Bir Sayfa Seçin
PRENSİPLERİ TECAVÜZ AŞIRI ŞİDDET VE BETHOOVEN

OLAN GENÇ BİR ADAMIN MACERALARI

“A Clockwork Orange” Otomatik Portakal’ın konusu, Britanya’da geçen film şiddet bağımlısı sadist gençlerden kurulu bir çetenin, çevrelerine saçtığı dehşet ve korku sonucu, çetenin lideri Alex, “Malcolm McDowell” işler çığırından çıkınca çetesinin ona ihanet etmesi sonucu yakalanır ve gözaltına alınır. Ama hapse atılmaz; cezası bir şiddete karşı, hislerini kontrol etmek üzere bir deneyde kobay olarak kullanılmak olur. Bu deney insanoğlu ve şiddet kavramı arasındaki ilişkiyi pavlovun deney köpeğindekine benzer bir şekilde ortaya koyma amaçlıdır ama deneyin kendisi de bir o kadar insan doğasına aykırıdır. Yönetmeni Stanley Kubrick tarafından Anthony Burgess’ın aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan film, aynı anda hem kitap okuyucusunun hem de sinema seyircisi tarafından beğenilmiş kült filmlerden biridir. Filmin uzunluğu 2 saat 16 dakikadır.

DAHİ YÖNETMEN STANLEY  KUBRİCK’ TEN

UNUTULMAZ ESER: A CLOCKWORK ORANGE

A Clockwork Orange “Otomatik Portakal” Stanley Kubrick’in unutulmaz ve neredeyse baş yapıtlarından biridir. Yıllarca en çok konuşulan ve üzerine bir sürü makaleler yazılmış filmi olmuştur. Sanırım içerisinde bulunan cinsellik ve yüksek derecedee şiddet unsurlarının yanısıra bir de felsefik taraf barındırır işte bu yüzden üzerine bir sürü eleştiri yapılmış bir sürü makale yazılmıştır. Arka planındaki derin felsefesini bohem bir atmosferle harmanlayan yönetmen gerçekten bu zamana kadar izlenilen en iyi filmlerden birini yapmıştır. Fiilmin her sahnesinde kendisinden bir parçada vardır. Bir yanda subliminal göndermeleriyle ve aşırı sansasyonel konusuyla resmen yönetmenininde ünlü bir aydınlanmacı olduğunu sanki herkese haykırmaya çalışan bir film olmuştur. Bu filmde Malcolm McDowell’in canlandırdığı Alex karakteri kitapta 15 – 17 yaşlarında bir gençtir ama kendisi bu rolü oynadığında 27 yaşındaydı.

 

MALCOLM MCDOWELL’IN GÖZLERİ İÇİN ANESTEZİ

SAHNE İÇİN İSE GERÇEK DOKTOR KULLANILDI.

Malcolm McDowell’in göz kapakları işkence sahneleri için anestezi yapılarak uyuşturuldu, böylece çok fazla rahatsızlık duymadan işkence sahnelerini filme alabileceklerdi. Fakat Yine de Malcolm McDowell’in göz korneaları göz kapaklarını açık tutmaya yarayan alet tarafından bir çok defa çizildi. A Clockwork Orange’ da Malcom Macdowell’e zorla şiddet filmleri izleten doktor gerçek bir doktordu, ayrıca zorla seyrettirme sırasında Malcolm McDowell’in gözlerinin kurumamasını sağlıyordu. Stanley Kubrick’in İngiltere’de çekilen A Clockwork Orange filmi rol model alınarak işlenen iki suç meydana gelmiştir. İlki 1973’te Lancashire’de Hollandalı bir kıza “Singin the Rain” şarkısı eşliğinde tecavüz edilmiş. İkincisi ise 16 yaşında bir çocuk, Alex’in ve çetesinin filmde giydiği gibi beyaz tulum, siyah melon şapka ve siyah bot giyen biri tarafından şiddetle dövülmüştür.

A CLOCKWORK ORANGE’IN BİLİNMEYEN YANLARI

STANLEY KUBRİCK’İN SETTEKİ ŞAKASI

Basil adındaki yılan, Malcolm McDowell’ın sürüngenlerden korktuğunu öğrendiğinde Stanley Kubrick tarafından filme sokuldu. Aslında ilk amaç, McDowell’in karakterinin sinirlendirilerek daha göz korkutucu görünmesini sağlamaktı, ama ikinci amaç olarak Kubrick  tarafından yapılan bir şakaydı.

ÜNLÜ yÖNETMEN KUBRICK İSTEDİ MALCOLM YAPTI

MALCOLM MCDOWELL’DAN: SİNG İN THE RAİN

A Clockwork Orange’ da “Malcom McDowell” Alex ve çetesinin bir evi basıp yazarı tartaklayıp karısına tecavüz ettiği sahneyi çekebilmek için 4 gün deneme çekimleri yapar. Sonunda ünlü yönetmen Stanley Kubrick, Malcolm McDowell’e dans edip edemeyeceğini sorar o da hatırladığı tek şarkı olan “Singing in The Rain” şarkısını söyleyip dans eder. Bu yönetmen Stanley Kubrick’in çok hoşuna gider ve hemen 10.000 Dolar ödeyip şarkının telif haklarını satın alır. Malcolm McDowell birkaç yıl sonra bir partide filminde “Singing in The Rain” şarkısıyla ünlü olan Gene Kelly ile tanıştığında, yaşlı yıldız Macolm MCDowell’den tiksinti duyarak uzaklaşır. Çünkü seslendirdiği parça Singin’in the Rain (1952) romantik bir filmide kendisi tarafından kullanılmıştı. Onun imzasını taşıyan bu parçanın Otomatik Portakal “A Clockwork Orange” (1971)’ gibi bir filmde tecavüz sahnesinde çirkin bir şekilde kullanılmasından tiksinti duymuştu.

KULLANILMAYAN TÜM KAYITLAR İMHA EDİLDİ.

AUBREY MORRİS SETTEKİ ZOR ANLARI…

Stanley Kubrick’in asistanı kullanılmayan tüm çekimleri yoketmiştir. Bay Deltoid’in (Aubrey Morris) Alex’in yüzüne tükürdüğü polis karakolunda ki sahnede, aslında tüküren Steven Berkoff’tur. Morris, birkaç kez denemiş ama Malcolm McDowell, yüzünü kaçırdığı için Stanley Kubrick’e daha fazla tüküremeyeceğini söyleyince, Steven Berkoff bu işe gönüllü olmuş kamera karşısında mükemmel tükürük atışını yakalayıncaya kadar çekimlerde Malcolm McDowell’in yüzüne tükürmüştür. Gerçekten enteresan bir durum birisi tükürmek için öteki tükürülmek için para alıyor.

İNSANLARI, İNSAN YAPAN YA DA YAPMAYAN NEDİR?

HÜR İRADE İNSANLIK İÇİN Mİ YOKSA DEĞİL Mİ?

A Clockwork Orange’ı başka bir yönden inceleyecek olursak aslında anlattığı en önemli şey; insanları hayvanlardan ayıran en önemli özellik doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırabilmek. Ama aynı zamanda mantıklı olmasa bile seçeneklerden; yanlışı seçebilme hakkına sahip olabilmesidir. İradesi elinden alınmış şartlandırılmış insanın artık insani nitelikler taşımadığıdır. Aynı zamanda aslında bir kader sorgulamasıda yapar.  Seçeneklerimiz olduğu gibi seçme hakkıda bize aittir. Biz iyiyi seçerek kaderimizi iyi yönde oluştururken kötüyü seçip yine kaderimizi kötü yönde oluşturmamamız için hiç bir kısıtlama yoktur. Yani insanları tam anlamıyla ne kötü ne de iyi yapabilme şansı yoktur. Dolayısıyla yapılan deneyde de doktorların Tanrıcılık oynadığını düşünen rahip bu hakkın Tanrı tarafından insanlara bahşedildiğini ve dolayısıyla insanın temel hak ve özgürlüklerini diğer insanların şartlandırmayla kısıtlandırmasının yanlış olduğunu sanvunur. Tanrının bile elimizden almadığı bu hakkı siz insanlar hangi hakla alırsınız tarzı bir de özeleştiri yapar.  Eğer bu kült filmi daha önce izleme şansınız olmadıysa izlemenizi öneririm. İyi Seyirler…

Pin It on Pinterest

Shares
Share This