Your SEO optimized title page contents
AFTER HOURS

Nisan 29, 2018

MARTIN SCORSESE’DEN ENTERESAN BİR YAPIM

AFTER HOURS KESİNLİKLE SAĞLAM BİR SENARYOYA SAHİP.

Orjinal ismiyle After Hours bence 80 lerin kült filmlerinden biridir. Yönetmenlik koltuğunda usta yönetmen Martin Scorsese’ ki bu yönetmen bir çok filmin de başrol verdiği Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio gibi duayen aktörlerin sinemadaki yerlerini sağlamlaştırmasına vesile olmuştur. Konusuna gelecek olursak; Bir şirketin yazılım departmanında programcı olarak çalışan, Paul Hackett “Griffin Dunne” akşam üzeri oturup kitap okuduğu bir cafede, Marcy ile tanışmasıyla hayatının değişeceği hakkında hiç bir fikri yoktur. Çünkü tanıştığı kadın Marcy, ressam ev arkadaşı Kiki ile Soho’da varoş bir mahallede yaşıyordu. Bu güne kadar düzenli bir işi ve doğu bölgesinde güzel bir dairesi olan Paul Hackett gecenin bir yarısı şehrin bu getto kısımlarına daha önce hiç gelmemişti. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru her şeyin çığrından çıkatığı, kimi zaman absürd komedi ve sarkastik esprilerle harmanlanmış kimi zaman biraz ürkütücü olan bu gecede acaba Paul Hackett evine geri dönebilecekmiydi?

SEKSENLİ YILLARIN KÜLR FİLMLERİ ARASINDADIR.

SENARYOSU KADAR KURGUSUDA HARİKADIR.

Bence 80 lerin Kült filmleri arasında yerini almıştır. Sanıyorum 90 larda izleme şansım olmuştu o dönemlerde bu tip filmleri bir kaç sene sonra TV de veriyorlardı. İsmi gibi bende filmi gecenin bir yarısı seyretme şansı bulmuş ve gerçekten çok beğenmiştim. Belki empati kurmuş ve karakterin yerine kendimi koyarak özdeşleştirmiş olmamda beni bu filme ısındırmış ve aklımın bir köşesinde yer etmesini sağlamıştır, kim bilir? Filmin sürekli bir olaylar zinciri üzerine kurulması filme bir sürükleyicilik katıyor. Birbirinden renkli karakterlerle bezenmiş filmde bir çok sanatla ve sanatçıyla alakalı gönderme vardır. Böylelikle kült bir film olmasının yanında sanatla alakalı unutulan bazı şeyleri de tekrar hatırlamamızı sağlıyor.

FRANZ KAFKA’DAN ALINTILARLA BEZELİ OLAN AFTER HOURS SENARYOSU

YÖNETMENİN ÜNİVERSİTE YILLARINDAKİ FİLM TEZİYDİ

Yönetmen Martin Scorsese, Griffin Dunne’a, filmdeki rolüyle Paul Hackett’a daha gerçekçi bir paranoya hissi sağlamak için çekimlerin sürdüğü dönemde seks ve uykudan kaçınmasını söylemiştir. Club Berlin sahnesindeki Paul ve Bouncer arasında geçen konuşma, çoğunlukla Franz Kafka’nın “Before the Law.” kitabından alıntılanmıştır. Bu filmin senaryosu Joseph Minion’un, Columbia Film Okulu’ndaki teziydi. Bu senaryosuyla öğretmeni olan Yugoslavya’lı yönetmen Dusan Makavejev’den “A” aldı. Yönetmen Martin Scorsese, film için uygun bir son bulamayınca, diğer iki büyük yönetmen olan Brian De Palma ve Steven Spielberg’den filmi izleyip filmin nasıl bitmesi gerektiğine dair fikir vermelerini istedi. Filmin orjinali, son halinden 45 dakika daha uzundur.

ÜNLÜ YÖNETMEN FİLMİNDE ESKİ DUAYEN YÖNETMEN OLAN

ALFRED HITCHCOCK’A BİR ÇOK YERDE GÖNDERME YAPMIŞTIR.

Martin Scorsese bu filmi eski gerilim filmleri yönetmeni Hitchock tarzının bir parodisi gibi tasarladı. Kamera çekim hareketleri ve sekansları bu yüzden Hitchock’a bir göndermedir. Bu Yönetmenin filmlerinde genelde bir punk sitili mohikan tarzı saç takıntısı vardır bu filmde de ortaya çıkıyor. The Taxi Driver Taksici filminde de yine kullanmıştı, bu mohikian stilini. Baya enteresan göndermeler vardı filmde, bir de sonunu merak ettikçe daha fazla izleme hissiyatı uyandıran after hours merakla izletiyor kendini. 1986 yılında da Cannes film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü almıştır. Muhtemelen Kafka’dan kullanmış olduğu repliklerin bunda bir etkisi olmuştur. Diyebileceğim son söz hem komedi aynı zamanda sizi meraklandıracak kurgusuyla sizi izletecek bir film arıyorsanız ve henüz seyretmediyseniz kesinlikle izlemelisiniz. 

AFTER HOURS 1985

MARTIN SCORSESE

Martin Scorsese’nin en bilindik olmasa da iyi filmlerinden birisidir. Eğer sağlam bir senaryo iyi bir hikaye ve bunları enfes şekilde harmanlayan bir kurgu beklentiniz varsa bu filmi izlemelisiniz. Kara komedi dalında 1985 yılı yapımı olan After Hours kimi zaman eğlenceli kimi zaman ise sizi uzun uzun düşündürecek repliklere sahip.

 

Sinema, neyin çerçeve içinde neyin dışında kalacağı meselesidir.

Martin Scorsese

ads

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

EN RAHATSIZ EDİCİ 10 FİLM

Tüm zamanların en iğrenç ve izlenmesi en zor olan filmlerinin bir nevi listesi olan bu seriye eklenebilecek daha çok film olsa da şu an için en belirgin 10 film listesidir.

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

PAPILLON

PAPILLON

GERÇEK  BİR HİKAYEDEN ESİNLENEN PAPILLON'UN ORJİNALI 1973 DE YAPILMIŞTI. İLK VERSİYONUNDA BAŞROLLERDE STEVE MCQUEEN VE DUSTIN HOFFMAN OYNADI. Papillon' un konusu: Haksız yere cinayetten hüküm giymiş olan Henri 'Papillon' Charriere, küçük suçlara bulaşmış olan bir...

Bir filmde fantezi ve gerçekliğe yaklaşım bakımından bir farklılık olmadığını düşünürüm. Elbette ki bunu gerçek yaşamda yaparsanız klinik bir deli olursunuz.

Martin Scorsese

İlginizi Çekebilir.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILAR

İnternet ilk olarak Türkiye’ ye 12 Nisan 1993 tarihinde geldi. ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile de Türkiye’de ilk İnternet

RASHOMON

RASHOMON

filminin konusu: Biri oduncu, diğeri Budist Rahibi sonuncusu da Katil olan üç adam bardaktan boşanırcasına yağan yağmurdan kaçarak, bir şehir kapısı “Roshomon” nın altına sığınırlar ve burada cinayet ve ırza geçme

PHILOSOPHY OF A KNIFE

PHILOSOPHY OF A KNIFE

Tüylerinizi diken diken edecek film belgesel karışımı philosophy-of-a-knife tarihi bir olay olan ünlü Japon 731. Birim hakkındadır.

Güncel içeriklerden haberdar olmak isterseniz takip ediniz.

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

Mail Listemize Üye Olmak İstermisiniz?

İçeriklerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Shares
Share This