Bir Sayfa Seçin
A QUIET PLACE

Temmuz 14, 2018

Quiet Place, konusu dünya uzaylı bir takım yaratıklar tarafından istila edilmiştir. Bu yaratıklar insanlarla beslenmektedirler yalnız bu yaratıklar kör olduklarından avlarını yarasalar gibi sadece seslerini duyduklarında bulabilmektedirler. Bu yüzden filmin adında da anlaşılacağı gibi av olmamak için sessiz kalmak zorunda olan insanlar, hayatlarını gizlilik  içinde yaşadıkları evlerinin içinde tamamen sesten yalıtılmış halde geçirmektedirler. Ses çıkarmamak için ellerinden gelen her şeyi en sessiz hale getirmişlerdir. Dolayısıyla ne çamaşır makinesi ne  bulaşık makinası nede her hangi bir ses çıkaracak makina kullanmayı bırakmışlardır. Böyle bir yerde ailesini  hayatta tutmaya çalışan Lee Abbot’u nasıl bir son bekliyor. Bilimkurgu korku ve dram türlerini barındıran film 1 saat 30 dakika sürüyor. Başrolünü oynayanve aynı zamanda yönetmenliğini John Krasinski yapıyor.

Filmdeki sağır küçük kızı canlandıran oyuncu Millicent Simmonds aşırı dozda ilaç nedeniyle bebeklikten beri sağırdır. Bu, oynadığı ikinci filmdir ilki 2017 yılı yapımı Wonderstruck’tır. Filmde baş rolde oynayan John Krasinski, birkaç sahne için canavarı simule kıyafeti giyerek canlandırmıştır.

YÖNETMEN KOCA OLUNCA KÜVET SAHNESİ TEK ÇEKİMDE HALLOLDU.

Emily Blunt ile küvet sahnesi tek seferde yapıldı. Emily Blunt’ın gerçek hayattaki kocası olan yönetmen ve başrol oyuncusu John Krasinski, “Kes” demesi üzerine, Emiliy Blunt hemen karakterin dışına çıkarak ve film ekibine “Herkes öğle yemeği için var mı?” diye sordu. Filmde adı Beau olan en küçük oğlunun dışında kalan karakterlerin hiçbirinin isimlerinden bahsedilmiyor. Film yapımcıları yirmi ton mısır satın aldılar ve yetiştirmeleri için bir çok yerel çiftçiyi işe aldılar. Böylelikle filmde gördüğünüz bu büyük mısır tarlası ortaya çıkmış oldu.

FİLM O KADAR SESSİZDİKİ BİRİ OSURSA KESİN DUYULURDU.

Filmde hiç bir şekilde kapı açma ya da kapı kapatma sahnesi olmamıştır. Bu da filme ayrı bir derinlik katıp bu fantazi dünyasına daha da girmesini sağlıyor insanın. Hatta film ekibi dahi film çekimleri sırasında ses çıkarmaktan kaçınır. Filmin sesleri dahi bir amfi ile yükseltilerek filme eklenmiştir. Şimdi insan sormadan edemiyor filmde sesler bir amfi ile yükseltilerek filme eklenmişse kimse aksırmadımı öksürmedimi osurmadımı arkadaş bu nedir yani, Lee Abbott’un (John Krasinski) bodrumundaki sahneler boyunca, duvardaki çeşitli gazete makalelerini görebiliyorsunuz. Bir başlıkta, uzaydan gelen bir meteorun Meksika’yı vurmasından sonra bu yaratıkların ortaya çıktığını  yazıyor. Bu da filmdeki yaratıkların nereden geldiğini açıklıyor.

EĞER SENİ DUYARLARSA, SENİ AVLARLAR

Şimdi gelelim son söze izlenirmi? Bilim kurgu severlerin bu filmide izlemek için illa ki bir sebepleri olacaktır. Yaratıklar bence başarılıydı ve filmdeki bazı sahneler tabiki spoyler vermemek adına anlatmayacağım şekilde filmi gerilim bilim kurgu alanına iyi taşıyor. Son dönemlerde bu tip filmler sanıyorum revaçta birde buna benzer bir film vardır: Bird Box onu da izlemek isteyenler Net Flixden izleyebilirler. Böyle giderse birde kokuya duyarlı yaratıkların istila ettiği bir dünya kurgusu bir gerilim bilimkurgu film yapılabilir. Mesela dünyada toplu taşıma araçlarında veya sosyal ortamlarda kişisel temizliklerine dikkat etmeyen leş gibi kokan insanlara musallat olan yaratıklar dünyayı leşlerden kurtarır temizlere dahagüzel ve yaşanılabilir bir dünya haline getirir. Bazı uzaylılarında insanlara yardım etmesi şart hep öldür hep öldür nereye kadar değilmi. İzlenir ama beklentiyi çok yukarıda tutmayın. İyi seyirler…

İlgili İçerikler

GÜNDEM KAOSU

GÜNDEM KAOSU

Gündem dediğimizde aklımıza, rutin bir günde bir toplantıda önemli olan konuların göz önüne alınması gelir.

STALKER

STALKER

SSCB döneminin dahi yönetmeni Andrei Tarkovsky’den derin bir öykü

YENİ BİR İŞ KURMAK

YENİ BİR İŞ KURMAK

Yeni Bir İş Kurmak için hangi sektörden başlayacağını şaşırmış bir milletin efradıyız.

Stay Up to Date With The Latest News & Updates

Henüz Karar vermedim

Garip yazılar

Bize Katılın

Posta listesine abone olabilirsiniz.

Takip Edin

Burasıda sosyal medya

Pin It on Pinterest

Shares
Share This