Bir Sayfa Seçin

ADAM’S APPLE 2005

Danimarkalı yönetmen Andres Thomas Jensen’ in yönetmenliğini yaptığı 2005 yılı yapımı Adam’s Apple kara mizah alanında ve ilginç konusuyla dikkat çeken absürd bir yapıt. Başrolde oynayan Mads Mikkelsen gerçekten rolünün hakkını vermiş tam bir arıza rahip tiplemesiyle karşımıza çıkıyor. Konusuna gelirsek, Ivan kırsal bir kilisede rahiptir. Tamamen garip biridir ve hayatın gerçeklerini kabul etmeyip bunları kendi bakış açısıyla şeytanla savaş halinde olduğuna inandırarak reddeder. Bu sırada hapisten çıkan bazı suçlu insanların rehabilite edilmesi ve topluma yeniden kazandırılması amacıyla cezalarının bir kısmını; Rahibinin de Ivan “Mads Mikkelsen” karakterinin, olduğu bu kiliseye gönderilmesiyle başlıyor. Bu suçlulardan birisi de neo nazi olan Ulrich Thomsen yani Adam karakteri, kiliseye geldiğinde normal bir insanın mantığına sahip aynı zamanda çok fazla öfke ve nefretle dolu bu insanın aynı kilisedeki sürekli her şeyi iyi tarafından görmeye ve gerçekleri reddeden rahip Ivan ve diğer psikolojisi bozuk karakterlere verdiği reaksiyon gerçekten görülmeye değer bir oyunculuk.

Çok fazla spoiler vermeden aslında filmin arka planında ki kişilerin ve rollerin kendimce bir analizini yapacak olursam. Sanırım yazar ve yönetmenin bu tarz bir absürd kara komedi ve dram karışımı filmde, ilahi kavramlardan beslenmesi ve tipik iskandinav inançsız toplumuna bir gönderme gibi düşünürsek, günahları filmdeki karakterlerle sembolize etmesi sanki her günaha farklı bir karaktele gönderme yapması gibi, ayrıca kişilerin işledikleri suçlara yani bir nevi günahlara bağımlı hale gelmesini de insan nefsiyle sembolize ediyor. Yani bir nevi nefis her zaman günah işlemek ister gibi.

Rahip İvan Insanların yaptıkları davranışları iyi ve ya kötü konumlandırmak yerine olaylara bakış açısını değiştirerek kötüyü görmezden gelerek iyi bir taraf bulmanın toplum hayatını daha iyi bir hale getirebileceğini düşünürken bir yandan da kendisini olayların akışına bırakıyor. Aynı zamanda filmin verdiği diğer bir anafikirde, bakış açısının insandan insana değiştiği problemlerin oluşmasında ki sebepler rahibe göre Şeytanın insanları imtihanıyken, Adam’a göre Tanrının İnsanları imtihanı gibi görülmesi bu konuda da yine sembolize ettiği ve Hristiyanlığın çelişkilerle dolu bir felsefesi olan abzürd kara komedi filmler gerçekten insanları farklı düşünmeye itiyor.

Filmdeki elmaları yiyen kargaların bulunduğu sahneyi önceleri bilgisayarda oluşturmayı düşünen yapımcı sonrasında bir Çekoslavakyalının gerçek hayatta eğitimli dört kutu kadar özel eğitimli kargasıyla ortaya çıkmasıyla minimum maliyetle  çekimleri tamamlayarak istediği sonuca ulaştı. Yani ağaçtaki kargaların bulunduğu sahne tamamen bilgisayar efekti kullanılmadan çekilmiştir.

Bu kadar yorumlama üzerine diyebileceğim ve filmin göstermek istediği ana fikir her insan değişebilir ne kadar sert olursa olsun gerçekten sebat edilirse her insan değişebilir. Tabi bunu biraz incilin biri size tokat atmışsa diğer yanağınızı çevirin şekliyle yapmışlarsada, arşivinizde bulunmasa bile kesinlikle izlemeniz gereken enteresan filmlerden biridir. Ayrıca yetişkinlere yönelik cinsel içerikli sahneler içermediği içinde ayrıca olumlu bir izlenim bıraktı. Gerçekten kara komedi üzerine absürd film seven insanların kesinlikle kaçırmasın.

IMDB

Pin It on Pinterest

Shares
Share This