Your SEO optimized title page contents

Mayıs 1, 2019

GİZLİLİK İÇİN, ANONİM KİMLİK GEREKLİMİDİR?

İZLEMEK SUÇLUYU SUÇTAN VAZGEÇİRE BİLİR Mİ?

Anon, yakın bir gelecekte gizliliğin, anonim kimliğin kaldırdıldığı bir dünya. Vatandaşların kendi gözünden gördüğü tüm hatıralar kaydedilir ve suç neredeyse ortadan kalkar. Fakat sistem bir anonim yani kimliği bilinmeyen bir kız tarafından hacklenir ve bir dizi cinayet işlenmeye başlar. Dedektif Sal Frieland “Clive Owen”, sistemi kırıp ortadan kaybolan genç bir kadına daha önce tesadüfi olarak yolda karşılaşmıştır. Her hangi bir kimliği, yaşı ve kaydı yoktu. Dedektif Sal bunun suçun sonu değil, aslında başlangıcı olabileceğini fark eder ve sadece KIZ olarak bilinen “Amanda Seyfried”in peşinde düşer. Dedektif Sal sonraki kurbanın kendisi olmadan önce katili bulmalıdır.

ANON FİLMİNDE KULLANILAN RETRO OTOMOBİL MODELLERİ.

KLASİK ARABALARA MERAKI OLANLAR İÇİN UFAK BİR BİLGİ.

Filmin açılış sahnesinde bulunan vintage otomobiller Citroen DS21 Pallas, Facel Vega, ve 1966 Oldsmobile Toronado’dur. Dönemin klasikleri arasındadır. Filmde Clive Owen’ın tuttuğu lüks rezidans dairesinin, duvarlarındaki tablolar,  Kanada Ottawa’daki Alpha Galerisinden sanatçı “Dominik Sokolowski’ ye ait. Yönetmen Andrew Niccol, oyuncu Amanda Seyfried ile  daha öncede, 2011 yılı yapımı In Time adlı bilimkurgu filmde de  çalışmıştı. 

YÖNETMENİN KURGUSU VE HİKAYESİ GAYET ORJİNALDİR.

ANON KESİNLİKLE İNSANI SIKMAYAN FİLM OLMUŞTUR.

Anon, filmin süresine bakacak olursak 1 saat 40 dakikada gayet makul ve sıkıcı olmayan, ama kimi zaman biraz da olsa durağan geçen filmin kült olmasa bile bilim kurgu ve futuristik filimlerden hoşlanan insanlar için bence gayet tatmin edici bir yapısı var. Clive Owen ve Amanda Seyfried oyunculukları cok iyiydi, istenen gizem ve kimi zaman dramatik hava ve buna birazda romantizm eklenmiş ve ortaya aslında iyi bir bilim kurgu, suç filmi çıkmış. Bence güzel akıl edilmiş şaşırtmacalar film boyunca olayı kendi kafanızda çözmenize imkan vermiyor. İzleyiciyi sürekli bir şekilde kendinden şüphe duymasını sağlayacak kurguyla donatılmış bir film. Yönetmen koltuğunda Andrew Niccol aynı zamanda filmin konusunun yazarıdır. Yönetmen aslında bu tip konulara yeni değildir. Konularını Yazdığı bu tarz filmlerinden bazıları Jim Carrey’in başrolünü oynadığı 1998 yapımı “Truman Show” ve Ethan Hawke’ın başrolünü oynadığı 1997 yapımı “Gattaca”dır. Ayrıca bu filmde ikinci defa Amanda Seyfried’e rol vermiştir.

ANON 2018

ANDREW NICCOL

Son zamanlarda Anon tarzı filmler çok fazla çıkmaya başladı. Sanıyorum yakın gelecekte bu tip teknolojilerin görülmeye başlayacağı bir dünyaya doğru adım atmaktayız. Anon aslında bilim kurgu film olmaktan öte biraz japon manga ve anime tarzı olduğunu hissettirdi bana. Bir zamanlar Death Note gibi unutulmaz animelerin konusuna yakın bir konu gibi. Tabi ki kimi zaman bu konular birebir örtüşmeyebilir. Kimisinde teknolojiden kimisinde ise metafizik alandan beslenebilir. Ama sonuç aslında biraz bilim kurgu ve biraz dramdır. Tabi bu arada insanların acıdan beslenebilmesi için bir kaç cinayetinde olması gerekmektedir. Şahsi fikrim kesinlikle izlenebilir bir filmdir. En azından “Shape Of Water” gibi gereksizce bir sürü Oscar almış vasat bir bilimkurgu’dan daha fazla izlenebilirliği olduğu kesindir. İyi Seyirler.

 

Biri işinizi değiştirdiği zaman, iki seçeneğiniz vardır; ya ellerinizi ondan temizlersiniz, ya da onu kucaklarsınız.

Andrew Niccol

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Zamanın sınırı olabilir, ama hayal etmenin sınırı yoktur.

Andrew Niccol – Anon

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This