastırması sonucu 52 elçilik çalışanını 444 gün rehin tutmuştu. Bunun üzerine rehineleri kurtarma operasyonu başlamıştı.

Filmde ne hikmetse tek bir diplomatik girişim görünmüyor. Jimmy Carter filmde resmen hayalet ve silik bir başkan görünümünde, gerçek hikaye de olan kurtarma ekibi olan delta gücü senaryoda sadece ismen geçiyor ama operasyona dahil bile edilmemiş. Kahramanımız Ben Affleck tek başına üstün cesaretiyle İran’a sahte pasaportla giriyor ve 6 elçilik çalışanını kurtarıyor. Büyük Amerika her zaman istediğini alır mantığıyla çekilmiş vasat bir ajan filmi.

Yalnız filmin Oscar alması gerçekten merak uyandırıyor zira böylesi kırılgan bir dönemde Ortadoğu’ da bu kadar kanlı olaylar oluyorken. Böyle bir filmle bazı yaraların kaşınması kime ve ya ne ye hizmet ediyor. Olayın özüne dönersek asıl hikaye: O dönemde ABD Başkanı Jimmy Carter’ ın yoğun bir diplomasi ile İran’ dan esirleri kurtarmaya çalışırken, diğer yandan İsrail, Humeyni’ yi Mossad kanalıyla Paris’ ten Tahran’ a getirip rejime maddi kaynak sözü vermesiyle, esirler İran’ da uzun zaman tutuluyor. Dolayısıyla Jimmy Carter başkanlık koltuğundan düşürülürken yerine gelen Ronald Reagan döneminde istediklerini elde eden İsrail lobisi esirlerin geri alınmasını sağlayarak Ronal Reagan’ ı halk nezdinde kahraman olmasını sağlamışlardır. Eski bir aktör olduğu düşünülecek olursada  Ronald Reagan, Yahudi lobisi için tam anlamıyla biçilmiş kaftandır.

Tekrar filme dönecek olursak bu filme Oscar verilmesinin altında tabiki bir ima ya da mesaj olabilir. Çünkü O dönemde de Jimmy Carter politiklarında İsrail’ in Filistin’ de daha fazla yerleşke açmasını istemiyor dolayısıyla yahudi lobisininde tepkisini çekiyordu. Bu gün yine aynı oyunları tezgahlayabileceğinin sinyalini belki de bu tip vasat bir filme Oscar ödülü vererek dikkat çekmeye calışıyor olabilir. Malum Obama’nın da bazı Filistin politikiları Yahudi lobisi tarafından onaylanmıyor. Ayrıca filmdeki bazı noktalar dikkatimi çekti. İlki Ben Affleck görevini gizleyebilmek için İran’a bir film yapma amacıyla seyahat düzenliyor. Filmin ismi Argo ve senaryosu saçma sapan bir uzay filmi. Aklıma Arog ve Gora filmlerini getirdi bu isim belki sadece bir tesadüftür belki de değildir kimbilir.

Son olarak söyleyebileceğim ortada bir emek var ama tamamen yanlı ve tek taraflı bakılan vasat bir politik film olmuş. Vaktini geçirmek isteyen klasik Amerikanın İrana bakış perspektifini izlemek isteyenler için bir seçenek olabilir bundan fazlasınıda vermiyor zaten. İyi Seyirler…

Pin It on Pinterest

Shares
Share This